"Oczekując od władz państwa respektowania zapisów art. 25 Konstytucji i art. 27 Konkordatu, Rada KIAK wyraża nadzieję, że wszystkie sprawy będą rozwiązywane w drodze dyskusji z udziałem stron - Konferencji Episkopatu Polski i rządu RP – czytamy w oświadczeniu. Jednocześnie Rada zaapelowała do mediów, zwłaszcza publicznych, „o obiektywizm i rzetelność w informowaniu opinii publicznej w powyższych kwestiach”.



Podczas ostatniego spotkania Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Warszawie upoważniono prezes Halinę Szydełko do zwrócenia się do parlamentarzystów o rozwagę przy podejmowaniu ostatecznych rozstrzygnięć, od których zależeć będzie przyszłość Kościoła katolickiego w Polsce. „Rada oczekuje od parlamentarzystów, identyfikujących się z wyznaniem katolickim, potwierdzenia chrześcijańskiej tożsamości również w działalności publicznej – poinformowała Bożena Ulewicz, członek zarządu ds. kontaktów z mediami.



Ulewicz dodała również, iż w dyskusji delegaci zwracali uwagę na główne kierunki działalności stowarzyszenia kładąc nacisk na monitorowanie i analizowanie planów nauczania ustalanych przez MEN. Specjalny zespół przygotuje stanowisko Akcji Katolickiej na ten temat. Mówiono również o współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i konieczności integracji środowisk katolickich wobec wielu niepokojących tendencji widocznych w życiu społeczno-politycznym kraju.



Aktualnie na czele Akcji Katolickiej w Polsce stoi nowo wybrany zarząd, któremu będzie przewodniczyła prezes Halina Szydełko, w składzie: wiceprezes Zbigniew Trybuła, wiceprezes Wiesław Smereczyński, Kazimierz Kryla – sekretarz, Mieczysław Falkowski – skarbnik. Pozostali członkowie Zarządu otrzymali następujące kompetencje: Urszula Furtak – ds. młodzieży, Stefan Majerczak – ds. kultury, Bożena Ulewicz – ds. kontaktów z mediami.

 

kai