Jak poinformował PAP w sobotę stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, wprowadzenie rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy stanu wyjątkowego na części terytorium Polski zostało notyfikowane Sekretarzowi Generalnemu ONZ.

- „Zgodnie z art.7 ustawy o stanie wyjątkowym, wprowadzenie rozporządzeniem prezydenta (Andrzeja Dudy - red.) stanu wyjątkowego na części terytorium Polski zostało w imieniu @MSZ_RP (Ministerstwo Spraw Zagranicznych - red.) notyfikowane Sekretarzowi Generalnemu ONZ przez @PLinUN (Stałe Przedstawicielstwo RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku - red.)” – czytamy w sobotnim wpisie Krzysztofa Szczerskiego na Twitterze.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego na części terytorium Polski przy granicy z Białorusią zostało podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek, 2 września 2021 r. na podstawie art. 230 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 3. ustawy o stanie wyjątkowym. Wniosek do prezydenta w tej sprawie złożyła Rada Ministrów 31 sierpnia 2021 r. Stan wyjątkowy został wprowadzony na części województw podlaskiego i lubelskiego.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia

- „Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi” - przekazała Kancelaria Prezydenta RP.

Rozporządzenie to zostało także opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Stanem wyjątkowym objętych jest w 183 miejscowościach przylegających do granicy z Białorusią i od czwartku obowiązuje tam 30-dniowym stan wyjątkowy w związku z trudną sytuacją migracyjną na granicy z Białorusią.

mp/pap