Rosja przegrała na szczycie OPEC+ - zdjęcie
09.01.21, 20:15Fot. Wikipedia.com, CC 3.0/YT/BBC

Rosja przegrała na szczycie OPEC+

15

Grupa producentów ropy naftowej OPEC+ uzgodniła po dwóch dniach rozmów, że utrzyma w lutym i marcu limit wydobycia surowca. Część członków kartelu zmniejszy produkcję, zaś Rosja i Kazachstan – nieznacznie zwiększą. Ale ropy na rynek i tak wpłynie dużo mniej, bo Arabia Saudyjska dobrowolnie ograniczy wydobycie. Moskwie nie udało się więc przekonać partnerów do zwiększenia produkcji przez kartel. Rosjanie będą mogli to zrobić u siebie, ale w nieznacznym stopniu, i będzie to dwa razy mniej, niż chcieli. Inny niepokojący sygnał dla Moskwy jest taki, że była ze swymi postulatami niemal osamotniona. I jeszcze jedna zła wiadomość dla Rosji: decyzja OPEC+ i Rijadu to dobre wieści dla amerykańskich firm łupkowych. Przypomnijmy, że idąc wiosną 2020 roku na cenową wojnę Rosja argumentowała to również chęcią zniszczenia amerykańskiego rywala.

Saudyjczycy nalegali na utrzymanie obecnych limitów lub zmniejszenie wydobycia surowca z obawy o znaczny spadek popytu wywołany drugą falą pandemii. Nadpodaż ropy oznaczałaby spadek jej ceny. Rosjanie natomiast chcieli zwiększenia wydobycia. Po dwóch dniach przeciągających się negocjacji (4-5 stycznia) Arabia Saudyjska zdecydowała się dobrowolnie zmniejszyć wydobycie surowca o dodatkowe 1 mln baryłek dziennie, podczas gdy Rosja i Kazachstan nieznacznie je zwiększą. To oznacza, że w lutym i marcu Arabia Saudyjska będzie wydobywać 8,125 mln baryłek dziennie – tak mało produkowała w 2009 roku. Rosja i Kazachstan będą mogły w lutym-marcu zwiększyć produkcję o odpowiednio 65 000 i 10 000 baryłek dziennie. Delegacje z tych krajów postulowały dwa razy większe kwoty: 131 000 i 20 000 baryłek. Rynek zareagował na decyzję OPEC+ entuzjastycznie. Notowania ropy w Londynie i Nowym Jorku osiągnęły maksymalny poziom za 10 ostatnich miesięcy – odpowiednio 53,76 dolara za baryłkę oraz 50,11 dolara za baryłkę. Nowe ustalenia to zwycięstwo saudyjskiego ministra energii. W grudniu książę Abdulaziz bin Salman nie zdołał przekonać kartelu do utrzymania dotychczasowych ograniczeń i w efekcie w styczniu mamy wzrost wydobycia w OPEC+ o 500 000 baryłek dziennie. Tym razem większość członków kartelu stanęła po stronie Saudyjczyków, blokując propozycję wicepremiera Rosji Aleksandra Nowaka o kolejnym poluzowaniu rygorów i zwiększeniu w lutym wydobycia o następne 500 000 baryłek dziennie. Widać, że każdy kolejny szczyt OPEC+ pokazuje coraz większy spór między dwoma nieformalnymi liderami kartelu, co wynika z tego, że już od dłuższego czasu Moskwa i Rijad mają inne cele. Saudyjczycy martwią się, że zbyt wczesne poluzowanie ograniczeń i większa ilość surowca na rynku mogą zaszkodzić jego odbudowie, tym bardziej, że wciąż czyhają zagrożenia, np. możliwości następnych fal pandemii. Rosja bardziej zaś przejmuje się tym, żeby na samoograniczaniu się OPEC+ nie korzystali rywale, przede wszystkim USA.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (15):

niepokorny2021.01.10 10:00
Ktoś kto mówi o faktach, podaje prawdę jeśli nawet nieprzychylną to nie musi tego robić z powodu jakiejkolwiek fobii. Komuś przylepia się taką łatkę jak nie ma się argumentów. Prawda jest taka, że kraję które opierają swój dochód o jednorodną branżę (turystyka, ropa, cytrusy), to im więcej produkuje tym mniej dostaje za jednostkę (za baryłkę, za kilogram itd). I nie chodzi o przyczyny nadprodukcji (np. aby Amerykanom nie opłaciło się wydobywać gazu łupkowego, gdy ceny za baryłkę są poniżej 70$) tylko o sam fakt, bo tak działają tzw. nożyce cen. Inną sprawą jest to, że większość krajów produkujących ropę, są krajami gdzie rządzi oligarchia. Posiadanie dóbr naturalnych w tych krajach nie daje korzyści przeciętemu obywatelowi. Stan posiadania Putina setki jeśli nie tysiące razy przekracza jego deklarowane dochody, uśmierca swoich przeciwników politycznych, zagrabia cudze terytoria, ograbia społeczeństwo i to nikomu na zachodzie nie przeszkadza aby z nim kooperować bo chodzi li tylko o bogactwa naturalne za które można przehandlować Czeczenię, Ukrainę, czy jakikolwiek kraj pod płaszczykiem ochrony swoich obywateli. Jak zachód zareagowałby na wejście Polski na Litwę by chronić zamieszkujących tam Polaków dyskryminowanych gospodarczo i politycznie. Są to nadal takie same rządy jak za Stalina. Odsyłam do odpowiednich biografii.
Anonim2021.01.10 7:40
„A teraz, aby wesprzeć to światło serca, uświadom sobie, że jakieś pół metra nad twoją głową świeci słońce – jeszcze bardziej jasne, ciepłe i pogodne – i że otula cię swoimi promieniami.”
JanP2021.01.10 7:11
A co mnie to kvrwa obchodzi. Paliwo na stacjach Orlenu będzie tańsze czy droższe?
przy okazji2021.01.10 0:25
Wstydzę się polskich cwelebrytów bo to nowotwór pańtwa. Ten nowotwór zasyfia uczciwych Polaków. Brzydzę się elitkami w Polsce.
Andy Semicki Rabin2021.01.9 23:13
Rosja była i jest i będzie największym eksporterem biedy z nędzą na świecie.
Viking2021.01.9 23:25
idiota rusofob to się leczy ...
Obiektywny2021.01.9 22:20
Parchy jada po Rosji bo nie mogą tam swego o pedofilskiego genderyzmy na siłę wnieść bo nie mogą takim lichwy i sorosowego złodziejstwa wprowadzić nie mogą do największych na świecie złóż naturalnych się dobrać by zrabować kolejny kraj no cóż i jeszcze długo pudle nie będą sie tak tam panoszyć jak w Anglii czy Usa i miejmy nadzieję ze i tam ich z czasem ukrócą i te kraje wrócą do normalności .
Viking2021.01.9 23:25
Dokładnie
XYZ2021.01.9 20:22
Rosja jest krajem który sprzedaje z mniejszym lub większym zyskiem,my musimy kupować.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.01.9 20:22
to jechanie na Rosję jest zabawne a najbardziej bezsilność rusofobów... no dalej szczekać! bo jedynie to potraficie zapchlone kundle!
olifant2021.01.9 20:46
Biedna Rosja - tak ją traktują jak dresa na w filharmonii. Współczujemy, a na pocieszenie potrzymajcie sobie jeszcze trochę wrak samolotu.
Grizzly2021.01.10 11:48
Dziękujemy ci za twoją codzienną i ciągłą obecność na tym portalu! Dzięki tobie umacniamy w sobie wiarę i jednoczymy się przeciwko czerwonej zarazie i jej tęczowej odmianie, dzięki tobie coraz lepiej rozpoznajemy wszelkich zaprzańców i wrogów Naszej Ojczyzny!
Uwielbiam Kaczyńskiego2021.01.9 20:20
rosja jest słaba. ma tylko rakiety nuklearne i nic poza tym... Mgą zatem zniszczyć kogoś i tym samym siebie... czyli nic nie może. rosyjska armia nie ma mocy pacyfikacyjnej.
Polak2021.01.9 20:18
Rosja od wieków była narodem najazdów i morderców tam gdzie Rosjanie tam bieda i morderstwa
E.u.2021.01.9 23:26
tak tak parchu tak a twój izrael jest pedofilskim gwałcicielskim siewem morderców i złodziei