Rosyjski koncern gazowy Gazprom intensywnie poszukuje nowych złóż węglowodorów na arktycznym szelfie. Choć nie jest to finansowo zbyt perspektywiczny segment działalności rosyjskich koncernów energetycznych, państwowa spółka nie chce pozostawać w tyle wobec np. Rosnieftu czy Novateku w realizacji zarysowanego przez Władimira Putina planu rozwoju rosyjskiej Arktyki.

W okresie do 2023 roku największa gazowa spółka Rosji planuje wykonać na szelfie arktycznym dziesięć głębokich morskich poszukiwawczych i rozpoznawczych odwiertów. Po dwa na rok. Takie informacje znalazły się w artykule szefa spółki zależnej Gazpromu zajmującej się poszukiwaniami złóż, opublikowanym w korporacyjnym magazynie „Gazprom”. Jak pisze Wsiewołod Czerepanow, oczekiwany perspektywiczny przyrost zapasów gazu naturalnego wynosi ponad 1,5 mld ton ekwiwalentu paliwa. Już w tym roku rozpoczęto budowę głębokich morskich odwiertów. Gazprom jest posiadaczem 11 licencyjnych działek, na których może prowadzić geologiczne badania kopalin, rozpoznanie i wydobycie węglowodorów w akwenie Morza Karskiego oraz pięciu podobnych w akwenie Morza Barentsa. Zgodnie z warunkami umów licencyjnych, podstawowe wielkości poszukiwań mają być zrealizowane do 2025 roku. Wielkość zasobów i zapasów węglowodorów w granicach działek, na które licencje ma Gazprom na szelfie Morza Arktycznego i Morza Ochockiego, w tym w rejonie Zatoki Tazowskiej (akwen Morza Karskiego między półwyspami Gydanskim i Tazowskim) odchodzącej od Zatoki Obskiej (największa zatoka Morza Karskiego przy ujściu rzeki Ob, leżąca między półwyspami Gydanskim i Jamalskim) według stanu na początek 2019 roku oceniana była na 28,8 mld ton ekwiwalentu paliwa, z czego 27,8 mld ton to gaz (ok. 70 proc. jest skupione w akwenie Morza Karskiego).

Gazprom w ostatnim czasie wyraźnie zintensyfikował prace poszukiwawcze w tym rejonie Rosji. W 2018 roku przy budowie dwóch odwiertów na zachodnim szelfie półwyspu Jamał w akwenie Morza Karskiego odkryto unikalne złoże gazu skondensowanego im. W.A. Dinkowa oraz duże gazowe złoże Niarmejskoje. W związku z odkryciem dwóch nowych złóż na szelfie arktycznym uzupełnienie bazy mineralno-surowcowej Gazpromu przekroczyło 100 proc. Łączny przyrost możliwych do wydobycia zapasów gazu w trzech odwiertach wykonanych na szelfie arktycznym Morza Karskiego w latach 2017-2018 wyniósł 407,8 mld metrów sześciennych gazu, co odpowiada odkryciu unikalnego gazowego złoża.

Warsaw Institute