Reforma Kurii Rzymskiej została przełożona. W środę zakończyły się obrady papieża i Rady Kardynałów. Konstytucja apostolska Praedicate evangelium, której publikację planowano pierwotnie na ten rok, póki co nie ujrzy światła dziennego.


Na rok 2019 przedstawiciele doradzającej papieżowi Rady Kardynałów zapowiadali publikację nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej. Dokument pod roboczym tytułem Praedicate evangelium miał zmienić funkcjonowanie watykańskich struktur. Szło nie tylko o nowy układ Kongregacji (zwanych odtąd Dykasteriami), ale także o rewizję relacji między Stolicą Apostolską a poszczególnymi Konferencjami Episkopatów.

Przewodniczący Rady Kardynałów, kard. Oscar Rodriguez Maradiaga, zapowiadał odejście od "piramidalnej struktury Kościoła" z papieżem na czubku a wiernymi na dole oraz "przekazanie episkopatom pewnej kompetencji doktrynalnej", tak, jak opisał to w swojej programowej adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium papież Franciszek.

Prace nad Preadicate evangelium jednak przedłużyły się. Rzecz była przez ostatnie miesiące konsultowana z przewodniczącymi episkopatów całego świata oraz władzami zakonów i być może w tym należy dopatrywać się źródeł zmiany terminów.

Jak poinformowały anglojęzyczne media, do kolejnego spotkania Rady Kardynałów i papieża dojdzie dopiero w lutym przyszłego roku. Publikacji nowej konstytucji o Kurii Rzymskiej nie należy zatem spodziewać się zbyt szybko.

bsw/Catholic News Agency