Radykalny islam naciera we francuskich szkołach - zdjęcie
16.01.21, 17:07fot. yt/afp news agency

Radykalny islam naciera we francuskich szkołach

11

49 proc. francuskich nauczycieli nakłada na siebie autocenzurę, by nie mieć problemów z muzułmanami. Liczba ta znacząco rośnie w szkołach znajdujących się na obrzeżach miast, które zdominowane są przez wyznawców islamu. Nauczyciele biją na alarm, że państwo nie zapewnia im wystarczającej ochrony i nie broni ich w obliczu bezpodstawnych oskarżeń.

Na coraz większe zdominowanie francuskiego szkolnictwa przez radykalny islam wskazuje sondaż przeprowadzony w grudniu przez Francuski Instytut Badania Opinii Publicznej (Ifop) na zlecenie Fundacji Jean-Jaurès. Wynika z niego, że rośnie liczba nauczycieli, którzy unikają w szkole tematów związanych w jakikolwiek sposób z wiarą i religią, by „nie prowokować incydentów w klasie”. W ciągu dwóch lat ich liczba wzrosła o 11 proc. (39 proc. w 2018, 49 proc. w grudniu 2020), a w szkołach zdominowanych przez wyznawców islamu aż o 30 proc. (70 proc. nauczycieli deklaruje autocenzurę w kwestiach religijnie drażliwych). Jeden na pięciu nauczycieli wyznaje, że został skonfrontowany z roszczeniami muzułmanów dotyczącymi posiłków na stołówce, zasadami postępowania w czasie zajęć sportowych czy innych lekcji.

Wszyscy nauczyciele muszą stawiać czoło tej rzeczywistości. Nadszedł najwyższy czas, by władze państwa i odpowiedzialni za system szkolnictwa zechcieli zdać sobie wreszcie sprawę z postępującego natarcia radykalnego islamu w całej Francji” – podkreśla Iannis Roder, dyrektor obserwatorium ds. edukacji w Fundacji Jean-Jaurès. Po tym, jak ubiegłym roku muzułmanin ściął głowę nauczycielowi Samuelowi Paty’iemu, za pokazywanie na lekcjach karykatur Mahometa obawy nauczycieli wzrosły. Wielu z nich nie wzięło udziału w minucie ciszy, by oddać zamordowanemu hołd, wymawiając się pilnymi obowiązkami.

Czujemy się pozostawieni na pastwę losu. Ode mnie rodzice uczniów zażądali wręcz, bym nie czytała ich dzieciom bajki o «Trzech małych świnkach», bo są to zwierzęta nieczyste w islamie” – mówi jedna z francuskich przedszkolanek, która brała udział w sondażu. Dodaje, że w jej placówce nie ma mowy o ustawieniu choinki czy bożonarodzeniowej szopki, choć u niej większość przedszkolaków to wciąż chrześcijanie. O tym, jak trudna jest sytuacja może świadczyć fakt, że z dziedzińca szkoły w miejscowości Isère usunięto wielowiekową figurkę Matki Boskiej. Według dyrektor szkoły była to forma uczczenia pamięci zamordowanego przez muzułmanów nauczyciela Samuela Paty'ego.

Fundacja Jean-Jaurès podkreśla, że coraz większa ustępliwość wobec islamu i jego usprawiedliwianie, a zarazem rosnąca wrogość wobec chrześcijaństwa stanowią mieszkankę wybuchową dla szkolnictwa we Francji. 

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Francja

Komentarze (11):

katolicka deratyzacja Polskit2021.01.17 12:46
Szkoly i program w szkolach francuskich to agresywny ateizm masonski. Zdusili katolicyzm,teraz przechodza do zduszenia muzulmanow. A Polacy prymitywy bez glowy popieraja panstwowa masonerie francuska.
turysta2021.01.17 10:54
Dwa lata temu ,przejezdzalem ,przez prowincjonalna Francje.W malych miastach ,bezrobocie siega 40 %.Cale tlumy mlodych muzolmanow ,stoi na rogach ulic i czeka....Na co oni czekaja??Patrza,obserwuja i juz w spojrzeniach sa agresywni.Lyon jest opanowany przez Arabow...Strach zostawic auto na parkingu. Ogolnie nie jest normalnie..
katolik2021.01.17 6:58
ta wiekszosc która tak wybiera, niszczy mniejszosc.ale nie wiedzą , ze przez to nie ma Francji dla żadnego Francuza
ONO2021.01.17 6:29
Naciera, naciera. Chcą nas wykończyć.
fronda2021.01.17 0:38
Czy aby tego nie chcą pracownicy fronda.pl?
Hmmmm2021.01.16 20:32
Vive la......IslamaFrance??
Zych2021.01.16 20:23
Czy aby nie tego chcieli Francuzi...?
x2021.01.16 19:34
Religijny radykalizm... jeszcze nie jest za późno, żeby Polskę przed tym uratować? Religijni radykaliści są wszędzie niebezpieczni - niezależnie od wyznania.
Mirek2021.01.16 18:14
Francuzi piją piwo którego sami nawarzyli . Rewolucja Francuska dopiero dzisiaj przynosi efekty głupoty . WIARA NADZIEJA I MIŁOŚĆ zostały z zastąpione sloganami WOLNOŚĆ , RÓWNOŚĆ , BRATERSTWO . Dzisiaj Francja przeistacza się we francuski kalifat . I tylko patrzeć jak głupie francuskie łby będą się turlały po ....trotuarach . Ale wcale mi ich nie szkoda .
Anonim , Solidarnościowiec , chłopka2021.01.16 21:54
A mnie szkoda Francuzów . Tych rdzennych , gdyż to mądry , sympatyczny i ceniący wolność naród . Źle wybierali ostatnio polityków , pozwolili się ponieść niekontrolowanemu współczuciu i poprawności politycznej prowokowanej przez Niemcy . Ale ......zawsze jest jakieś " ale " , czyli KOLONIE . To tylko sprawiedliwe koło historii zatoczyło swój krąg .
sl_ko2021.01.16 22:14
Gwoli jasności - były cztery hasła rewolucji franc. : Liberté, Egalité, Fraternité ou la mort (Wolność, równość, braterstwo albo śmierć)