„Putin domagał się krwawej rozprawy” - zdjęcie
25.01.15, 15:00Radosław Sikorski (fot. Twitter)

„Putin domagał się krwawej rozprawy”

5

Władimir Putin miał naciskać na poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, aby ten krwawo rozprawił się z demonstrantami na kijowskim Majdanie – mówił Radosław Sikorski w rozmowie z niemiecką „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”.

Według Sikorskiego rosyjski prezydent wywierał presję na Janukowycza i nakłaniał go do stłumienia protestów na Majdanie. Były szef MSZ twierdzi, że Putin przekonywał Janukowycza w rozmowach telefonicznych, by ten uderzył „naprawdę mocno”.

„FAS” cytuje też Arsenija Jaceniuka, obecnego premiera Ukrainy, który sądzi, że przekaz Sikorskiego jest prawdziwy. Zdaniem Jaceniuka, ucieczka Wiktora Janukowycza z Kijowa nie była jedynie wynikiem paniki, ale częścią planu, który miał wpędzić ukraińską opozycję w pułapkę. Władze miały nadzieję, że tłum zajmie i podpali parlament, gdy zabraknie Janukowycza. Jaceniuk sądzi, że mogło chodzić nawet o zagrożenie życia zagranicznych ministrów spraw zagranicznych, obecnych wtedy w Kijowie. „Byłoby dla Janukowycza pretekstem do brutalnego stłumienia rzekomego faszystowskiego puczu w stolicy „ – powiedział Jaceniuk.

bjad/polskie radio

Komentarze (5):

anonim2015.01.25 17:46
Czy my nie mamy swoich kłopotów. Czy u nas nie ma głodnych dzieci, opuszczonych , bezdomnych. Bezrobocia , problemów? Co nas obchodzi Ukraina? Była nasza to się martwiliśmy . A ten Jaceniuk, Poproszenko do roboty niech się wezmą!!
anonim2015.01.25 19:46
Wydaje misie, że bandy polityczne raczej nie czekają aż lodzie podpalą parlament, ale wysyłają prowokatorów i podpalaczy. Coś mi ten artykuł pachnie opłaceniem. Jak zwykle bjad.
anonim2015.01.26 6:57
To jest całkiem prawdopodobne - nie bez powodu przecież minister polskiego MSZ naciskał na przywódców Majdanu, aby podpisali porozumienie. Chyba wiedział o naciskach Putina, ale z jakiegoś powodu nie chciał tego ujawnić. To co Sikorski wtedy powiedział, łamało standardy dyplomacji. Gdyby od razu ujawnił fakty, nie wyszedł by na idiotę.
anonim2015.01.26 6:59
" A ten Jaceniuk, Poproszenko do roboty niech się wezmą!! " *** Daj Boże, żeby rządzący Polską pracowali tak intensywnie jak to czynią w/w.
anonim2015.01.26 8:14
Jak można poważnie traktować urojenia tego człowieka? Konfabulacja goni konfabulację.