Przez wieki Żydzi rządzili handlem wódką w Polsce - zdjęcie
30.05.15, 15:11

Przez wieki Żydzi rządzili handlem wódką w Polsce

13

Święto Purim przypomina nam, że dla Żydów jest nietypowe angażowanie się w rekreacyjne picie alkoholu – to jeden z powodów dla których polska szlachta zatrudniała ich do prowadzeniu karczm.

Dzisiaj wydaje się to dziwną ideą: poza “Nazarian Night Club” i kilku miejscach w East Village w Nowym Jorku, jacy Żydzi mają bary? Jednak w XIX-to wiecznej Polsce, około 85% licencjonowanych szynków było dzierżawionych przez Żydów. Przez to, wykreowany został stereotyp karczmarza, który miał brodę, jarmułkę i pejsy. Żydowska dominacja w polskiej kulturze związanej ze spożywaniem alkoholu była tak pełna, i trwała tak długo, że Polacy po prostu z założenia widzieli związek między Żydami a wódką. Jak mówi polskie przysłowie: "Chłop u Żyda pije - Żyd go w kieszeń bije".

W przeciwieństwie do przechowywania w zbiorowej pamięci wydarzeń, które miały miejsce 5000 lat temu (wyjście Izraelitów z Egiptu, co upamiętnia święto Pesach) – historia żydowskich szynkarzy właściwie znikła z naszej zbiorowej pamięci. Żydzi weszli w ten biznes, dominowali w nim w całym regionie, a potem zniknęli równie szybko jak w nim zaistnieli. Nie ma nic w historii żydowskiej tak zaprawionego alkoholem, jak ten szczególny okres w historii Polski. Nie istnieją żadne „żydowskie” drinki, czy alkohole, które są specyficznie żydowskie. Nie było żadnych przełomowych żydowskich wynalazków w tym przemyśle, a czysto żydowskie skojarzenia ze światem alkoholu są właściwie żadne.

Dlaczego?

Żydzi zostali szynkarzami w Polsce z powodu specyfiki polskiej gospodarki. Między innymi, ale jednak główną przyczyną, był wzrost cła eksportowego nałożony [przez zaborcę – głównie poruszamy się po zaborze rosyjskim, tzw. Królestwie Polskim – przyp. Red.] na producentów zboża do tego stopnia, że sprzedaż za granicę przestała być opłacalna [był to zabieg zaborcy rosyjskiego, który dążył do całkowitego uzależnienia Polaków od Rosji, a jednocześnie do wzmocnienia producentów z Cesarstwa Rosyjskiego, gdzie cła wywozowe nie obowiązywały – przyp. Red.] Szlachta – właściciele ziemscy zajęli się więc przerobem zboża na alkohol, żeby zdobyć coś wartego pieniędzy. Żydzi, których obowiązywał zakaz posiadania ziemi, członkostwa w cechach rzemieślniczych czy gildiach kupieckich, zdobywania wyższego wykształcenia, byli naturalnymi partnerami: mogli pracować na rzecz destylarni i obsługiwać handlowo końcówkę procesu: detaliczny wyszynk.

Glenn Dynner, historyk specjalizujący się w dziejach Żydów we wschodniej Europie, który napisał pracę pt. „Yankel’s Tavern” [Karczma Jankiela], uważa, że te zajęcia – karczmarzy i osób zaangażowanych w produkcję alkoholu, było w tamtych czasach apogeum ekonomicznej działalności Żydów.

Opisuje to analogicznie do okresu, w którym wzrosło zapotrzebowanie na księgowych: ambitne miejsce pracy dla klasy średniej, gdzie można zaoferować konkretne umiejętności za potencjalnie dobre wynagrodzenie. Dynner zauważa: „dzierżawili karczmy, ponieważ dla wschodnioeuropejskich Żydów, nie było wiele alternatyw”.

Z kolei, polska szlachta, chciała mieć Żydów w swoich karczmach, ponieważ wierzyła w to, że Żydzi, w większości, nie piją. Dynner podaje wiele przykładów, żeby powyższe zdanie uznać za mit. Jednak było to powszechne przekonanie: XIX-to wieczny ziemianin Antoni Ostrowski opisuje Żydów jako „zawsze trzeźwych”, i dodaje „pijaków niewielu spotkasz między Żydami”. I rzeczywiście: chłopskie przysłowia naigrywają się z głupoty Żydów, którzy mając do dyspozycji tyle wódki, sami nic nie piją.

Różne źródła opisują watahy pijanych Polaków przewijających się przez szynki i leżących wedle płotów, podczas gdy Żydzi wysysają tychże z pieniędzy i rozpijają jeszcze bardziej, żeby wyszarpnąć ostatnie grosze na wódkę. Z biegiem czasu, takie opowieści wykrystalizują czysty antysemityzm.

[koniec_strony]

Jako anegdotyczny, podaje się zapisek pewnego księdza z 1912 r. [brak źródła – przyp. Red.]: „nasze małe miasta i miasteczka nie są już dłużej nasze, należą do obcych. Magistraty tylko wydają się rządzić, ale monopol wódczany ma prawdziwą władzę. Trzeźwi Żydzi, w cichej bitwie gospodarczej, narzucili nam swoje jarzmo”.

Tak, w 1912 r.: chociaż wielu naukowców opowiadała się za tym, że dominacja Żydów w polskim handlu alkoholem zakończyła się w XIX w. Dynner pokazuje dowody na to, że trend dotyczył wczesnych lat XX w. Więc, przez całe pokolenia ukształtował się w Polsce obraz, że jeśli szukasz alkoholu – musisz handlować z Żydami, a co bardziej istotne dla kultury żydowskiej, bycie Żydem we wczesnej erze nowożytnej, znaczyło być zaangażowanym w biznes związany z wódką. Około 100 lat temu, blisko ¾ światowej populacji żydowskiej mieszkało w Polsce lub na Litwie, a około 30% z nich trudniło się jakimś wycinkiem tego biznesu.

Ale cóż się stało później? Gdy Żydzi z Europy zachodniej cieszyli się owocami emancypacji, ich wschodni bracia wyjeżdżali do Ziemi Izraela, albo do USA, gdzie horyzonty ekonomiczne i zawodowe były znacznie szersze, a co za tym idzie, imperatywy leżące u źródła powodzenia zaangażowanie w przemysł alkoholowy, właściwie nie istniały.

Nawet rodzina Bronfmanów, światowych liderów w produkcji alkoholu, nie wiąże swojej historii z szynkami w Polsce: oryginalnie zajmowali się uprawą tytoniu w Besarabii (Rumunia/Mołdawia). Po pogromach w carskiej Rosji w 1889 r. uciekli do Saskatchewan w Kanadzie, gdzie patriarcha Jechiel dostał pracę przy kolei, a następnie w tartaku, zanim on i jego synowie, łącznie z Samuelem, który zbudował ostatecznie imperiumSeagram, mogli dorobić się środków na otwarcie własnego przedsiębiorstwa. Sprzedawali drzewo opałowe i owoce morza, dopiero później kupili hotel, gdzie zobaczyli jakie zyski przynosi sprzedaż alkoholu. Do tego stopnia, że zajęli się jego dystrybucją, ciesząc się z pozycji, jaką dawała im Kanada, położona za granicą kraju w którym obowiązywała prohibicja.

Nie ma w alkoholowej historii Żydów nic ponad tradycję picia śliwowicy – alkoholu produkowanego bez użycia zboża – na Pesach, i tego by przypomnieć ten okres historii Polski kiedy to Żydzi polewali jak kraj długi i szeroki. Jest to fragment ekonomicznej historii diaspory żydowskiej: przez stałe skupianie się na edukacji i podnoszeniu kwalifikacji, Żydzi zaadaptowali się do wkraczania w dziedziny aktualnie otwarte i dające pracę. W XIX w. w Polsce, to była branża alkoholowa. Kiedy wyjechali, nie zabrali jej ze sobą.

Autor: Steven I. Weiss, dziennikarz i wydawca The Jewish Channel. Twitter @steveniweiss.

Źródło: http://www.fzp.net.pl/historia/przez-wieki-zydzi-rzadzili-handlem-wodka-w-polsce

Komentarze (13):

anonim2015.05.30 15:39
Kolaboracja z niemal wszystkimi wrogami Polski , litwactwo, koncepcja judeopolonii , lichwa , oszustwa , przejmowanie majatków po powstańcach styczniowych , mordowanie Polaków na Kresach i w ramach UB , donoszenie , dorżnięcie polskich elit oraz co gorsza - podmiana tychże , przenikanie - wciskanie się gdzie tylko da tylko po to aby tym skuteczniej realizowac swa polityke i wreszcie - swoiste "ukoronowanie" - plugawa antypolska akcja jako fragment hieniego geszeftu ... KTO przejmował majątki po powstańcach styczniowych ? KTO zajmował mieszkanka ?służbowe? za czasów Bermana ? KTO wysyłał Polaków pociągami śmierci na Kresach a potem kradł pozostawione przez nieszczęśników ? przysłowiowe pierzyny? KTO po 89 przejął mnóstwo nieruchomości pomimo tego iż wcześniej dostał już odszkodowania od sprawców-Niemców ? Do tego lichwa, rozpijanie chłopów, oszustwa, mafijne intrygi etc KTO wymendził już od Polski cięzkie miliardy (nie tylko w nieruchomościach) ? KTO zrobił na tragedii II wojny geszeft wielokrotnie a teraz wyciąga łapy do kraju najbardziej poszkodowanego ? BEZCENNY WKŁAD ...
anonim2015.05.30 16:01
Cytowanie tego artykułu to owoc poszukiwań Grzesika by przysrać Braunowi, a tu proszę, okazało się że Braun miał rację mówiąc o przyczynach powstania styczniowego. Dzięki ci Panie żeś dopuścił do Grzesika mściwość, bo może się czegoś nauczy przy okazji.
anonim2015.05.30 16:03
Grzesik chciał przys...ć Braunowi i natknął się na materiał który mówi że Braun miał rację mówiąc o przyczynach powstania styczniowego. Jaki ten Grzesik przewidywalny do bulu.
anonim2015.05.30 16:21
Wyszukane i ciekawe!! http://wolnemedia.net/historia/dajcie-mi-chocby-jedno-nazwisko/ Warto przeczytać !! Komentarz też jeden z ciekawszych!! Artykuł nie broni nazistów, tylko prawdy historycznej. Śmierć w obozach koncentracyjnych (wielu nacji, nie tylko żydowskiej) jest faktem, ale pozostaje kwestia, w jaki sposób ludzie ginęli, ilu faktycznie zginęło i ile jest prawdy w tym, co oficjalnie uważa się za „prawdę”. Skoro to wg Ciebie nieprawda – wskaż autorowi tekstu jedno nazwisko osoby, która zeszła z tego świata w komorze gazowej w Oświęcimiu i jej zgon nie budzi najmniejszych wątpliwości, że to od gazu, a nie np. z powodu rozstrzelania, eksperymentów medycznych Mendele’a czy choroby śmiertelnej. Wiadomo natomiast na 100%, że obóz koncentracyjny w Oświęcimiu został zburzony, a następnie odbudowany. Nie jest to więc obiekt historyczny, tylko jego rekonstrukcja i rodzi to problemy. Gdyby nie zburzono obozu, wiedzielibyśmy, czy faktycznie są w nim komory gazowe. Byłyby ślady substancji chemicznych w obiektach zwanych „komorami gazowymi” i sprawa byłaby jednoznacznie wyjaśniona. Jedynie kominy chyba ocalały i być może piece krematoryjne (do spalania zwłok). 100% przebudowany obóz w Oświęcimiu!!
anonim2015.05.30 22:01
A wódka kosherna to niby arabska ???
anonim2015.05.30 22:03
Zocha - a to teściu Dudy był szynkarzem ???
anonim2015.05.31 2:41
http://konieczniepoznajprzyszlosc.blogspot.com/
anonim2015.05.31 6:13
"To opowieś o teściu Dudy czy jak?".... ,,,a może drógiej Damie AK. ....jest jeszcze HBW..... ....a jaśnie oświecony sędzia SM, ....towariszcz BG... ......................................
anonim2015.05.31 6:14
Istotą tego artykułu jest pokazanie pewnego wycinka Polskiej historii, którą winniśmy się zainteresować!
anonim2015.05.31 20:47
@Zosia155 jak na niejednym forum - popisujesz się swoją naiwną głupotą. Czy wiesz że żydzi orżneli nasz naród np rozprowadzając wród szlachty, ect, fałszywą mamonę króla Pruskiego czym doprowadzili do regresu gospodarki w Rzeczypospolitej rujnując jej finanse i co dała żydom ta współpraca z Prusakam na szkodę Polski? Atoli prusacy się im odwzajemnili wysyłając ich do do swoich obozów a tam do komór gazowych. Szatan ti jego przyjaciela ak wynagradzają swoich dobrych przyjaciół.
anonim2015.05.31 23:12
@Temida Tak się składa, ze w sprawie Oświęcimia pozostało zbyt wielu świadków, abyśmy byli skazani na domysły różnych uczonych z jakże mundrego zachodu, który widział hitleryzm w wersji mocno ulizanej... Masz relacje polskiej ludności, mieszkającej w okolicach obozu, ze obóz został wysadzony? Masz ich relacje, ze po wojnie prowadzono tam budowę względnie odbudowę? Da się to zrobić po kryjomu - nosić cegły nocą pojedynczo w kieszeni, czy jak? Wiesz, ja jestem w takim wieku, ze jeszcze w młodości miałam kontakt z byłą więżniarką Oświęcimia (wtedy juz starszą panią), ze "zahaczyłam" jeszcze o życie Jadwigi Apostoł Staniszewskiej - więżniarki obozu, zesłanej tam za udział w Konfederacji Tatrzańskiej, która pozostawiła pamiętnik. A co z relacją Zofii Kossak-Szczuckiej "Z otchłani"? Proszę Cię, nie wybielaj u nas w Polsce narodu panów, bo nam dokładnie pokazali to swoje "kulturalne" oblicze... We wsi mojej mamy (Ochotnica u podnóża Gorców) strzelali w Wigilię do wszystkiego, co się rusza, nawet do niemowlęcia w kołysce (fakt autentyczny)...
anonim2015.06.1 11:30
"Z biegiem czasu, takie opowieści wykrystalizują czysty antysemityzm" i to jest cel niniejszego artykułu,zresztą wiele nie trzeba
anonim2015.06.1 12:17
@Hans Messer Widze że nie wiesz że największymi antysemitami (semitami jest !/3 populacji ziemi co jest aburdem) prawidłowo antyżydami sąsami żydzi. Pierwszymi antyżydami są przecież czystego pohodzenia żydzi: arcykapłani Annasz i Kajfafasz wraz tzw.Wysoką Radą przecież to oni a pod ich wplywem lud izraela odrzucił swojego Mesjasza i wybrał na swojego Pana i króla cezara z Piekła (J. 19,15) I tak się dzieje przez wszystkie ostatnie 20 wieków historii. Bowiem jakiekolwiek prześladowania ich spodkały były zawsze zawinione przez nich samych (por. ST) Jeżeli go nie czytałeś to zakup Pismo św ST i Nt nalepiej wyd. Pallotinum Poznań i zacznij czytać.