Komunistyczna Partia Chin podjęła w ostatnim czasie kwestię regulacji chińskiej sfery rozrywkowej, skupiając się nie tylko na lansowanym przez chińskie gwiazdy przekazie społecznym, lecz także finansowym aspekcie działalności w tym obszarze. Poruszono także kwestię wpływu gier komputerowych na młodzież.

Narodowa Administracja Radia i Telewizji ogłosiła 2 września 2021 ośmiopunktowy plan, który wzywa do „dalszej regulacji pokazów artystycznych i rozrywkowych oraz związanego z nimi personelu”. Dokument stwierdza, że należy położyć większy nacisk na „tradycyjną kulturę chińską, kulturę rewolucyjną, kulturę socjalistyczną” i że należy ustanowić „właściwy standard piękna”, a także bojkotować „娘炮 (niáng pào)”, używając obraźliwego slangowego określenia zniewieściałych mężczyzn[1]. Deklaracja zbiega się z rosnącą krytyką płynącą w stronę osób niepasujących do męskiego stereotypu właściwego tradycyjnej kulturze chińskiej. Dotyczy to między innymi idoli kultury popularnej, którzy wyłamują się z niego np. poprzez noszenie makijażu. Często określani mianem 小鲜肉 (xiǎo xiān ròu, dosłownie „małego świeżego mięsa”) i zainspirowani dziewczęcym wyglądem niektórych południowokoreańskich i japońskich piosenkarzy oraz aktorów, postrzegani są jako zagrożenie dla tradycyjnych wartości społecznych.

Ponadto, wydany przez Narodową Administrację Radia i Telewizji dokument stwierdza, że należy “zdecydowanie sprzeciwiać się (…) popisywaniu się bogactwem”, zaś zgodnie z nową polityką „wspólnego dobrobytu”, nakreśloną przez Komisję Spraw Finansowych i Gospodarczych 17 sierpnia, należy „rozsądnie dostosować wysokie dochody, zakazać nielegalnych dochodów”[2]. Oba oświadczenia znalazły także swoje odzwierciedlenie w działaniach Państwowej Administracji Podatkowej, która 27 sierpnia 2021 ukarała grzywną celebrytę Zheng Shuang oraz szereg korporacji za niedopłacanie podatków. Kara Zheng za ukrywanie części jej dochodów z aktorstwa telewizyjnego wyniosła 300 milionów RMB (około 46 milionów dolarów). Pięć korporacji zostało zmuszonych do zapłaty łącznie ponad 13 miliardów RMB[3]. Kary te zostały nałożone zaledwie dzień po tym, jak konta należące do Zhao Wei, innej gwiazdy filmowa i piosenkarki, zostały usunięte ze wszystkich chińskich platform streamingowych i mediów społecznościowych. Nie jest znany powód tego działania, ani Zhao, ani organy państwowe nie wydały żadnego oświadczenia. Warto jednak zauważyć, że nałożenie kary finansowej na Zheng zaraz po wydaniu obu wymienionych wyżej dokumentów świetnie wpisuje się w zaostrzającą się retorykę organów władzy.

Krajowa Administracja Prasy i Publikacji ogłosiła z kolei 30 sierpnia 2021 r., że „wszystkie firmy zajmujące się grami online mogą świadczyć nieletnim tylko 1 godzinę usługi od 20 do 21:00 każdego dnia w piątek, sobotę, niedzielę i święta. Nie wolno świadczyć usług gier online osobom nieletnim w żadnej formie; [należy] ściśle wdrażać wymagania dotyczące rejestracji i logowania przy użyciu prawdziwego imienia i nazwiska w przypadku kont użytkowników gier online”[4]. Władze stwierdziły, że ograniczenia zostały wprowadzone, aby zapobiec uzależnieniu młodych ludzi od gier wideo. Ten ruch oznacza zaostrzenie wcześniejszych limitów ustalonych w 2019 roku, które ograniczyły zabawę do 90 minut w dni powszednie i trzech godzin w święta dla dzieci. Także w tym wypadku pobrzmiewają słowa o położeniu większego nacisku na rozwój kultury socjalistycznej, bowiem według tej retoryki gry komputerowe to strata czasu.

Wszystkie ostatnie kroki chińskich organów państwowych wskazują, że aparat rządowy dąży do poszerzenia swojej kontroli nad przemysłem rozrywkowym, tak by skutecznie propagować socjalistyczne wartości, a jednocześnie dawać przykład efektywności polityki „wspólnego dobrobytu”. W tej wizji kultura popularna musi zostać podporządkowana celom Chińskiej Republiki Ludowej i stać się częścią monolitu państwowego, obejmującego wszystkie dziedziny życia. Nadchodzące miesiące pokażą, czy konsolidacja władzy w tym obszarze zakończy się dla rządzących w Pekinie całkowitym powodzeniem.

[1] http://www.nrta.gov.cn/art/2021/9/2/art_113_57756.html

[2] http://www.xinhuanet.com/politics/leaders/2021-08/17/c_1127770343.htm

[3] http://www.chinatax.gov.cn/chinatax/n810219/n810724/c5168401/content.html

[4] http://www.nppa.gov.cn/nppa/contents/719/98785.shtml

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]