,,Przebaczenie Bogu''. Episkopat ostrzega: Ta praktyka nie jest zgodna z wiarą Kościoła! - zdjęcie
28.11.20, 08:15Fot. via Wikipedia, CC 0

,,Przebaczenie Bogu''. Episkopat ostrzega: Ta praktyka nie jest zgodna z wiarą Kościoła!

15

Praktyka duchowa „przebaczenia Bogu”, polegająca na wzbudzaniu aktów przebaczenia Bogu, nie jest zgodna z wiarą Kościoła – czytamy w dokumencie Opinia teologiczna na temat praktyki „Przebaczenia Bogu” opublikowanym przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Dokument Opinia teologiczna na temat praktyki „Przebaczenia Bogu” zrodził się z dostrzeżenia wśród wiernych wzrostu zainteresowania tą praktyką duchową. Wspomniane „przebaczenie” miałoby polegać na wewnętrznej lub zewnętrznej deklaracji przebaczenia Bogu lub na prośbie skierowanej do Boga o łaskę takiego przebaczenia.

Autorzy dokumentu zauważyli, że niekiedy używa się wyrażenia „przebaczenie Bogu” na oznaczenie duchowego aktu, który tradycyjnie nazywany jest „przyjęciem Bożej woli”, zgodnie ze słowami z Modlitwy Pańskiej: „Bądź wola Twoja!” (Mt 6,10). „Przebaczeniem” nazywa się wtedy akt zgody na zrządzenia Opatrzności. W takim wypadku jest to raczej zmiana języka, niż oznaczanej treści. Taka zmiana – jak podaje dokument – może jednak prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień i błędnych skojarzeń, dlatego należy stosować osadzone w nauczaniu Kościoła nazewnictwo, a zatem: „przyjmuję wolę Bożą” oraz „ufam Bogu”, nie zaś: „przebaczam Bogu”.

Zdarza się jednak, że duchowa praktyka „przebaczenia Bogu” nie jest rozumiana jako równoznaczna z „przyjęciem Bożej woli”, lecz jest aktem o odmiennym charakterze, w którym chodzi o rzeczywiste przebaczenie Bogu. Wobec tak rozumianej praktyki dokument stwierdza, że ani na kartach Starego i Nowego Testamentu, ani w żadnych pomnikach Tradycji nie znajdujemy praktyki przebaczenia Bogu lub zachęty do niej.

Autorzy dokumentu podkreślają, że nieobecność praktyki „przebaczenia Bogu” w Piśmie Świętym i Tradycji jest w pełni zrozumiała, ponieważ praktyka ta sprzeciwia się objawionej nauce o transcendencji Boga wobec człowieka, prawdzie o Opatrzności Boga i o naturze przebaczenia. Biorąc zatem pod uwagę to, że praktyka przebaczania Bogu nie znajduje się w objawionym źródle Prawdy oraz że stoi w sprzeczności z objawioną nauką o relacji Boga do człowieka, o Opatrzności Boga i o naturze przebaczenia, w dokumencie stwierdzono, że praktyka przebaczania Bogu nie jest zgodna z wiarą Kościoła.

Episkopat.pl

Komentarze (15):

rebeliant2020.11.29 0:41
I przestańcie rysować Boga jak zestarzałego emeryta, bo żadna w pełni żywa istota nie cofa się do stanu mniej żywotnego. A z resztą - jak już mówiłem... goowno wiecie o Bogu, a cała reszta wie tyle co im zostanie z waszych seansów.
rebeliant2020.11.29 0:35
A szatan wyraźnie Bogu Ojcu tłumaczył: "Po co będziesz stwarzać człowieka skoro będzie on cię tylko wku...wiać ? Zobacz tylko swoje stare zabawki, które rzuciłeś w kąt. Taki już jesteś... stwarzasz coś niedołężnego i gorszego od Ciebie, a później ci eto wkurza, karzesz to batożysz". Kurde no w końcu skądeś ten rozłam w tym ponoć doskonałym niebie się wziął. A skoro wówczas się on tam wziął, to jaką gwarancję mamy mieć, że nawet idąc do nieba nie zatniemy się łydką o zakazany oset i nie wylecimy z chórku jak diablo. Tu już nie ma co ufać świętym szczytom tylko faktycznie szukać metody jak gnoja z góry i gnoja z dołu załadować do jednego wora i jako ludzie przejąć tą całą wszechwładzę. A wtenczas w worze rozlegnie się szloch: "K...a ! Diabeł weź no podstaw tam, któremu nogę, to ja go zacznę wybawiać". Na to Diabeł: "A sam se durniu nogę podstaw !!! Tak mi ryj obili ci twoi ludzie, że Ty lepiej mnie wybaw". Bo jak to już nieraz pisałem: Daj mi świat nieskończony, ciało silne jak tur i zdrowie doskonałe oraz jakąś Ewelinkę, a nie będę potrzebować ani potępicieli, ani wybawicieli.
buss2020.11.28 21:04
jeszcze jedno, na wirt. pol. jak publikują idiotyczny prowokujący artykuł z doopsweecka napisany przez sreesa to żeby skomentować trzeba mieć konto. Tu może zwymiotować każdy, zróbcie coś z tym, bo te komentarze śmierdzą
buss2020.11.28 20:56
Co to za bzdety? niech przebacza szustak, boniecki, czy lemański. Bądź Wola Twoja to klu mojej wiary. Co syn marnotrawny miał przebaczyć ojcu?
Agnieszka2020.11.28 12:12
Dno intelektualne episkopatu zdumiewa. Oni jeszcze mają jakiś związek z praktyką duszpasterską? No chyba nie skoro nie rozumieją jak dużo osób cierpi żal do Boga z powodu różnych wydarzeń, np. śmierci najbliższej osoby. Co proponują w zamian? Jak sobie z tym poradzić? Moralizowanie dają, że tak nie wolno i brzydko i a fe, bo Bogu nie ma co przebaczać, choć się ma wyniszczający żal. Przecież nikt kto używa tych słow nie twierdzi, że Bóg kogoś skrzywdził. Chodzi o poradzenie sobie z uczuciami, by odkryć w tragedii Bożą miłość i zaufać mu, że wyprowadzi z tego dobro. Chcą może bredzić, że wolą Bożą było to, że najbliższą osobę ktoś zabił i Bóg jej nie ochronił, bo chciał morderstwa? czy to nie jest gorsza herezja niezgodna z nauk,a Kościoła?
Ktos2020.11.28 19:25
Nie widze tu dna intelektualnego episkopatu. Episkopat prosi by stosowac chrzescijanska formule: Przyjmuje wole Boza. Natomiast co do tematu osobistych tragedii ,warto poczytac pismo swiete Ksiega Jeremiasza 19:5 i dziesiatki innych miejsc, gdzie Bog mowi, ze zlo, nie jest ,i nigdy nie bylo jego wola. Dlaczego zlo sie dzieje? Bo mamy wolna wole i przez upadek Adama ,smierc pojawila sie na Ziemi, my jako chrzescijanie z utesknieniem czekamy na powtorne przyjscie Jezusa Chrystusa ktory odnowi ta planete i zniszczy ,cale zlo, choroby. A co zrobil w przeszlosci nasz Bog? Narodzil sie jako czlowiek, przyjal grzechy calego swiata i umarl na krzyzu bysmy oczekiwali nowego swiata w ktorym juz nie bedzie cierpienia. A tak od siebie to jak ktos chce cos wykrzyczec Panu Bogu to prosze niech to zrobi we wlasnym sercu i niech nie korzysta z jakis formulek.
janek kos2020.11.28 21:23
oj julka, jaka ty tępa, idź pisać na onet
rebeliant2020.11.29 0:21
Nie mamy wolnej woli - to raz, a dwa: to co nas spotyka jest czy tego chcemy czy nie. Nikt z nas nie był przy tzw. grzechu pierworodnym - i tak na dobrą sprawę od tego powinien zaczynać się akt wiary: "Wierzę w grzech pierworodny... ". Każdy z nas został wtrącony w ten świat z Bożego przymusu, a nie z naszej nigdy zaznanej wolnej woli. Ktoś kto wywiera na tobie przymus już jest zaliczony do istot ci wrogich. A ponadto: człowiek starający się o dobrze wykonaną pracę ponosi odpowiedzialność za niepowodzenie, a Bóg wszechmogący, który jest praprzyczyną wszystkiego uchodzi jako ta dziewica niewinna ? Niech ktoś może ładnie zdefiniuje co to znaczy "być wszechmogącym", bo chyba stąd się biorą kontrowersyjne wnioski, które rażą świętych doktorów teologii.
Tomasz2020.11.28 10:03
Dlaczego nie ma o Papieżu św. Janie Pawle II. O Aborcji - nie zbiera głosu Episkopat
jula2020.11.28 9:30
Wywracanie teologii, próba zrównania się z Panem Bogiem. Wszystko było, teraz z nowym zakresem słów i odwracaniem ich znaczeń. Bez Pana Boga chcą świata a na dodatek chcą zająć Jego miejsce. Opamiętania niech proszą u Pana Boga.
Anonim2020.11.28 9:22
Surowiec: Chrystus Król Wszechświata? Nie!!! „Oni Jego zdetronizowali” (na Soborze Watykańskim II) ... https://dzienniknarodowy.pl/surowiec-chrystus-krol-wszechswiata-nie-oni-jego-zdetronizowali-na-soborze-watykanskim-ii/
gleen2020.11.28 9:01
bogu masz cofnąć tą zarazę inaczej przestaniemy w ciebie wierzyć i tyle.
Ulszyfer2020.11.28 9:11
Bóg się już uniewinnił dając swojemu synowi moc a resztkami swojej własnej zmusił go do dziadowskiego wyglądu i pójścia na krzyż żeby był dobry zapis gry.
KoniecEldoradoPolskichKleruchówCzasDoKatakumb2020.11.28 8:34
Kato biomasa z Podlasia i z KULubelszczyny na pewno uzna ten klero-bełkot episkopatologicznych starców za fundamentalny. Na klęczkach wrócą do całowania gromnicy proboszcza i sypania złotem przed wikarym.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.28 8:32
a pyerdolenie dzieciaków na plebaniach przez klesze zboczone kürwy i ukrywanie tego przez biskupów, jest zgodne z wiarą kościoła?