28.02.19, 12:20fot. Stako, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Prowokacja Ukrainy. Rozpoczyna ekshumacje bez porozumienia z Polską

75 lat temu – 28 lutego 1944 roku – Ukraińcy z OUN-UPA, a także ci z SS „Galizien” i cywilni nacjonaliści dokonali ludobójstwa Polaków w Hucie Pieniackiej. Do dzisiaj nie wiadomo, ile osób tam zginęło. Liczba szacowana jest na od 800 do 1200 Polaków.

Być może właśnie w związku z 75 rocznicą zbrodni, pojawiły się informacje o planowanych przez obecne władze ukraińskie ekshumacjach ofiar z Huty Pieniackiej. Odpowiedzią na to, był komunikat prasowy wydany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przejęło część kompetencji po zlikwidowanej Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. We wspomnianym komunikacie czytamy: „W związku z doniesieniami medialnymi mówiącymi o planowanych przez Stronę ukraińską pracach ekshumacyjnych na terenie Huty Pieniackiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MkiDN), informuje że do tej pory nie zostało o tym fakcie oficjalnie powiadomione przez żaden z odpowiednich urzędów ukraińskich. Strona polska nie została również poinformowana o pozwoleniu ukraińskiego Ministerstwa Kultury na prowadzenie wspomnianych prac, które to według doniesień medialnych miało zostać wydane 4 lutego br.”

Komunikat informuje też, że „rozpoczęcie procedur zmierzających do działań mających za cel ekshumacje szczątków ofiar wojny, bez oficjalnego powiadomienia strony polskiej, jest odejściem od zapisów Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o ochronie miejsc pamięci spoczynku ofiar wojny i represji politycznych sporządzonej w Warszawie dnia 21 marca 1994 roku”.
 
MKiDN stwierdza dalej, że nie są mu znane zamiary strony ukraińskiej, ale - zgodnie z art. 6 pkt 2 wspomnianej wyżej Umowy - „ekshumacja dokonywana w celu zmiany miejsca spoczynku przeprowadzana jest przy udziale przedstawicieli właściwych instytucji obu Umawiających się Stron, zgodnie z procedurą przyjętą w Państwie, na którego terytorium dokonuje się tej ekshumacji, łącznie ze sporządzeniem odpowiednich dokumentów”.
 
Resort ministra Piotra Glińskiego stwierdził też, że obecnie oczekuje formalnego powiadomienia o ewentualnie planowanych ekshumacjach w Hucie Pieniackiej, a także umożliwienia udziału w nich (jeżeli doniesienia się potwierdzą) obserwatorów i specjalistów z Polski.

erl/mkidn.gov.pl

Komentarze

Robert2019.04.3 9:27
Znam biliżej Ukraińców z okolic Lwowa, jest to bardzo nieżyczliwe Polakom bydło, którego nan nasz ten nie powinno sie wpuszczać.
Hydrant p-poż.2019.02.28 16:10
Bez zgody rodzin? To wypisz wymaluj jak wy pisowcy postąpiliście z ofiarami katastrofy smoleńskiej.
Jaromir2019.02.28 16:03
No i co? PiS też przeprowadzał ekshumację ofiar katastrofy smoleńskiej, bez porozumienia a wręcz, mimo sprzeciwu rodzin zabitych.
Szechter2019.02.28 14:59
Ostro, ostro, tylko ostro z ukraina. Oni inaczej nie rozumia! Nie rzycze sobie aby jaka kolwiek pomoc byla dawana banderowcom z naszych podatkow. Calkowity zakaz sprowadzania ukrainskich produktow do PL i zero, zero wsparcia, niech ich ruscy dalej leja...
JanP2019.02.28 13:58
Odbiło wam, są u siebie. Nie trzeba było z bandersynami się zadawać. To są dopiero początki, jeszcze dadzą nam popalić, to tylko kwestia czasu.
Reytan2019.02.28 15:53
Jestes wartiatem,czy prowokatorem ?
Andrzej Malik2019.02.28 13:41
Hm... ale w Jedwabnym chcecie zrobić ekshumacje, bo twierdzicie ze tam ofiar jest znacznie mniej niż Zydzi twierdza.Tylko prawda jest ciekawa.
Reytan2019.02.28 15:52
Ekhuhumacje w Jedwabnem chcemy robic z Zydami ,a na Ukrainie razem z Ukraioncami. I to jest wlasnie ta roznica,ty klamco i podlecu.
Andrzej Malik2019.02.28 17:46
Drobna szujo- Żydzi nie chcą ekshumacji, bowiem wg ich wiary zwłoki które są w ziemi, winny tam zostać. Z tego samego powodu np. nie przenoszą cmentarzy. Więc nie można mówić że chcemy z nimi to robić, bo każdy troszkę bardziej kumaty wie, że Żydzi nie wyrażą na zgody.
Beno2019.02.28 13:13
Wspierajcie dalej Ukraińców, a odwdzięczą się wam jak żydzi.