75 lat temu – 28 lutego 1944 roku – Ukraińcy z OUN-UPA, a także ci z SS „Galizien” i cywilni nacjonaliści dokonali ludobójstwa Polaków w Hucie Pieniackiej. Do dzisiaj nie wiadomo, ile osób tam zginęło. Liczba szacowana jest na od 800 do 1200 Polaków.

Być może właśnie w związku z 75 rocznicą zbrodni, pojawiły się informacje o planowanych przez obecne władze ukraińskie ekshumacjach ofiar z Huty Pieniackiej. Odpowiedzią na to, był komunikat prasowy wydany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przejęło część kompetencji po zlikwidowanej Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. We wspomnianym komunikacie czytamy: „W związku z doniesieniami medialnymi mówiącymi o planowanych przez Stronę ukraińską pracach ekshumacyjnych na terenie Huty Pieniackiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MkiDN), informuje że do tej pory nie zostało o tym fakcie oficjalnie powiadomione przez żaden z odpowiednich urzędów ukraińskich. Strona polska nie została również poinformowana o pozwoleniu ukraińskiego Ministerstwa Kultury na prowadzenie wspomnianych prac, które to według doniesień medialnych miało zostać wydane 4 lutego br.”

Komunikat informuje też, że „rozpoczęcie procedur zmierzających do działań mających za cel ekshumacje szczątków ofiar wojny, bez oficjalnego powiadomienia strony polskiej, jest odejściem od zapisów Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o ochronie miejsc pamięci spoczynku ofiar wojny i represji politycznych sporządzonej w Warszawie dnia 21 marca 1994 roku”.
 
MKiDN stwierdza dalej, że nie są mu znane zamiary strony ukraińskiej, ale - zgodnie z art. 6 pkt 2 wspomnianej wyżej Umowy - „ekshumacja dokonywana w celu zmiany miejsca spoczynku przeprowadzana jest przy udziale przedstawicieli właściwych instytucji obu Umawiających się Stron, zgodnie z procedurą przyjętą w Państwie, na którego terytorium dokonuje się tej ekshumacji, łącznie ze sporządzeniem odpowiednich dokumentów”.
 
Resort ministra Piotra Glińskiego stwierdził też, że obecnie oczekuje formalnego powiadomienia o ewentualnie planowanych ekshumacjach w Hucie Pieniackiej, a także umożliwienia udziału w nich (jeżeli doniesienia się potwierdzą) obserwatorów i specjalistów z Polski.

erl/mkidn.gov.pl