"Dzisiaj rano zmarł nasz przyjaciel Edmund Wnuk-Lipiński. Twórca wielu instytucji naukowych i publicznych" - napisała Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Profesor Wnuk-Lipiński od lat zmagał się z ciężką chorobą. Jego śmierć to ogromna strata dla świata polskiej nauki i kultury.

Profesor Edmund Wnuk-Lipiński zostanie w pamieci nie tylko jako wybitny socjolog i nauczyciel akademicki. W latach 80. był doradcą NSZZ "Solidarność", pózniej uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Na początku lat 90. zakładał Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, w roku 2006 został rektorem uczelni Collegium Civitas i kierował uczelnią do 2012 roku.

Był również pisarzem fantastyki naukowej. Za książkę "Rozpad połowiczny" otrzymał w 1988 roku Nagrodę imienia Janusza A. Zajdla, najważniejsze wyróżnienie w polskim pisarstwie science-fiction.

W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył prof. Wnuk-Lipińskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Wolał łączyć, niż dzielić i choć nie był pierwszoplanową postacią, wniósł istotny wkład w polskie życie publiczne - tak o profesorze Edmundzie Wnuku-Lipińskim mówi, profesor Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem, Wnuk-Lipiński zostanie zapamiętany nie tylko za swój dorobek naukowy, ale też za swoją poszukującą kompromisu postawę. Jak mówiła Jadwiga Staniszkis, tam, gdzie się pojawiał, starał się budować zgodę i porozumienie. - Będzie go brakowało (...) przede wszystkim ze względu na pewien model funkcjonowania w życiu publicznym - podkreśliła Staniszkis w rozmowie z Polskim Radiem.

Profesor Wnuk-Lipiński zmarł w niedzielę rano po ciężkiej chorobie. Miał 71 lat.

ed/Dziennik.pl, Polskie Radio