Prof. Żurawski vel Grajewski: wspólnie z Ukrainą możemy zablokować tranzyt do Europy - zdjęcie
29.11.21, 09:08Fot. Screenshot You Tube Instytut Sobieskiego

Prof. Żurawski vel Grajewski: wspólnie z Ukrainą możemy zablokować tranzyt do Europy

12

Pas terytorialny pod kontrolą Polski i Ukrainy razem wzięty obejmuje całość lądowych szlaków tranzytowych między Rosją a Zachodnią Europą. Tranzyt ten może zostać zamknięty” – uważa politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Jeśli Rosja zdecyduje się uderzyć zbrojnie na Ukrainę „wówczas Polska powinna udzielić Ukrainie wsparcia materiałowego” – powiedział portalowi niezalezna.pl  prof. Żurawski vel Grajewski i dodał: „Mówię o broni, amunicji, materiałach medycznych itd. Myślę, że już w tej chwili należałoby przygotować się w zakresie rozpoznania tego jakie są potrzeby, a jakie nasze możliwości wzmocnienia siły obronnej Ukrainy wobec agresji rosyjskiej. Możemy np. stworzyć bank krwi, otworzyć polski system służby zdrowia dla rannych. Do tych form wsparcia dochodzą oczywiście jeszcze różnego rodzaju sankcje”.

Oczywiście NATO i UE dysponuje znacznie szerszym wachlarzem możliwych sankcji wobec Rosji niż sama Polska. Chodzi tu np. o system bankowy, z którego wykluczenie agresora leży w możliwościach banków Zachodu. Dodatkowo sankcje dyplomatyczne. To jest scenariusz reakcji optymalny, co nie znaczy, że najbardziej prawdopodobny. Takie rzeczy można by zrobić, jeśli istniałaby ich wola wykonani” – stwierdził politolog.

„Jeśli chodzi o NATO, to rozstrzygająca zapewne będzie pomoc Amerykanów, Kanadyjczyków i Brytyjczyków, bo to są te państwa, które teraz demonstrują wolę takiej pomocy. Trzeba pamiętać, że mamy zmianę rządu w Niemczech, ale obecne jeszcze urzędujący gabinet z ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem deklarował, że nie będzie dostarczał broni Ukrainie, co jest oczywiście zachętą dla Rosji. W tej sytuacji inwazji Rosji na Ukrainę myślę też, że Niemcom trudno by było utrzymać porozumienie ws. Nord Stream 2” – skonstatował prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

 

ren/niezalezna.pl

Komentarze (12):

katolicka deratyzacja Polski2021.11.29 14:38
PO to niemiecka partia faszystowska jak NSDAP
Anonim2021.11.29 11:54
Ciekawe jak wybuchnie wojna na którym froncie będzie walczył Przemysław Żurawski vol Grajewski. Bardzo łatwo komuś doradzać siedząc w ciepłych kapciach na kanapie.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.29 14:33
PO to partia faszystowska
UsiaSiusiaHopsasaPokręćżeGlobusa2021.11.29 11:42
Ten kmieć został "profesorem" za statystowanie w filmie "Konopielka". W scenie pierdzenia na zebraniu miał za zadanie śmiać się pochrząkiwaniem warchlaka. Do tej pory niczego więcej nie potrafi, dlatego jest ekspertem PiSocjalizmu katolickiego od spraw globusa.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.29 14:31
PO to partia faszysrowska
wers2021.11.29 10:06
test
Anonim2021.11.29 10:01
Polska już zablokowała rozbudowę przez Rosję gazociągu YAMAL przez nasze terytorium, i jak na tym wyszła, to dziś pięknie widać? Na YT jest full analiz? Straciliśmy "darmowych" setki mld EUR za tranzyt rosyjskiego gazu do Europy, rosyjski gaz kupować będziemy od Niemiec, a banderowcy, jak pluli nam w twarz, tak dalej plują? Stanowią wpływową V Kolumnę? I co najgorsze, wciągają nas do konfliktu z Rosją?
Nic nie rozumiesz2021.11.29 13:20
Nic nie straciliśmy!! Rosja z Niemcami nie zamierzała i nie zamierza przesyłać gazu przez terytorium Polski. Albo nie ogarniasz otaczającego świata, albo jesteś otępiony przez media, albo jesteś .......
Donald wiedział :)2021.11.29 9:50
Decyzja o budowie Nord Stream 2 była największym błędem kanclerz Angeli Merkel - powiedział w niedzielę podczas konferencji na temat przyszłości Unii Europejskiej lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Anonim2021.11.29 10:08
Największym błędem? Niemcy są pragmatyczni? Będą mieli tani gaz dla swojej gospodarki, i dodatkowo będą zarabiać na odsprzedaży nadwyżek gazy inny krajom? A folksdojcz Tusk ma w NS2 swój udział? Co zrobił, aby zablokować plany Merkel? A Polska rządzona przez polskojęzycznych ma ciągle pod górkę? No cóż, takich mamy ślepych wyborców?
kazioo z Leska2021.11.29 9:45
Ten pan to zaufany "expert" i doradca PiSu. Wielki zwolennik banderowskiej Ukrainy !!!!
Uroboros2021.11.29 9:26
prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, ekspert i intelektualista: 2017 - „możliwy scenariusz aneksji Białorusi w ciągu kilku miesięcy”. 2020 - „Łukaszenka nie ma szans na spacyfikowanie protestów i z całą pewnością zostanie obalony”. 2021 - „Rosja szykuje operację zmiany władzy w Mińsku”.