Prof. Ryszard Legutko: Morderstwo Adamowicza było 'polityczne'? To daleko posunięty cynizm! - zdjęcie
30.01.19, 18:30Zdj. Katarzyna Ochman Kamińska/ECR Group

Prof. Ryszard Legutko: Morderstwo Adamowicza było 'polityczne'? To daleko posunięty cynizm!

21

W Parlamencie Europejskim miała miejsce ostra debata na temat zwalczania atmosfery nienawiści i przemocy wobec demokratycznie wybranych polityków. Miała ona bezpośredni związek z morderstwem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza podczas 27. Finału WOŚP w zarządzanym przez niego od 20 lat mieście. 

W debacie wzięła udział najbliższa rodzina zamordowanego polityka: żona- Magdalena Adamowicz, starsza córka- Antonina oraz brat-Piotr.  Według relacji osób obecnych na debacie, Magdalena Adamowicz zabrała nawet głos w Parlamencie Europejskim. Wdowa po prezydencie Gdańska miała mówić m.in. o budowaniu "Europy solidarnej i wolnej od nienawiści". 

Podczas debaty w Brukseli doszło do ostrej dyskusji. Europosłowie Platformy Obywatelskiej, m.in. Janusz Lewandowski, nieustannie przekonywali, że mord w Gdańsku był motywowany politycznie i spowodowany mową nienawiści pod adresem polityków opozycyjnych wobec obecnego rządu- a takim był śp. Paweł Adamowicz.

"Za dużo w XX w. politycznie motywowanej śmierci, w wieku, w którym powinniśmy wiedzieć wszystko o tym, jak chronić się przed nieszczęściami XX wieku, czyli nieszczęściem wojen i totalitaryzmów, bo one żywiły się mową nienawiści, językiem, który był językiem nazizmu i bolszewizmu"- przekonywał polityk. 

Lewandowski, partyjny kolega m.in. byłego ministra spraw zagranicznych, który chciał "dorzynać watahy", mówił o "języku pogardy odzierający ludzi z godności, wykluczający ze wspólnoty albo jako wrogów ludu, albo ojczyzny". Ten język, zdaniem europosła PO, wraca, obecnie wzmocniony przez anonimowość internetu. 

"W szczególnym przypadku Polski hejt był upaństwowiony. Zadany mediom publicznym, które stokroć atakowały Adamowicza. Hejt był tolerowany, skoro tolerowano sprawców wieszania europosłów na rynku w Katowicach, skoro umorzono postępowanie wobec sprawców symbolicznych aktów zgonów wystawionych prezydentom miast, którzy zgodzili się przyjąć uchodźców. To są znamiona choroby naszej demokracji"- atakował Janusz Lewandowski. 

Do tego rodzaju wypowiedzi odniósł się europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko. Przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zwrócił uwagę na trudności w zdefiniowaniu terminu "mowa nienawiści", pojęcia "bardzo ułudnego", stosowanego przeważnie przez polityków przeciwko ich oponentom. 

 „To zawsze oni są nienawistni. To zawsze oponenci są tymi złymi. Zatem problemem jest, kto określa zasady i kto je później egzekwuje”- wskazał Legutko. 

Europoseł odniósł się do morderstwa prezydenta Gdańska. Jak przypomniał polityk, Stefan W., morderca Pawła Adamowicza, był skazanym kryminalistą, jak się później okazało- z zaburzeniami psychicznymi. 

 „Natychmiast po morderstwie opozycja w Polsce zaczęła obarczać winą rząd, media publiczne, próbując upolitycznić potworny, straszny akt morderstwa, które politycznym nie było”- wskazał eurodeputowany. Profesor Ryszard Legutko ocenił, że mówienie o "mordzie politycznym" jest "skandalicznym i haniebnym przykładem politycznego cynizmu". 

"(...)Gdy kilka lat temu zamordowano członka mojej partii politycznej a drugiego poważnie raniono i dokonał tego człowiek zupełnie zdrowy, który chciał zabić prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jedyną reakcją w tej izbie była smutna refleksja nad upadkiem człowieka. Nikt nie wspominał wówczas o nienawiści, o mowie nienawiści”-zauważył europoseł PiS. 

yenn/PAP, EKR, Fronda.pl

Komentarze (21):

gumek2019.01.30 22:56
Pan Ziobro mówił dzisiaj, że sprawca zbrodni nie jest chory psychicznie , a on jest przecież bliżej śledztwa niż pan Legutko . Widocznie pan Ziobro wymyka się spod przekazu wysłanego z Nowogrodzkiej .
stanislawa2019.01.31 16:37
Min Ziobro mowil wyraznie ze Stefan spotkal sie z psychologiem w wiezieniu 48 razy , ze stwierdzono u niego schizofrenie paranoidalna , byl leczony farmakologicznie i przechodzil terapie
CaminoCanis2019.01.30 22:24
Takie tam pytania: 1. w jakim środowisku PO zdobywa regularnie ponad 80 % głosów ??? 2. kto wystawił kontrkandydata w ostatnich wyborach w Gdańsku 3. patrz j.w + kto odcinał się od zamordowanego atakując go za zarzucane mu przestępstwa POdatKOwe 4. czy pkt. 2 i 3 to przejaw "mowy miłości" czy "mowy nienawiści" 5. czy nie ma tu zastosowania powiedzenie: "chroń mnie Panie Boże przed przyjaciółmi, bo z wrogami sami sobie POradzimy"
IgS2019.01.31 5:37
???
IgS2019.01.31 5:38
Daj spokoj Pytel, nie wstydź się pisać pod swoim nazwiskiem, wiemy że obrona pedofilów to Twoja misja, tak jak obrona Prezia i PiS
anonim2019.01.30 19:37
Skończyliby już z tym mordem politycznym . Większość ludzi nawet nie wie o co chodzi . No , kogoś tam zabili . To się ostatnio zdarza . I finał . Ludzie giną w taki czy inny sposób . Policjanci na służbie , żołnierze w walce , marynarze na morzu , górnicy w kopalniach prokuratorzy czasem z rak byłych skazańców ,politycy czasem podczas pełnienia swojego urzędu . Ryzyko zawodowe . Boisz się ryzyka to znajdź sobie pracę gdzieś za biurkiem .
Maria Błaszczyk2019.01.30 19:54
Kogoś tam zabili? Zabito czyjegoś ukochanego ojca. Zabito czyjegoś życiowego partnera. Zabito człowieka, na którego w wolnych demokratycznych wyborach dwie trzecie głosujących oddało swój głos. Bo tego człowieka cenili i szanowali. W końcu - zabito jednego z niewielu w Polsce polityków stojących murem za wartościami takimi jak otwartość, solidaryzm czy życzliwość względem ludzi. W końcu - zabito człowieka podczas wielkiego święta jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Cynizm w tym momencie jest głęboko nie na miejscu. To nie ofiara jest winna. Zrzucanie winy na ofiarę, że nie taki zawód sobie wybrała, jest chore i nieludzkie.
anonim2019.01.30 20:31
pkt. 1 - jak w każdym przypadku, nic szczególnego pkt. 2 - j.w. pkt. 3 - otrzymał 37% głosów wyborców. Nic nie wiemy na temat szacunku - może głosowali przeciwko skompromitowanej PO? pkt. 4 - nie ma takich polityków, pkt. 5 - WOŚP nie jest 'wielkim świętem'
Maria Błaszczyk2019.01.31 7:52
Serio? Myślę, że dla jego rodziny to jednak jest szczególne. Ciekawa jestem, czy przypadkiem nie mam do czynienia z "obrońcą życia" - tych życie narodzonych nie obchodzi jakoś "szczególnie". W drugiej turze głosowali przeciwko panu Płażyńskiemu - z PiS. Więc chyba jednak nie. No właśnie ten taki był, jako jeden z niewielu. Dla mnie i dla wielu innych jest. Miliony Twoich rodaków tak to przeżywają. Dla mnie to jest większe święto niż Wielkanoc, której nie obchodzę właściwie w ogóle. Możesz widzieć to inaczej - ale tak to wygląda z punktu widzenia mnóstwa ludzi.
bea2019.01.30 20:32
zabojstwo jest zabojstwem wiec jest to zle ale nie wolno tego wykorzystywac i nadawac na Swoj kraj Sp Pana Adamowicza wartosci nie sa moimi moimi wartosciami Milosc Szacunek do Zycia od Poczecia do naturalnej smierci Bog Rodzina i Wiara Moralnosc
Maria Błaszczyk2019.01.31 7:47
Co to znaczy "nadawać na swój kraj"? Jeśli grupa osób cynicznych i chciwych próbuje swój kraj niszczyć, szukanie sposobów,by temu zapobiec jest czynem patriotycznym i - co więcej - rozsądnym. Ja rozumiem, że ludzie mają różne wartości. Jedni wolą bronić zarodków, inni narodzonych ludzi, którym bomby spadają na głowy (no a czym jest naturalna śmierć, to chyba nikt nie wie - ja np. swojego czasu zachorowałam na sepsę, prawdopodobnie naturalne byłoby na nią umrzeć, ale dostałam zupełnie nienaturalne, syntetyczne antybiotyki - i żyję; czy to źle?) O ile wiem - pan Adamowicz był konserwatywnym katolikiem, więc co do boga i wiary on akurat się zgadzał (a ja jestem tolerancyjna - nie skreślam ludzi tylko z powodu religii). Zdaje się też, że rodzina były dla niego bardzo ważne. A moralność nakazująca stać po stronie tych, którzy tego potrzebują, jest też moją moralnością. Bo tak się składa, że nie ma żadnej Moralności - są moralności, każdego człowieka z osobna, zależne od przyjętych przesłanek.
CaminoCanis2019.01.30 22:31
...............Większość ludzi nawet nie wie o co chodzi.................. Większość nie wie, ale Lewandowski (wg. pewnego portalu vel Aaron Langman - patrz http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=lista-prawdziwych-zydowskich) wie, mimo że siedzi sobie w Brukseli
gumek2019.01.30 23:04
I zabije cię niezadowolony petent . Za biurkiem też może być niebezpiecznie .
anonim2019.01.30 19:11
PiS wygonił z Polski Lekarzy.
bea2019.01.30 18:51
dlaczego rodzina i totalni ta smierc wykorzystuja do budowania rozlamow i niezgody, do targowicznych zdrad politycznych dlaczego???????? skoro to klamstwo . psychicznie chory czlowiek atakuje innego czlowieka to nie mord polityczny
Andrzej Malik2019.01.30 19:06
Prawda was wyzwoli. Facet chciał zamordować kogoś z PO, winił PO za swoje klęski. Bardzo precyzyjnie wybrał czas i miejsce. To mord polityczny. A ty naucz się zasad interpunkcji.
Imię2019.01.30 19:09
Pewnie wzięli przykład z Jarosława Kaczyńskiego i z tego co wyprawiał podczas śmiesięcznic smoleńskich
Andrzej Malik2019.01.30 19:20
I jeszcze jedno: Przesłanki uznania zabójstwa za "mord polityczny": - osoba publiczna - polityczny motyw - skrytość, nagłość i w efekcie zaskoczenie ofiary oraz otoczenia W żadnej naukowej definicji "mordu politycznego" nie wymienia się "stanu psychicznego sprawcy". To jest bez znaczenia.
CaminoCanis2019.01.30 22:26
Jak to nie ma ??? A jeśli morderca ma kipisz to co ???
Andrzej Malik2019.01.31 14:53
No i? A czy gwałt na nieletniej przestaje być gwałtem bo sprawca miał nierówno pod sufitem?Stan psychiczny sprawcy nie ma znaczenia.
stanislawa2019.01.31 16:34
nie majac programu , pomyslu , na rzadzenie , uzywaja roznych metod haniebnych , by przejac wladze