Prof. Kik: PiS pokazało siłę - zdjęcie
14.07.21, 17:11Fot. screenshot - YouTube (TVP Info, Platforma Obywatelska)

Prof. Kik: PiS pokazało siłę

49

Jeszcze pod koniec czerwca opozycja cieszyła się z utraty sejmowej większości przez Zjednoczoną Prawicę. Kilkanaście dni później większość ta została odbudowana, a dziś do koalicji powróciła kolejna posłanka – Małgorzata Janowska. Prof. Kazimierz Kik podkreśla, że w ten sposób PiS ponownie pokazało swoją siłę. Zaznacza przy tym, że wpływ na tę sytuację miał jednak również powrót Donalda Tuska na polską scenę polityczną.

Niedawno do klubu PiS powrócił poseł Lech Kołakowski. Później swój powrót ogłosił poseł Arkadiusz Czartoryski. Dziś z kolei szeregi Zjednoczonej Prawicy zasiliła poseł Małgorzata Janowska.

Sprawę w rozmowie z portalem tvp.info.pl skomentował prof. Kazimierz Kik. Politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ocenia, że powroty polityków to nie tylko zasługa rozmów w partii rządzącej, ale również „efekt Tuska” i zawężenie „pola manewru różnych polityków”.

- „Tusk powoduje ostrą polaryzację i na tym bazuje. Myślę, że w związku z tym nawet sam Jarosław Gowin zaczął się dyscyplinować i zrozumiał, że musi się odnaleźć w Zjednoczonej Prawicy. Wie, że dla niego też nie ma miejsca koło Tuska”

- podkreśla ekspert.

Zdaniem politologa posłowie, którzy odeszli z PiS, musieli wrócić, ponieważ dominacja Tuska na opozycji sprawia, że „nie mieliby czego szukać”.

- „Gdy Tuska nie było, opozycja była rozdrobniona. Podziały były tak głębokie, że nawet Gowin myślał, że gdzieś się tam zmieści. Ale powrót Tuska na nowo zaostrzył fronty”

- wskazuje.

Prof. Kik przekonuje, że Donald Tusk będzie chciał teraz postawić się w roli lidera całej opozycji.

Jednocześnie ekspert przyznaje, że powrót polityków do partii rządzącej jest demonstracją jej siły.

- „PiS pokazało, że jest silne”

- powiedział.

kak/tvp.info.pl

Komentarze (49):

Anonim2021.07.22 13:34
Ciekawą inicjatywą społeczną jest Ustawa Zakrzewskich. Interesujący artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
Donald2021.07.16 10:02
Korona wirus, wirus korona cała PO wirusem nienawiści zarażona. Współczesna targowica.
Filip2021.07.16 8:21
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją zapisów traktatów dających TSUE możliwość narzucania na Polskę zobowiązań w zakresie sądownictwa. Na reakcję z Unii nie trzeba było długo czekać. KE wyraziła "głębokie zaniepokojenie" orzeczeniem TK. Jakie skutki polityczne i prawne może mieć wspomniany wyrok? O tym w programie "Newsroom WP" mówił europoseł Radosław Sikorski. - To tak, jakby sąd okręgowy stwierdził, że będzie się słuchał i szedł zgodnie z linią wykładniczą Sądu Najwyższego wtedy, gdy ten będzie się z nim zgadzał - skomentował były minister spraw zagranicznych. W opinii Sikorskiego Jarosław Kaczyński nie zdaje sobie sprawy z poparcia dla obecności Polski w UE wśród rodaków. - Jest nacjonalistą i uważa, że "wolnoć Tomku w swoim domu", że na tym polega suwerenność (…). Traktat Lizboński ratyfikował prezydent Lech Kaczyński i on przewiduje łączenie aspektów suwerenności. To co? Teraz dla PiS Lech Kaczyński jest zdrajcą? - zaznaczył Radosław Sikorski. Jak dodał, przez orzeczenie TK na Polskę mogą zostać nałożone olbrzymie kary. Zagrożone są też środki z Funduszu Odbudowy.
to oczywiste2021.07.15 16:49
PZPR-PO to tylko zdrajcy, oszuści, złodzieje oraz idioci tak jak np. poniemiecki niedorobek umysłowy,który jedynie co potrafi to hasać z gałą jak kot z pęcherzem i za garść srebrników lizać d.pę spadkobiercom niemiecko-ruskim ludobójcom.
Anonim2021.07.15 19:25
Piotrowicz lepszy
jle_ffm2021.07.15 16:24
Wg KiKa pis pokazało siłę? Raczej frustrację i bezsilność. A przy okazji chamstwo i głupotę.
Anonim2021.07.15 15:24
Przy braku siły argumentu pozostaje komuchom z PiS już tylko argument siły.
robaczek2021.07.15 10:17
ALE KURDE SILA!!!! ;] .................. CO ZA MOC!!!! .................. WIDAC TĄ INTERLIGENCJE PISURKÓUF ;] ............................................... no leżycie stare sisuiaki ;] ..................... a teraz będa was kopać ;] ..............my sie poprzyglądamy ;]
Anonim2021.07.15 13:39
widać TĘ Twoją inteligencję. Oj, widać !
robaczek2021.07.15 14:17
dziękuję
ty robaczek jesteś taki głupi2021.07.15 18:36
że trzeba ci w prostych słowach pisać ,że głupi jesteś , bo inaczej nie rozumiesz
robaczek2021.07.16 8:23
oj dziadzio, dziadzio ;] .................... no nie ogarniasz juz ;]..................... no nie twoja wina ;] ........................ przesyłam tysiące buziaczków ;]
wyborca pis2021.07.15 9:42
Jeśli PiS "coś" pokazał to "tylną część ciała" jak ekshibicjonista - jedno ZGORSZENIE . I jeszcze namawia do całowania. PO to jawni NUDYŚCI , dzieci "kwiaty" żyjące w oparach absurdu. Może to skutek "marychy" i dlatego chcą zmian w prawie i legalizacji. I po co ta WAZELINA p. Kika o "sile" pis ? Czyżby się "ekspert" prof. Kik zaszczepił ? Jak wiadomo wirus "komuny" ma już za sobą.
Anonim2021.07.15 7:23
Komuchy spijają sobie z dziubków... 😁😁😁
kefas2021.07.15 6:38
komuna w Polsce trwała ponad 40 "siłą" partii, ale zdechła czego i wam pisoweccy towariszcze realizujący plan Putina życzę. Ale nie liczcie na grubą kreskę, będziecie siedzieć.
Szczery2021.07.15 7:27
Nie bój nic. Złodzieje z PO, PSL jeszcze minimum jedną kadencje sejmu nie wrócą do koryta. Jak im wreszcie po 12 latach (trzy kadencje) może uda się doczołgać do koryta, tam będą mieli tyle min nawtykanych, że ryja będą bali się wetknąć nawet w róg. A swoje bożyszcze-Tuska, spytaj gdzie jest 190 mld z OFE, które ukradł z kolesiami całemu narodowi, możesz wysłać pozdrowienia do puszki dla jego prawej ręki, niejakiego Sławomira N.
PiotrS2021.07.15 13:36
Ja wiem, gdzie jest OFE. Przeżarte na dotacje i różne inne socjalistyczne 500 plusy
Filip2021.07.15 5:48
Nadzwyczajna kasta jest w PiS-ie, a oto jeden z wielu przykładów. Arkadiusz Mularczyk i Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości wtargnęli na czerwonym świetle na al. Szucha przy Trybunale Konstytucyjnym. Działo się to we wtorek 13 lipca, po tym jak parlamentarzyści opuścili Trybunał Konstytucyjny po posiedzeniu w sprawie konstytucyjności prawa unijnego. Na zakończenie tego zgromadzenia czekało wielu dziennikarzy, a siedzibę Trybunału otaczały szeregi mundurowych. Żaden z funkcjonariuszy nie zareagował. Tylko poseł Szczerba uznał to za popis lekceważenia przepisów drogowych przez polityków PiS i demonstracja ich pozostawianie poza prawem. - Zapytam w Komendzie Stołecznej Policji, jakie działania podjęła policja w celu ukarania oczywistego wykroczenia. I dlaczego obecni tam funkcjonariusze nie interweniowali, obserwując na miejscu to zdarzenie - zapowiedział poseł w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
miki2021.07.15 6:59
Filip ? znowu jakieś mało istotne głupoty ... nawet nie wiadomo czy prawdziwe... zajmij się istotą sprawy a istotą sprawy jest czy Polskie sądownictwo podlega TSUE ? ...ano nie podlega i wczorajsze orzeczenie o tym mówi i dzisiejsze powie .. bo nie może być inaczej ..w wszystkich krajach UE ich sądy lub ich TK orzekły ze ich konstytucje są nadrzędne wobec TSUE i i polskie TK i w starym składzie z przed 2015 kilka razy też tak orzekło ... bo nie maże orzec inaczej ...bo tak pisze w naszej konstytucji której na razie nikt nie mógł zmienić ( bo potrzeba 2/3 ) więc jak się słucha opozycji to albo są V kolumną, albo trzeba im dać "żółte papiery" ale bardziej im PO wyborcom ...więc przejdź do meritum Filip czy polskich sędziów ma ma wybierać polki sejm czy TSUE ? w polskiej konstytucji pisze że organizację Polskich sadów określa Polska ustawa , a jedynym organem do stwierdzenia jej konstytucyjności jest Polskie TK a dopóki tego nie określi to działa zasada domniemania konstytucyjności.. tylko obszary w których polska traktatowo oddała uprawnienia do unii może być oceniane przez TSUE .. ale sądownictwo do tych obszarów nie należy ,, więc na przykład nie możemy zmienić systemu podatkowego opartego na koncepcji VAT na system podatku obrotowego (który był by o wiele korzystniejszy nawet aż tak bardzo że korzystniejszy od dotacji z UE) ...tak wiec Filip czep się konkretnych problemów a nie jakichś bzdur z 20 rzędu...
Filip2021.07.15 14:16
Trybunał Konstytucyjny zdecydował ws. środków tymczasowych zastosowanych przez TSUE. Tymczasem w czwartek Trybunał Sprawiedliwości stwierdził niezgodność polskich przepisów o Izbie Dyscyplinarnej z unijnym prawem. - To jest kolejny etap gry, która polega na tym, że do przepychanki pt. "Kto głośniej krzyczy?" włączono coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem tej przepychanki. Są to problemy związane z polską konstytucją, suwerennością, pierwszeństwem prawa europejskiego, nadrzędnym miejscem Konstytucji w Polsce. To wszystko to element bardzo niepotrzebnej, bardzo złej gry. Jesteśmy świadkami sytuacji, w której to, jak być powinno i to, jak jest w rzeczywistości, drastycznie nam się rozeszło. Wczoraj polski Trybunał Konstytucyjny w składzie pięcioosobowym powiedział, że sprawy związane ze standardem europejskim, którym powinien odpowiadać sędzia, to nie są sprawy, które należą do kompetencji TSUE, a TSUE powiedziało, że wręcz przeciwnie. I to wynika z Konstytucji. Sprawy standardu europejskiego rozpatrują organy europejskie - komentowała w programie "Newsroom WP" prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. - To wczorajsze rozstrzygnięcie TK nie ma znaczenia. Ani polski Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać o skuteczności zabezpieczenia udzielonego przez TSUE, ani nie może orzekać o standardach europejskich. Natomiast to, co TK wczoraj powiedział, że Traktat o UE nie może być sprzeczny z Konstytucją, to już było powiedziane. I to jest oczywiste - dodała prawniczka. Prowadzący Mateusz Ratajczak dopytywał, jakie skutki może mieć wczorajsza decyzja TK. - Zrobiliśmy krok w kierunku prawnego polexitu. Nie na poziomie konstytucyjnym, ale na poziomie aplikacyjnym, wykonawczym. Supremacja prawa europejskiego jest zafiksowana w polskiej Konstytucji. (...) Traktat o UE i Konstytucja nie są ze sobą sprzeczne, to już dawno zostało wyjaśnione. Tylko interpretacja, którą usiłuje się w tej chwili nadać, rzeczywiście taką sprzeczność wykazuje. To wszystko jest podlane sosem obrony polskiej suwerenności, która akurat w tym wypadku nie ma naprawdę nic do rzeczy. (...) Ten skład TK celowo zasiał chaos w tym wszystkim - skonkludowała prof. Łętowska.
miki2021.07.15 16:51
No widzisz Filip musisz tak dużo „wody lać” aby nie powiedzieć nic sensownego .. twoje rozważania a to są takie : „bla-bla- bla” i dla tego „ble-ble-ble” i się chwalisz że nie umiesz czytać ze zrozumieniem poprzedniego wpisu .. no to jeszcze raz : Polska konstytucja jest najwyższym aktem prawnym dla Polski , można umową międzynarodową część praw (głównie chodzi o system podatkowy , system gospodarczy, strefa szengen) przenieść na rzecz UE i sądownictwo (ustrój sądów) nie został przeniesiony …czy tu umiesz czytać ze zrozumieniem ? czy znowu puścisz jakiś mglisty bełkotliwy „haft” na stronę o niczym ? a żaby było śmieszniej w praktyce prawie wszystkie kraje mają takie orzeczenia wewnętrzne, w stosunku do TSUE... a żeby było jeszcze śmieszniej to zasada prawna sądu dyscyplinarnego została skopiowana z Hiszpanii … sic ... to w Hiszpanie może być taka izba dyscyplinarna w Polsce nie .. Każdy kto próbuje bronić tego psełdo wyroku TSUE to albo jest z V kolumny albo powinien dostać „żółte papiery” z profesorami prawa włącznie.. Co by oznaczało oddanie władzy sądowniczej do TSUE.. ? ?? np. oznaczało by unieważnienie jakichkolwiek wyborów w naszym kraju … i oznaczało by wojnę domową.. Filip nie wysilaj się nie udowodnisz że krowa to słoń lub na odwrót … nie ma takiej opcji … natomiast jest opcja że możesz z siebie zrobić osła … problem twojego i TSUE bełkotu że z nadzwyczaj ogólnego pojęcia „wartości” chcą „wywróżyć” wszystko prawem kaduka .. a takie „wróżenie” to tak zwany bełkot zwany ślinotokiem co na początku zacząłem że… : „bla-bla- bla” i dla tego „ble-ble-ble” „daj se siana” albo ci postawię pierwszy snopek siana na pierwsze śniadanie dla pierwszego osła…
Filip2021.07.16 7:08
Andrzej Duda łamiąc Konstytucję skrócił kadencję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf. Kadencja Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego według Konstytucji trwa 6 lat. Dzięki TSUE nie doszło do bezprawnego skrócenia jej kadencji. Izba Dyscyplinarna łamie zasadę niezawisłości sędziowskiej i trójpodziału władzy. Izba Dyscyplinarna działa na zamówienie polityczne Jarosława Kaczyńskiego. Tak więc bardzo dobrze, że TSUE nie pozwala Jarosławowi Kaczyńskiemu łamać praworządności w Polsce. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych i mam nadzieję, że po zmianie władzy zostanie postawiony przed Trybunał Stanu!!!
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.15 5:30
18-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
Józef Bonkzdupytuska2021.07.15 4:31
Opcja niemiecka w całej Europie odchodzi do lamusa. Patrz Francja.
SAD2021.07.15 7:40
I dobrze, prawie cały XX wiek opcja niemiecka rządziła w Europie i były dwie wojny światowe. Tak to jest jak da się władzę bandycie.
Polak2021.07.15 4:29
Gdzie ta siła? W przerażonym bratobójcy skamlącym na wizji jak to 230 posłów to większość?
turkuć podjadek2021.07.15 4:43
"PO laczku " , "PO laczku" ...... z ciebie taki "polak" jak z koziej cipy rajzentasza ......
Z2021.07.15 7:42
Albo jak z mysiej cipy, wór na mąkę.
pora pokazać POplatfusom Pięść2021.07.15 0:37
i gest Kozakiewicza
Ol-olo 78102021.07.14 21:54
Brawo PiS ! A PO-Ubeckie trolle niech wyją z nienawiści do Polaków ! To tylko przyspieszy ich koniec .
Karol2021.07.14 21:13
Witam bardzo proszę o pomoc. Wczoraj w hotelu wynająłem polkę do towarzystwa i mnie okradła na dość wysoką sumę i coś co ma dla mnie wielkie znaczenie, szczupła szatynka z piwnymi oczami. Jej profil ze zdjęciem znajdziecie na stronie: www.cutt.ly/profil_monika89 Jej nick to - sandra88 jeżeli ktoś ją rozpoznaje proszę o kontakt. Za ustalenie tej kobiety płace 2 tyś na ręke, ukradła mi coś co nie ma dla mnie ceny. Kontakt do mnie [email protected]
Anonim2021.07.15 1:23
J*baj sie karol o kant stolu....
Anonim2021.07.14 20:57
prof kik ,teraz pfrofesury dają już byle komu i komu popadnie ,nawet w prl były jakieś zasady przyznawania ułomne ale zawsze jakieś,no ten obecny burdel ,to groch z kapustą ,jakieś politycznie nawiedzone tępaki ,łyse i puste w środku
mr.on2021.07.14 20:48
PiS pokazało siłę. To machanie szabelką to jest pod publiczkę . SILNI, ZWARCI , GOTOWI! Wystarczy , że Złota Pani tupnie nóżką a wszyscy polscy albo lepiej - polskojęzyczni politycy i ich kupione sługusy [ opcja polityczna nie jest ważna bo wszyscy są po tych samych pieniądzach ] -ci co to maja doktoraty ze szkół gotowania na gazie i po 40 kilka lat [ doklejenie się do koryta- - vide Dworczyk , Niedzielski i inni ] klękną na oba kolana.
Anonim2021.07.14 20:59
ale póki moherstwo i torunskie cholerstwo to promuje ,to jeszcze trochę tu wyprodukują bąków w kalesony
adrian2021.07.14 20:17
PIS POKAZAŁO SIŁĘ GŁUPOTY!
pomatole2021.07.15 1:24
twoja matka pokazala brudna PiSde....
Jak KIK klika2021.07.14 20:10
to klika znika.
Ty PRL=POLEXIT nie pierdol żydku!2021.07.14 18:14
W nocnym stoliczku pieczołowicie schowana w kopercie jest twoja PZPR legitymacja!
PRL=POLEXIT2021.07.14 17:55
Przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej: 13 514 872 zagłosowało za przystąpieniem do Unii Europejskiej, to jest 77,45%, frekwencja wyniosła 58,85%. Dzisiaj 5 sędziów na czele z komunistom z czasów PRL-u Stanisławem Piotrowiczem może unieważnić to, za czym głosował cały Naród w referendum
ASTOM2021.07.14 18:02
Czerwony tępaku jaki cały naród???!!! Nawet nie połowa!!!!! Ja głosowałem przeciw, bo od samego początku dymali nas bez mydła: Mazowiecki w 1990r podpisywał umowę stowarzyszeniową polegającą na asymetrii w obrocie gospodarczym na korzyść Polski. I co? Od początku NIE BYŁO TO REALIZOWANE, bo komucho-libertyny sprzedały polski przemysł i więcej kupowaliśmy niż sprzedawaliśmy!!!!!!!!!!!
Analfabeto...2021.07.14 20:41
czytaj ze zrozumieniem "TAK" powiedziało 77,45% Polaków, "NIE" powiedziało 22,55%
Grizzly2021.07.16 9:54
Czytając Twój wysryw umysłowy obawiam się, że nawet nie wiesz na co głosowałeś.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.14 17:51
ta większość jest w kawałkach i powiązana cienkimi nićmi! prędzej czy później to pyerdolnie na ryj!
kretynie2021.07.15 1:27
cienkimi nicmi twojej matce PiSde zaszyli aby sobie macicy nie przydeptala
Wojtek Polak2021.07.16 9:55
Jak robisz starej patelnię, to też tak kłapiesz mordą przygłupie?
Foster2021.07.14 17:44
Robią to w sposób prostacki ale trzeba przyznać, że skuteczny medialnie. Ta sobie myślę, że trudno będzie przekonać pierwszy sort. bo bolszewicy w szambie czują się najlepiej.
matis892021.07.14 17:34
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
PIS to prawo i siła2021.07.14 17:18
a POnton tonie w Adriatyku