Prof. Chazan: tzw. ”legalne aborcje” łamią sumienia lekarzy - zdjęcie
06.09.15, 07:03

Prof. Chazan: tzw. ”legalne aborcje” łamią sumienia lekarzy

6

Jak tłumaczył prof. Chazan w rozmowie z dziennikarzem wPolityce.pl, chce on odzyskać swoje dawne stanowisko nie ze względu na przywiązanie. Chce bowiem pokazać innym lekarzom w podobnej sytuacji, że mogą postąpić podobnie jak on. – Chodziło mi o to, by w przyszłości inni dyrektorzy szpitali czy inni lekarze, których spotka podobna historia, nie zostali potraktowani tak jak ja przez swoich pracodawców – tłumaczył lekarz.

Prof. Chazan wskazał też, że dzięki rozgłosowi jaki zyskała jego sprawa, możliwe jest oddziaływanie na szerszą skalę w sytuacjach kiedy lekarz musi postępować wbrew swojemu sumieniu. – Mamy bardzo wiele przypadków łamania sumień. Śmiem twierdzić, że każdy z tych przypadków 800 czy 900 legalnych aborcji, które mają w Polsce miejsce, jest związany ze złamaniem czyjegoś sumienia. Temu się trzeba przeciwstawić – mówił, dodając, że lekarz stawiany w takiej sytuacji "nie jest wiarygodny" i ma problemy w kontaktach z kolejnymi pacjentami.

 

MT/wpolityce.pl

Komentarze (6):

anonim2015.09.6 7:52
No ale się w nim sumienie odezwało kiedy zamordował więcej istnień niż niejeden żołnierz w czasie wojny. Majątku się dorobił a teraz jaki świętoszkowaty.Ciekawe czy to samo sumienie go tak męczy jak ktoś idzie do niego z grubą kopertą.
anonim2015.09.6 9:12
Do @komentujących (może to jedna osoba), krytykujących (potępiających wcześniejsze postępowanie) prof. Chazana. Jest pewne powiedzenie: Zrobić błąd (grzech), to rzec ludzka, ale trwać w błędzie (grzechu), to GŁUPOTA (diabelskie działanie). Znacie to? A może jesteście nieomylni, bez błędu, bez grzechu? Jeśli tak, to ja jako człowiek popełniający błędy, grzechy nie mam prawa się do Was wypowiadać. Więc przepraszam Was - ludzi idealnych, że śmiałem zabrać głos. :) Pozdrawiam.
anonim2015.09.6 9:47
Ktoś siłą do zawodu ciągnął? Specjalizację ktoś narzucał? Ktoś zmuszał do wykonywania aborcji wbrew sumieniu?? 3 x NIE. Profesorze został Pan ukarany za to, że postawił Pan swoje przekonania religijne ponad prawem pacjentki do decydowania o sobie. Jako urzednik - dyrektor szpitala jest przede wszystkim urzędnikiem, lekarzem bywa po godzinach miał Pan tylko obowiązek wskazać miejsce w którym kobieta będzie mogła skorzystać ze swoich praw....
anonim2015.09.6 11:51
[nie zadoscuczynil za popelnione zbrodnie] @kors A czymże jest teraz jego antyaborcyjne działanie? Życia dzieciom, które zabił juz nie wróci. Teraz przynajmniej próbuje robić wszystko, aby było jak najmniej zabijania nienarodzonych dzieci. Pomyślałeś, że może to jest jego zadość uczynieniem nie tylko prze tymi dziećmi, które zabił, ale również przed Bogiem. A co do jego życia w konkubinacie, to bez wątpienie Pan Bóg, go z tego rozliczy. Pozdrawiam. [jako urzednik - dyrektor szpitala jest przede wszystkim urzędnikiem] @Dr_joanna A ja myślałem, że każdy przede wszystkim jest CZŁOWIEKIEM!!!! A podstawowym zadaniem człowieka - istoty rozumnej, obdarzonej współczuciem i wrażliwością, jest dbać o innych, szczególnie tych, którzy sami nie mogą się obronić, np. dzieci w łonach matek. I jeszcze jedna uwaga, gdyby tak wszyscy niemieccy urzędnicy ( w tym wojskowi) na pierwszym miejscu byli by ludźmi, a nie urzędnikami, stosującymi zarządzone prawo, to nie byłoby mordowania chorych (akcja T4), obozów zagłady, masowych mordów i egzekucji, rabowania ludzi, obozów pracy przymusowej, podpalania wiosek, itp. To wszystko było zgodnie z nazistowskimi zasadami. I ci urzędnicy wypełniali obowiązujące prawo. Bo prawo stanowiło (ogólnie mówiąc), że to Niemcy są panami, a wszyscy pozostali to śmiecie, które można zgnieść i wyrzucić. Czy usprawiedliwiasz antyludzkie czyny niemieckich, nazistowskich urzędników? Pomyśl o tym. Pozdrawiam
anonim2015.09.6 15:10
[Chyba mózg wam plesnieje] @konkretny - Jakoś mało KONKRETNA argumentacja swojego zdania. :) [odmowa aborcji to odmowa popelnienia grzechu w terazniejszosci a nie zadne zadoscuczynienie] @kors - pisząc o zadośćuczynieniu prof. Chazana nie miałem na myśli tylko odmawianie aborcji, ale o wszystko co robi (sposób prowadzenia szpitala, politykę informacyjną itp.) aby aborcji było jak najmniej. Profesor Chazan, nie może BEZPOŚREDNIO zadość uczynić tym dzieciom, które zabił, nie przywróci im życia. Swoje zadość uczynienie może traktować jako robienie wszystkiego, aby było jak najmniej zabijania nienarodzonych. Tak ja widzę to zadośćuczynienie. Ale to tylko moje zdanie, do Boga należy ocena jego życia i wydania sądu. Pozdrawiam.
anonim2015.09.7 4:20
Aborcja jest zła, ale jeśli dyrektorem szpitala zostanie świadek jehowy i zabroni każdemu zabiegu transfuzji bo nie zgadza się to z jego sumieniem? Chazan jako dyrektor ma przestrzegać prawa. Mógł wskazać inną placówkę i jego sumienie byłoby czyste.