Prof. A. Zybertowicz: Prezydent pokazał dziś, że świętość jest ważnym elementem ładu publicznego  - zdjęcie
06.08.20, 18:31Fot. Aleksander Zieliński, via: Flickr CC 2.0

Prof. A. Zybertowicz: Prezydent pokazał dziś, że świętość jest ważnym elementem ładu publicznego

21

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. W wygłoszonym orędziu bardzo wyraźnie odwołał się do Boga oraz chrześcijańskich tradycji i wartości. Po zaprzysiężeniu udał się przed Bazylikę św. Krzyża, gdzie złożył kwiaty przy pomniku Chrystusa „Sursum Corda”. Jak ocenia w rozmowie z portalem tvp.info prof. Andrzej Zybertowicz, w ten sposób Andrzej Duda pokazał, że świętość jest ważnym elementem ładu społecznego.

Prezydent Andrzej Duda razem z Pierwszą Damą złożyli dziś kwiaty przed słynnym pomnikiem Chrystusa „Sursum Corda”. Ten niezwykle ważny dla Polaków, zwłaszcza dla katolików, symbol, jest ostatnio celem ataków lewicowych aktywistów. W ub. tygodniu wetknięto w figurę tęczową flagę oraz zawieszono chustę z symbolem ruchu anarchistycznego i agresywny manifest. Wczoraj dokonano podobnej prowokacji i znów wsadzono w pomnik tęczową flagę.

Prezydencką wizytę przed pomnikiem skomentował w rozmowie z portalem tvp.info prof. Andrzej Zybertowicz:

- „Część zwolenników tęczowej ideologii głosi dziś tezy, że gdyby Jezus Chrystus żył, sam poszedłby w Marszu Równości. Sądzę, że prezydent, podobnie jak wiele osób wierzących, nie wdaje się tu w jałową dyskusję, a swoim gestem mówi: Jezus żyje” – stwierdza socjolog.

W ten sposób, zdaniem uczonego, prezydent nie tylko wyraził swoje przywiązanie do wiary chrześcijańskiej, ale również włączył się w trwająca od tygodnia w Polsce dyskusję:

- „Profanowanie pomników i twierdzenie, że nie narusza to uczuć innych, stało się taktyką środowisk, które skądinąd generalnie nie uznają świętości w życiu społecznym” – mówi prof. Zybertowicz, podkreślając, że prezydent pokazał, iż świętość jest ważnym elementem ładu publicznego.

Uczony w rozmowie z portalem odniósł się również do przeprowadzonej dziś w Sejmie przez polityków opozycji prowokacji. Jak zauważa, tego typu manifestacje, choć mieszczą się w ramach demokracji, to mogę być wykorzystane do podważania prawomocności wyniku wyborów, a w ten sposób do destabilizacji ładu ustrojowego. Natomiast trwające w Polsce coraz bardziej agresywne prowokacje wymierzane kierowane przeciwko symbolom religijnym w połączeniu z tą manifestacją w czasie zaprzysiężenia prezydenta mogą w ocenie prof. Zybertowicza budzić niepokój.

kak/tvp.info.pl

Komentarze (21):

Anonim2020.08.7 12:06
Ziobrowski prokurator i lewacki sąd ....... Osiem miesięcy więzienia za krytykę banderyzmu .......... kresywekrwi.neon24.pl/post/156866,osiem-miesiecy-wiezienia-za-krytyke-banderyzmu
Torchwood2020.08.7 8:09
To, że Duda, z mózgiem wyprany od dziecka przez fanatycznych rodziców, na przemówieniu wspomniał coś o religii, nie znaczy, że nagle te zabobony i bajki staję się "ważnym elementem ładu społecznego".
Moly2020.08.7 3:39
isis tez tak mysli i to ma byc prezydent wszystkich Polakaow? Co za smiech. ja jestem ateistka i prosze ze wam powiem: ten prezydent nie jest moim prezydentem!!! Nawet nie jest w okolicy mojego przezedenta. Nie lapie sie nawet na milimimetr
Szybka Randka2020.08.6 20:22
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Mik2020.08.6 19:46
Bzdura, świętością jest konstytucja i demokracja. Plus wolność. Wszystko co Duda gwałci codziennie. Nie pomnik
Senny2020.08.6 19:30
Dr. Krajski twierdzi, że "Duda nie jest ani katolicki, ani prawicowy, ani polski". Jakoś wychodzi mi na to, że dr. Krajski ma rację.
Protestant2020.08.6 19:28
Świętość jest atrybutem samego Boga. Składając kwiaty, prezydent zamanifestował swoją religijność, religijność związaną z katolicyzmem.
Anonim2020.08.6 19:33
A jak myślisz, skąd jest ten tekst: "Zaprawdę Święty jesteś Boże, źródło wszelkiej świętości"? Nie znacie Doktryny katolickiej a się mądrzycie na ten temat, wciskając w usta Katolików treści, których nie wypowiadają. I nie chodzi o co pani w maglu mówi tylko to co jest ujęte w Doktrynie. Pisząć "Doktryna" nie mam na myśli bergogliańskich bredni.
Natalja Siwiec2020.08.7 8:51
słowo "doktryna" w towarzystwie słowa "katolicka" budzi obrzydzenie.
jehowy TO NIE JEST2020.08.6 20:09
Protestant! To sekciarz!
Jak to połączyć z katolikami2020.08.6 19:27
którzy wrzucili ostatnio do Tybru wizerunek świętej Pachamamy?
katolik2020.08.7 8:52
Pachamama to amazońska Matka Boska, sama Maryja. Oni odpowiedzą przed sądem bożym.
Mirek2020.08.6 19:04
Totalna opozycja a więc lewactwo i pedalstwo nie mają Polsce nic do zaoferowania . Pod kierownictwem RYŻEGO nie stworzyli żadnego programu ani w polityce gospodarczej ani w polityce społecznej . Przez 8 lat rządów Patologia Obywatelska okradła Polskę na 600 miliardów złotych . My Polacy mamy ogromne szczęście że władzę przejął PiS bo gdyby dalej rządzili złodzieje z Patologii to już dzisiaj byłoby po nas . Sprzedali by nas niczym stado baranów ...komu.....oczywiście Niemcom !! . Przecież Czaskoski mówił po co nam lotnisko skoro już jest w Berlinie .
Bo już jest. Budowa zakończona.2020.08.6 19:30
Otwarcie 31 października. Ale o tym nie dowiesz się z Frondy.
Europa wolna od Katolików2020.08.6 18:53
Wy zakłamani katolicy w swojej pseudo wierze nie mającej nic wspólnego z chrześcijaństwem lecz pogaństwem profanujecie Boga i jego świętość robiąc figurki na podobieństwo jego bo Chrystus był Bogiem i nie po to przelał krew byście ośmieszali go i jego Ojca klęcząc przed jakimś kawałkiem gipsu oddawali cześć kultowi demonów czyli bałwochwalstwu
Anonim2020.08.6 19:39
He, he, he... Europa jest już wolna od Katolików. I to od dawna. Zachodnia oczywiście. I aktualnie w trybie przyspieszonym przechodzi na Islam. Ot, i to jest dorobek protestanckich obrońców Chrystusa...
Piotr Pachlama 🖐🏻2020.08.6 20:48
Debilom nie odpowiadamy! ❤️ 🖐🏻🌈 🤣🤣
Europa wolna od Katolików2020.08.6 18:39
Jak widać prezydent i pisdzielce wcale nie rozumieją nowoczesnego świata powołując sie na jakieś przestarzałe wartości katolickie, jeszcze daleko wam do nowoczesnej Europy, tolerancji drugiego człowieka i nawet rozumienia chrześcijaństwa które niszczycie swoim bałwochwalstwem jak np. prezydent oddający hołd figurze i mowiący o sprofanowaniu jakieś figurki z betonu albo drewna w której niema Chrystusa ani Boga. Poganie jesteście!!! Dlatego wasz heretyczny kościół już się rozpada i niebawem zniknie z naszej Europejskiej kultury czego wam z całego serca życzę
Anonim2020.08.6 19:42
Uj, uj... Aleś pojechał... Nie chcę Cię wybijać z Twoich złudzeń, ale ta nowoczesna Europa, jak piszesz, właśnie implementuje dorobek Sodomy i Gomory. Zdaje się, że to nieco starsze niż Katolicyzm... Ot i postęp... Aaaa... zapomniałbym - w Gomorze nie mieli smartfonów, ale bździajstwo to samo, he, he, he...
Anonim2020.08.6 23:37
Drogi człowieku jesteś w błędzie ,nawróć się ,póki czas ,ja ci życzę jak najlepiej ,żebyś się nawrócił .
Anonim2020.08.6 22:46
Nasz Kościół nie zniknie ,bo założył go sam Jezus ,nawet jak przechodzi kryzys to się odrodzi.. To wasze koscióły rozpadną się .