08.07.20, 19:24Fot. screenshot - TVP Info

Prezydent ostro odpowiada na manipulacje TVN i ,,GW’’ ws. szczepień

W czasie debaty prezydenckiej w Końskich Andrzej Duda stwierdził, że jego zdaniem szczepionka na koronawirusa powinna być nieobowiązkowa, podobnie jak szczepionka przeciwko grypie. Wypowiedź tę szybko podchwyciły opozycyjne media, sugerując, że prezydent jest przeciwnikiem jakichkolwiek szczepień. Teraz na te manipulację odpowiada sam Andrzej Duda.

- „Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce – to jest jego osobista decyzja” – powiedział Andrzej Duda w Końskich.

Później dodał jeszcze na Twitterze, że naturalnie chodzi wyłącznie o tę konkretną szczepionkę:

- „Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa” – zaznaczył.

Wypowiedź prezydenta szybko podchwyciły opozycyjne media, próbując przekonać opinie publiczną, że Andrzej Duda jest przeciwnikiem szczepień.

Na antenie TVN24 prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski stwierdził, że wypowiedź Andrzeja Dudy „podważa bezpieczeństwo i zasadność stosowania obowiązkowych szczepień ochronnych”. Przekonywał przy tym, że takie słowa sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych.

„Gazeta Wyborcza” stwierdziła natomiast, że Andrzej Duda „boi się szczepionek” i jako prezydent „nie ma prawa publicznie tak mówić”.

Zdaniem Piotra Cieślińskiego wypowiedź prezydenta nadaje siłę ruchom antyszczepionkowym:

- „Zamiast składać deklarację niechęci do szczepień, prezydent Duda powinien do nich zachęcać! Zamiast deklarować, że nigdy się nie zaszczepił na grypę, domagać się refundacji tego szczepienia na NFZ” – przekonywał dziennikarz „GW”.

Na tę medialną nagonkę odpowiedział sam prezydent Andrzej Duda:

- „To, że szczepić na grypę może się ten, kto chce i nie jest to obowiązkowe? Tak powiedziała Naczelna Izba Lekarska? Ja powiedziałem, że szczepienie przeciwko koronawirusowi moim zdaniem powinno być nieobowiązkowe – takie jest moje stanowisko. Tak, jak szczepienia na grypę są nieobowiązkowe. Co do pozostałych szczepień się nie wypowiadałem. Byłem szczepiony tak, jak każde dziecko i jak młodzież. Są choroby, na które szczepienia są sprawdzone, są zasadne. Natomiast jeśli chodzi o grypę i koronawirusa, uważam, że powinna być taka sama sytuacja – te szczepienia powinny być, ale powinny być nieobowiązkowe. Jeżeli będzie szczepionka – mówimy o koronawirusie – to moje stanowisko się nie zmienia i bardzo proszę nie manipulować i nie kłamać!” – powiedział w Szeligach, odpowiadając na pytanie o stanowisko Okręgowej Izby Lekarskiej.

kak/ TVN24, „Gazeta Wyborcza”, wPolityce.pl

Komentarze

Kasikas2020.07.11 17:39
Brawo Pan Prezydent,,,,miał odwagę stanąć przeciwko lobbystom farmaceutycznym,,,brawo,,,,biedaczkowie kasy będA mieli o kilka bilionów mniej i już płaczą...
Urszula2020.07.9 12:02
O zmyślonej krainie szczęśliwości Dudy:----------------------------------------------------------------------------------- - W sumie to jest podobnie jak w komunizmie, próba zbudowania nowej, zmyślonej opowieści o świecie, prawach nim rządzących, a zwłaszcza przekonania ludu, że nowe elity i ich wódz prowadzi ich do krainy szczęśliwości - mówi prof. Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS
Walter2020.07.9 7:47
Podsumowanie działalności Andrzeja Dudy. Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję, na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Złamał następujące jej artykuły: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. W 2012 r. podpisał projekt ustawy przewidujący karę 2 lat więzienia za in vitro. Skrytykował Unię Europejską za promowanie żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Jego prezydentura kosztowała budżet państwa ponad 880 mln zł. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał 2 mld zł z budżetu państwa przeznaczyć na dotowanie tzw. telewizji publicznej, a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Chciał przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w dniu 10 maja 2020 r., które byłyby bardzo łatwe do sfałszowania. Powiedział, że jest przeciwnikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych.
Foster2020.07.8 22:00
Boże, czemu oni tak się ośmieszają ?. Przecież ludzie tę durną wypowiedź słyszeli. Tak trudno przyznać się do błędu ?
XYZ2020.07.8 21:33
Przecież zwolennicy Dudy słyszeli tą wypowiedz,a teraz mają okazje przekonać się że Fronda po prostu kłamie.
Amanda2020.07.9 10:49
Droga Pani/Panie PAD nie powiedział,że jest przeciwny szczepieniom. Wyraził tylko swoje zdanie co do obowiązkowych szczepień.Więc kto tu się ośmiesza.
edi2020.07.8 21:12
JESTEM POLAKIEM - UFAM PiS i GŁOSUJĘ NA ANDRZEJA DUDĘ !!!!!!!!!!!! - czytam historię polecam "DZIEJE POLSKI" prof Andrzeja Nowaka - SĄ SIŁY W EUROPIE I NA ŚWIECIE KTÓRE POLSKĘ CHCIAŁYBY W ŁYŻCE WODY UTOPIĆ ZA JEJ NIEUGIĘTOŚĆ W WIERZE KATOLICKIEJ, ZA JEJ WOLNOŚĆ I REPUBLIKAŃSKI SYSTEM OPARTY NA CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ - DLATEGO MUSIMY POSTĘPOWAĆ MĄDRZE I NIE DOPUŚCIĆ DO KOLEJNYCH ROZBIORÓW - TRZEBA SIĘ MODLIĆ OPATRZNOŚĆ CZUWA JEZUS JEST PANEM POLSKI A JEJ KRÓLOWĄ MARYJA - SURSUM CORDA !!
Alojz2020.07.8 20:36
Nie lubię jak mi ktoś wmawia, że nie słyszałem tego, co słyszałem. A jak już usłyszałem, to znaczy że zostałem zmanipulowany. Innymi słowy, nie lubię jak się ze mnie robi idiotę!
Foster2020.07.8 20:21
Ogładalem i słyszałem jak powiedział, że jest przeciwnikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych, więc nie wciskajcie ludziom kitu, bo się ośmieszacie.
Darek2020.07.8 20:15
Przecież Duda odpowiedzi na pytania czytał z promptera, nie można więc tego nazwać przejęzyczeniem czy uznać że wypowiedź miała mieć inny wydźwięk, bo nad tym tekstem pracowała cała redakcja w jego sztabie, więc powiedział (a właściwie odczytał) dokładnie to co miał: "Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie."
T.2020.07.8 19:48
Z całym szacunkiem, ale prezydent powiedział dosłownie "ABSOLUTNIE nie jestem zwolennikiem JAKICHKOLWIEK szczepień obowiązkowych" i potem zaczął mówić o tym, że nie zamierza się szczepić np. na grypę. (dokładniej wypowiedź np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=7s_G-w5FskU) Rozumiem, że się może przejęzyczył mówiąc że ABSOLUTNIE I JAKICHKOLWIEK, ale w takiej sytuacji wypada przeprosić i doprecyzować swoją wypowiedź, a nie zarzucać innym, że przytaczanie jego własnych słów jest manipulacją (chyba, ze sam w tamtym momencie chciał nas zmanipulować, ale mam nadzieję to nie jest prawdą). Trochę zabrakło kultury osobistej.
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.8 19:40
Najpierw coś powiedzieć, a potem jak ktoś to cytuje, to własne słowa nazywać manipulacją... To trzeba być wyjątkowym pajacem 🤣🤣🤣
Waldi2020.07.8 19:49
Ty żołnierzu targowicy oczywiście słyszałeś to co TVN, a ja słuchałem bezpośredniej wypowiedzi na pytanie zadane przez kobietę kiedy będą szczepionki i czy jest za obowiązkowym szczepieniem i Prezydenta D. Duda powiedział "że Polska bierze udział w pracach nad szczepionką i będzie beneficjentem tej współpracy, a pierwsze szczepionki muszą otrzymać ludzie starsi, co do obowiązkowych szczepień to jest przeciw i sam przeciw grypie też się nie szczepi, bo tak uważa, jednak szkopskie szczujnie "słyszały" inaczej, bo one są polskie inaczej, patriotyczne inaczej i prawdomówne inaczej.
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.8 20:05
Jasne oczywiście. Powiedział czyli nie powiedział, mimo że powiedział, ale nie to miał na myśli... I dlatego że powiedział to czego nie powiedział, jak się go o to pyta to się tak bardzo denerwuje. Dlatego właśnie że to powiedział równocześnie tego nie nie mówiąc... Tak? 😂😂😂😂
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.8 19:34
PADofil miota się w swoich kłamstwach jak prącie księdza w tyłku ministranta!...........Jeżeliby się okazało, że są osoby, które nie mogą być zaszczepione, w związku z tym każdy, kto byłby nosicielem koronawirusa, dlatego że nie chce się zaszczepić, byłby dla nich zagrożeniem, to ja bym rozważał, czy nie wprowadzić tych szczepień jako obowiązkowe - tak prezydent mówił w kwietniu o przyszłej szczepionce na koronawirusa.......... - Jak ta szczepionka będzie, to biorąc pod uwagę, że ludzie umierają na koronawirusa, wszyscy powinni mieć wolę, żeby się zaszczepić, żeby być bezpiecznymi dla innych i żeby był po prostu święty spokój - dodał. W poniedziałek podczas spotkania w Końskich powiedział jednak, że te szczepienia "absolutnie nie powinny być obowiązkowe".
Anonim2020.07.8 19:32
Z wszelką manipulacją powinniśmy walczyć 24 godziny na dobę, nic tak nie wypacza życia politycznego. To tak jak te atrapy miast i dobrobytu dla komunistycznych bossów, deprawują wszystkich uczestników wydarzenia.