Dziś przypada V Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto to po raz pierwszy obchodzone było w naszym kraju w 2018 roku, ustanowił je polski parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Będący inicjatorem święta prezydent RP Andrzej Duda napisał dziś w mediach społecznościowych: „Dzień pamięci najgłębszego człowieczeństwa i miłości bliźniego aż do śmierci”. I dodał: „Z najgłębszą czcią i podziwem wspominamy Rodaków, którzy nieśli pomoc i często płacili za to życiem...”.

Data 24 marca jest upamiętnieniem dnia, kiedy to Niemcy zabili w 1944 roku w Markowej polską rodzinę Ulmów wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Wówczas to w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali w Markowej rodzinę Ulmów: znajdującą się w stanie błogosławionym Wiktorię, jej męża Józefa oraz ich 6 dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

W 2017 roku prezydent Andrzej Duda podjął inicjatywę ustanowienia na 24 marca Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to święto państwowe.

 

ren/twitter, Muzeum Polaków Ratujących Żydów