Premier Morawiecki w rozmowie ,,Die Welt'' krytykuje Berlin i Paryż - zdjęcie
11.01.20, 11:49fot. KPRM

Premier Morawiecki w rozmowie ,,Die Welt'' krytykuje Berlin i Paryż

12

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Die Welt". Szef polskiego rządu wytknął w nim poważne zaniechania władzom Niemiec i Francji.

 

"Jeśli NATO coś dolega, to wynika to z braku zaangażowania niektórych członków. Między innymi Francja i Niemcy, jak dotąd, nie dotrzymały własnych obietnic wydawania dwóch procent PKB na obronę. Jak w takiej sytuacji NATO ma spełniać oczekiwania?" - mówił nasz premier.

Morawiecki wskazywał też, że mylna jest opinia prezydenta Francji Emmanuela Macrona o rzekomej "śmierci mózgowej NATO".


"Na wschodzie Europy odczuwamy wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności" - podkreślił polityk. "Ważne jest dla nas, by Berlin bardziej uwzględniał obawy sojuszników NATO ze Wschodu niż robi to Francja" - dodał zarazem.

Wreszcie szef polskiego rządu zwrócił uwagę na problem stosunku państw europejskich do Kremla.

"Macron nie jest jedynym, który opowiada się za intensywniejszym dialogiem z Rosją. Ale nie oszukujmy się: do dialogu zawsze trzeba dwojga. (…) Normalizacja stosunków z Rosją bez wzajemności z jej strony nie ma sensu. Rosja musiałaby wycofać się z Krymu i zakończyć infiltrowanie wschodniej Ukrainy. Nie uważamy też roli, jaką Moskwa odgrywa w Syrii, za szczególnie konstruktywną" - wskazał.

Następnie nawiązał do amerykańskich sankcji nałożonych na firmy partycypujące w budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego. "Moskwa nigdy nie powinna być w stanie szantażować UE wstrzymaniem dostaw gazu. Musimy zdywersyfikować nasze źródła energii, żeby nie uzależnić się od Rosji" - stwierdził.

Morawiecki opowiedział się też za wzmocnieniem współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Zaproponował wspólną rozbudowę sieci 5G. "Spójrzmy chociażby na budowę sieci 5G. Wolałbym ją rozwijać z Niemcami i Francją niż z Huawei" - wskazał polityk.

bsw/PAP, fronda.pl

Komentarze (12):

grimm2020.01.11 22:24
5G - talmudyczny morawicki szykuje polskim rodzinom zagładę. Wciskacie ten eksperyment na siłę jak szczepionki. Eksperymenty na obywatelach są niezgodne z Konstytucją. Pomimo to, z uporem maniaka, wbrew nieskorumpowanym lekarzom i naukowcom, którzy alarmują ws. 5G, koniecznie chcecie przyspieszyć redukcję populacji. Mam nadzieję, że nie przebrniecie całej kadencji.
raf2020.01.11 20:21
pierwszy premier który w ogóle ma cos do powiedzenia Niemcom, Francji i Rosji - poprzednicy z Tuskiem na czele tylko kłaniali się (Tusk na Westerplatte Putinowi) jak chłystki lub milczeli jak debile
Henryk 2020.01.11 17:11
SZKODA ŻE POLSKA OD LAT ROBI Z SIEBIE PAJACA W EUROPIE, ZA PIS TO JUŻ SZCZEGÓLNIE. Jakby im zależało na silnym kraju, to staraliby się dobrze żyć z sąsiadami i uzależniać ich od siebie. Niestety, u nas jest na odwrót, najpierw pis robi z nas pajacy, potem na kolanach błaga zachodnie koncerny żeby budowały u nas montownie, daje zwolnienia z podatków, tereny i obiecuje darmowych niewolników. Przykre to, ale bankster przy władzy.
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.01.11 14:50
O wizycie Pani Kanclerz w Moskwie nie będzie na Frondzie?
Fronda2020.01.11 17:06
Nie, nie będzie. Może to twoja "Pani" ale nie nasza.
man.of.Stagira2020.01.11 14:29
CZy Pan Donald Tusk z r o b i ł już tego Laska Putinowi, czy też ciągle go poleruje? hę? tak tylko pytam .
Luzifer®2020.01.11 14:25
Pinokio - smieszek, mysli, ze ktos bedzie sie przejmowal zdaniem jakiegos pajaca z jakiegos smiesznego, wiecznie nabzdyczonego kraiku, Meksyku Europy. Won
Polak2020.01.11 14:51
Luzifer...nareszcie mamy madrego premiera ktory nie przypomina tych komuchow z ogonem podkurczonym....ty chyba z tych co maja zanizona swoja wartosc osobowa ...tak nam wpajali komuchy ...ze nie jestesmy nic warci ,nie mozemy zabierac glosu w zadnej sprawie ....mamy stac w rogu i czekac az nas zawolaja ....brawo p.Morawiecki !!!!
JS2020.01.11 12:48
A ile niemieccy żołnierze zrabowali pieniędzy, złota, kosztowności w Polsce, w innych narodach ? To bardzo pomogło ich rodzinom zacząć dobrze żyć po zakończeniu wojny. U nas długo była bieda. Pozdr.
JS2020.01.11 12:34
To Niemcy powinny być państwem II kategorii w Europie po tym co zrobili podczas I i II WŚ. Dzięki pomocy USA (plan Marshala) i technice zdobytej na wojnach opanowali rynki samochodowe, przemysł i zdobyli ogromne pieniądze na kontynuację planów II Rzeszy podporządkowania sobie całej Europy. Albo będziemy w niemiecko-europejskim królestwie antychrysta, które spotka zagłada albo będziemy w Królestwie Jezusa Króla Polski, do czego nas wzywa przez Rozalię Celakównę. Bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi. Pozdrawiam
JS2020.01.11 14:48
Przepraszam, piszę (za) szybko. I i II Rzesza już były III też. Budowana jest IV. V-ej już nie będzie. Pozdr.
tom2020.01.11 16:35
a Rosja za kołem podbiegunowym