Były arcybiskup Ratyzbony przyznał, że nie potrafi przepowiedzieć, jaka przyszłość czeka Bractwo św. Piusa X, ale - jak podkreśla - linia Kościoła katolickiego jest jasna. -  Sobór Watykański II należy do ważnych i legalnych soborów. Nie zerwał on też z tradycją, czego boi się, a nawet twierdzi ta czy inna strona. Jasne jest, że dla każdego nurtu, niezależnie skąd się wywodzi, podstawowym warunkiem jest uznanie autorytetu władz kościelnych. Dlatego decyzję musi podjąć to bractwo. Ciągle jeszcze pojawiają się zarzuty, że to my wybraliśmy taką strategię, by doszło do podziału. Nie! Chodzi o jedność z Kościołem i prawdę wiary katolickiej - mówi hierarcha w rozmowie z korespondentem ARD.

 

Abp Müller nie chce też czynić luźnych spekulacji w tym temacie. - Trudno jest wystąpić z jakąś prognozą, bo mamy do czynienia z ideologicznym zacietrzewieniem, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Tak się dzieje zawsze, gdy pewne ugrupowania odcinają się od innych, wtedy następują pewne dynamiczne procesy grupowe. Ale w Kościele jest wiele miejsca – także dla różnych indywidualności - przekonuje prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

 

Na pytanie, jak arcybiskup będzie traktował "trudnych teologów" i jaki zakres swobody im pozostawi, hierarcha odpowiedział:   "Jeśli samemu pochodzi się ze środowiska profesorskiego, to wie się, że są tam też "primadonny", dla których nie zawsze aspekt fachowy jest najważniejszy. Ale to też moje zadanie, by oddzielać sprawy fachowe od osobistych". Abp Müller stwierdził, że w ramach teologii katolickiej istnieje pewne pole swobody, wymiany myśli i pluralizmu, ale - zdaniem hierarchy - dyskusje nie mogą opuszczać "fundamentu , na którym stoimy". - Katolicyzm to nie jest pojęcie zbiorcze, "tutti frutti" wszelkiego rodzaju, ale mamy jasne wytyczne z Objawienia Bożego, które zapisane są w Piśmie  Świętym. Ostatecznie urząd nauczycielski papieża i biskupów oraz sobór mają ostatnie słowo. Trzeba to naturalnie  akceptować, żeby móc nazywać się katolikiem - dodał prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary.

 

AM/Onet.pl