Poseł Anna Paluch dla Frondy: Arcybiskup Jędraszewski: siła i wzór pasterza wiernych - zdjęcie
25.10.17, 11:45fot. Luiza Dołęgowska

Poseł Anna Paluch dla Frondy: Arcybiskup Jędraszewski: siła i wzór pasterza wiernych

W niedzielę, w katedrze na Wawelu odbyło się uroczyste nałożenie paliusza arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu przez nuncjusza apostolskiego w Polsce Salvatore Pennacchio. Wrażeniami z uroczystości, w której brała także udział para prezydencka oraz premier RP podzieliła się z frondą.pl pani poseł Anna Paluch.

Luiza Dołęgowska, Fronda.pl: Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski jest darzony wielkim uznaniem, katedra na Wawelu była wypełniona po brzegi. Jak w Pani odbiorze przebiegła uroczysta msza św. i celebracja nałożenia paliusza? 

Poseł Anna Paluch (PiS): To była bardzo radosna uroczystość, nie tylko dla diecezji krakowskiej, ale dla całej archidiecezji. Ja jestem z diecezji tarnowskiej, która też się poczuwa do związków z metropolią krakowską, i myślę, że cała archidiecezja krakowska dziś świętuje. To wielka radość, bo paliusz jest symbolem władzy pasterskiej nad powierzonymi sobie wiernymi - symbolem poświęcenia pasterza za swoje owce, symbolem obowiązków biskupa i więzi, które łączą Go z diecezją.

Podziwiam kondycję Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, bo wczoraj po południu był aż do wieczora w Nowym Targu, w moim rodzinnym okręgu, gdzie poświęcał ołtarz i świątynię pod wezwaniem Św. Jana Pawła II. Wczoraj był w Nowym Targu, dziś jest w Krakowie.

Wieczorem Arcybiskup był jeszcze w Łagiewnikach…

Tak - więc to świadczy o wspaniałej kondycji i o pasterskim poświęceniu dla diecezji.

Pani Poseł jest dziś w pięknym, ludowym stroju.

To strój podhalański, wywodzę się z Podhala, w Nowym Targu mam swojej biuro a pochodzę z Pienin. Dla nas, górali, to jest oczywiste, że na kościelne święta ubieramy się w stroje regionalne, narodowe, ludowe - to jest nasza tożsamość, a o tożsamości zawsze przypominał nam Ojciec Święty Jan Paweł II i dlatego - zwłaszcza w takie uroczystości, należy się stawić we właściwym stroju.

Czy udzielił się Pani podniosły nastrój tej ceremonii?

Niewątpliwie tak - Katedra Wawelska, bijący Dzwon Zygmunta to są okoliczności wzbudzające pewną zadumę, przywodzą do pamięci wszystkie te podniosłe uroczystości, które się tutaj odbywały - to są stulecia tradycji archidiecezji tarnowskiej, metropolii biskupiej i w tym ciągu wielkich wydarzeń jest kolejne następstwo, myślę, że ku radości wiernych.

Dziękuję za rozmowę.