Politolog ostro krytykuje Niemców: Oni nic nie wiedzą o Polsce - zdjęcie
25.10.19, 13:45fot. Willem Zijlstra, lic. CC BY-SA 2.0 via Wikipedia

Politolog ostro krytykuje Niemców: Oni nic nie wiedzą o Polsce

11

"Niemcom brakuje elementarnej wiedzy na temat Polski" - przekonuje Jerzy Maćków, politolog z Uniwersytetu w Ratyzbonie. "W swojej większości Niemcy traktują Polskę jako kraj zacofany i mało istotny w Europie" - wskazuje uzczony.

W rozmowie z PAP Maćków powiedział, że jego studenci w Ratyzbonie są niezmiernie zdziwieni słysząc, ze Poska jest siódmą gospodarką Unii Europejskiej. "Podobnie jest, gdy wskazuję na to, ze obchody trzydziestej rocznicy wydarzeń roku 1989 r. z gośćmi z Rumunii i Węgier, ale bez Polaków i tematów polskich, są skandalem. A właśnie takie obchody urządza aktualnie Instytut Europy Wschodniej i Południowej w Ratyzbonie" - dodaje politolog.

W jego ocenie najgorsze jest to, że Niemcy nie tylko nie mają żadnej wiedzy o Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w ogóle, ale że są przekonani... iż jest inaczej. Niemcy uważają, że znają ten temat, choć tak naprawdę kierują się głównie stereotypami, częściowo ukształtowaymi historycznie.

"Przede wszystkim nie ma dobrych dziennikarzy piszących o Polsce. Oprócz tego, że są mierni pod względem warsztatowym, to strasznie polityzują. Zamiast próbować rozumieć to, co się w Polsce dzieje, chcą kształtować niemiecką opinię publiczną wedle swoich politycznych wyobrażeń. I nie chodzi mi o to, że jakiś niemiecki dziennikarz nie lubi PiS-u, czy Kaczyńskiego – to jest jak najbardziej dopuszczalne. Niewybaczalna jest jednak skrajna jednostronność, pomijanie niewygodnych faktów, nieobecność argumentów krytykowanej strony. To jest po prostu mizerne dziennikarstwo" - mówi Maćków.

"Gdyby Marine Le Pen wygrała wybory we Francji, to mielibyśmy w niemieckich mediach głosy krytyczne, ale nie tak jednoznaczne, jak w przypadku zwycięstwa wyborczego PiS-u w Polsce. Przy całej krytyce nowej francuskie prezydent pisaliby o niej bowiem ludzie, którzy znają francuski, w przeciwieństwie do większości dziennikarzy niemieckich, którzy z nieznanych powodów przynajmniej od czasu do czasu czują się do tego powołani, by napisać coś o Polsce. Mielibyśmy zatem po wygranej Le Pen szok i krytykę, ale zaraz potem próbę zrozumienia, dlaczego właśnie ona została prezydentem, a potem próby nawiązania z nią sensownej współpracy. Wprawdzie z zaciśniętymi zębami, ale jednak" - dodaje.

Jak twierdzi politolog, oczywiście nie tylko niemieccy dziennikarze ponoszą za to wszystko winę; problem jest znacznie głębszy i szerszy.

bsw/forsal.pl

Komentarze (11):

krzysztof2019.10.26 10:19
ZŁO WYRZĄDZONE DRUGIEJ STRONIE WRACA ZAWSZE I TERAZ NADCHODZI TEN CZAS NIEMCY PONIOSĄ KARĘ ZA WYRZĄDZONĄ SZKODĘ
zmiecz2019.10.26 10:02
Polaku Ateisto Dumny Pederasto, jestes chory na glowe, jak wszyscy twojego rodzaju.
Jacek2019.10.25 20:41
Potwierdzam. Prof. M. ma stokrotnie racje.
GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ???2019.10.25 16:07
GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? TU JESTEŚ: 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. - 𝐬𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐛𝐚 - 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 Putinowskie q ...., trolle na polskich blogach są wszędzie. Tu najlepszym dowodem jest "polski gej" i nie tylko on. Prawda o "polskim geju". W jakim miescie jesteś "polski geju"? No powiedz, napisz. Tego nie zrobisz bo się boisz, że ktoś o szczegóły zapyta. 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐞𝐣-𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! TU JESTEŚ: 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. - 𝐬𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐛𝐚 - 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 Nie dajcie się nabrać na ta sowiecka sukę !!! Suki nie mają nic wspólnego z Polską !!! Łże suka kremlowska, oni tak jak cerkiew ruska sa 𝐚𝐠𝐞𝐧𝐭𝐚𝐦𝐢 𝐅𝐒𝐁 - 𝐆𝐑𝐔. GDZIE JEST "PREMIER" BIEDROŃ" ??? GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.25 15:24
Ambasadorka Kampanii Przeciw Homofobii aktorka Julia Kamińska tłumaczy dlaczego Tęczowy Piątek jest tak bardzo potrzebny --> https://www.youtube.com/watch?v=7bwLk5Bqem4
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.25 15:24
"Uczniowie I LO w Toruniu nie dostali zgody na organizację "Tęczowego piątku". Młodzież obeszła zakaz: urządziła go przed budynkiem szkoły." https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,25346615,teczowy-piatek-zakazany-wiec-mlodziez-zorganizowala-go-przed.html#s=BoxOpImg10 Brawo, żadnemu homofobowi, choćby nawet był dyrektorem szkoły nie uda się zaknedlować polskiej młodzieży!
nolens volens2019.10.25 18:12
wal się dewiancie napraw pedały w swoim rowerze potem dopiero "jedź" do przodu zbok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.25 15:23
25 października młodzież szkolna świętuje Tęczowy Piątek – dzień, którego celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty, to dla młodych osób LGBT codzienność. "Jak wynika z badań w Polsce blisko 70 proc. młodzieży LGBT doznaje przemocy, a w 26 proc. przypadków dochodzi do niej w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli zadbali o atmosferę, która będzie towarzyszyć Tęczowemu Piątkowi i okazali młodzieży wsparcie" - wyjaśnia Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii. Sposobów na wsparcie młodzieży świętującej 25 października Tęczowy Piątek jest cała masa. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób dorośli mogą wesprzeć młodzież przygotowującą się do Tęczowego Piątku przy użyciu mediów społecznościowych: 1. Facebook: skorzystaj z nakładki #TęczowyPiątek na zdjęcie profilowe [nakładka dostępna TUTAJ http://www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=1190093661178816 2. Twitter: opublikuj tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek 3. Instagram: opublikuj swoje zdjęcie z wydrukowaną ze strony KPH grafiką z hasztagiem akcji [pobierz ją TUTAJ https://kph.org.pl/wp-content/uploads/2019/10/t%C4%99czowy_pi%C4%85tek_board.pdf]. Takie zdjęcie możesz też udostępnić również na Facebooku i Twitterze. 4. Instagram: zamieść na Instastory filmik, w którym mówisz, dlaczego stoisz po stronie młodzieży. Takie wideo możesz udostępnić również na Facebooku i Twitterze 5. Media społecznościowe: udostępnij na Facebooku, Twitterze lub Instagramie jedno lub więcej nagrań z serii „Stoję po stronie młodzieży” i napisz kilka słów wsparcia [kanał youtube KPH dostępny TUTAJ https://www.youtube.com/channel/UCojA1DLlDKWJOMYz487aQuQ Młodzież LGBT z pewnością odczyta te działania jako znak wsparcia. Nic jednak nie zastąpi rozmowy. Dlatego, jeżeli znasz jakiegoś nastolatka lub nastolatkę świętująca Tęczowy Piątek, powiedz jemu lub jej, że ją wspierasz i że jest OK.
Andrzej 2019.10.25 14:30
Niemcy są zadufani w sobie., a ich wiedza na poziomie "0". Jest to smutne, ale wynika z tego że przez cały okres powojenny próbują oni zamazać historię która dla nich tragiczna i wstydliwa. Nie ma się czym chwalić, że było się mordercą, bandytą i złodziejem w jednej osobie. Przecież oni teraz udają zdziwionych że mogły się wydarzać takie okropne rzeczy w Polsce. Jeżeli nam przyznają rację to będą musieli płacić i to bardzo dużo. A za tą tragedię jaką nam wyrządzili odszkodowanie musi być bardzo wysokie.
Dr Aloha2019.10.25 14:02
Tak my jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa i mesjaszem narodów, Żaden inny kraj nie jest tak ważny i każdy Europejczyk chciałby być Polakiem.
Do Dr Aloha2019.10.26 18:33
...tak jest i nie jest to już kwesta czy się w to wierzy czy nie , to są fakty. Ale jeżeli się ignoruje to co wokół to ... następuje , jak wyżej napisano !