Wywiad z pracownikiem Caritas Jerozolima w Gazie Ameenem Sabbaghem:

Gaza

Ameen: Po trzech tygodniach wojny, w Gazie nie ma życia. 1350 osób nie żyje, a 7000 jest rannych, wielu z nich stało się inwalidami. Domy 210 000 Palestyńczyków zostały zniszczone i musieli je opuścić. Uciekli pozostawiając wszystko. W Gazie od 5 dni nie ma prądu, nie ma internetu, brakuje czystej, pitnej wody. Boimy się nocnych nalotów i bombardowań, dzieci są szczególnie przerażone.

Caritas i szpitale

Ameen: Pracując w Caritasie, w obawie o własne życie i w [ciągłym – przypis red.] strachu, pomagamy palestyńskim rodzinom w tym trudnym czasie. Zapewniamy opiekę medyczną oraz udzielamy innego doraźnego wsparcia.

Teraz pomagamy rodzinom poprzez dostarczanie pakietów żywnościowych i higienicznych, czystej, pitnej wody oraz świadczenie opieki medycznej. Wiele osób schroniło się szkołach, które administrowane są obecnie przez agendy oenzetowskie.

Gazie jest cztery duże szpitale, ale liczba rannych jest zbyt wysoka, żeby placówki funkcjonowały efektywnie.

Pokój

Ameen: Życzymy sobie pokoju i ciągle się o niego modlimy. Modlimy się, żeby to się skończyło, ale nie wiem kiedy to nastąpi.

Dzieci

Ameen: [Polacy] pomóżcie naszym dzieciom, one są takie jak inne dzieci na świecie [są tak samo niewinne jak inne dzieci na świecie]. Pomóżcie naszym dzieciom i naszym rodzinom w Gazie!

***

Caritas Polska rozpoczyna zbiórkę funduszy na środki medyczne dla mieszkańców GAZY. O pomoc dla miasta znajdującego się w dramatycznej sytuacji humanitarnej apeluje Caritas Internationalis.

Agencja ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie wraz z palestyńskim Ministerstwem Zdrowia zwróciły się do Caritas Jerozolima o wsparcie i koordynację pomocy poszkodowanym, którzy przebywają w placówkach medycznych. Stale rośnie liczba pacjentów wymagających leczenia, a instytucje państwowe nie są w stanie samodzielnie odpowiedzieć na kryzys. Caritas wraz z Ministerstwem Zdrowia identyfikuje potrzeby szpitali w Gazie; instytucje opracowały listę niezbędnych leków oraz środków medycznych.

W Gazie pracuje 17 osobowy zespół Caritas Jerozolima, który zajmuje się świadczeniem pomocy medycznej oraz dystrybucją pakietów żywnościowych, higienicznych i wody pitnej.

Sabbagh Ameen - Pracownik Caritas Jerozolima przebywający w Gazie relacjonuje: „Po trzech tygodniach wojny, w Gazie nie ma życia, jest wielu zabitych i rannych. Ponad 200 000 osób musiało opuścić swoje domy. W Gazie nie ma prądu, nie ma internetu, brakuje czystej, pitnej wody. Boimy się nocnych nalotów i bombardowań, dzieci są szczególnie przerażone”

Zebrane przez Caritas Polska środki finansowe zostaną przekazane do Caritas Jerozolima, ta zaś zakupi niezbędne medykamenty i przekaże je do zespołu Caritas w Gazie.

Akcja SZPITAL DLA GAZY będzie prowadzona do 04.08 do odwołania.

Akcję można wspomóc wysyłając SMS z hasłem GAZA pod numer 72052 koszt 2,46zł z vat, lub wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem GAZA

Szczegóły na stronie www.akcjecaritas.com

Oprac. MaR