Dyskusja na temat możliwości zdawania religii na maturze trwa w Polsce od kilku lat. W ostatnim czasie Episkopat rozmawiał z Ministerstwem Edukacji Narodowej, by uczniowie, skoro dostają stopnie na świadectwie z religii, mogli również wybierać religię na maturze, jako przedmiot dodatkowy. Niestety MEN uważa, że skoro nie ma wpływi na program nauczania religii, to jego obecność na maturze jest niedopuszczalna. – Spełniliśmy wszystkie wymagania, które stawiało nam ministerstwo w tej sprawie 
– mówił „Rzeczpospolitej" biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, zaraz po spotkaniu w MEN. – Argument dotyczący autonomii Kościoła w sprawie programów nauczania nigdy nie był podnoszony jako przeszkoda.

"Rzeczpospolita" przeprowadziła sondę wśród Polaków, podczas której zapytali ich o to, czy religia powinna być przedmiotem maturalnym? Wyniki są zaskakujące: "zdecydowana większość (65,3 proc.) jest jej przeciwna. Za wprowadzeniem matury na egzamin dojrzałości jest tylko 27,7 proc. Polaków. Zdania na ten temat nie ma 7,1 proc. badanych".

Homo Homini zapytał również o preferencje polityczne pytanych. I tak: "Okazuje się, że przeciwni religii na maturze w 100 proc. są wyborcy Ruchu Palikota, 80 proc. głosujących na SLD też nie chce, by ten przedmiot znalazł się w grupie dodatkowych na egzaminie dojrzałości. Przeciwni są także wyborcy Platformy Obywatelskiej (72 proc.) oraz PSL (65 proc.). Najmniejszy odsetek niechętnych jest wśród wyborców PiS (44 proc.)".

Pytanie: dlaczego Polacy sprzeciwiają się religii na maturze? Jak mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Jaworski z PiS: - Wydaje mi się, że tak zdecydowana postawa Polaków wynika z języka, jaki tej debacie narzucił obóz rządzący i sprzyjające mu media. Kościół jest przedstawiany jako przeciwnik, który czegoś kategorycznie żąda, tymczasem chodzi po prostu o zasadę. Jeśli można wybierać na maturze geografię, to dlaczego nie można wybierać religii".

sm/Rzeczpospolita