Piotr Semka o Janie Olszewskim: Ostrzegł przed planem Balcerowicza - zdjęcie
08.02.19, 17:30

Piotr Semka o Janie Olszewskim: Ostrzegł przed planem Balcerowicza

3

"Jan Olszewski był jedynym politykiem, który przestrzegał przed tym, że tzw. plan Balcerowicza oznacza bardzo silną pauperyzację milionów ludzi, którzy wsparli "Solidarność" - mówi Piotr Semka wspominając zmarłego byłego premiera Jana Olszewskiego.

Publicysta DoRzeczy przypominał, iż Olszewski był jednym z niewielu polityków, który nawiązywał do prawdziwej jedności znanej z początku "Solidarności".

"Rząd Jana Olszewskiego reprezentował nurt podkreślający wagę niepodległości, mający wrażliwość społeczną i nawiązujący do tradycji "Solidarności". Jednak zupełnie zapomnianym okresem życia byłego premiera jest czas jego bardzo aktywnego zaangażowania w PSL Stanisława Mikołajczyk" - mówił Semka.

Jednocześnie komentator sceny polityczynej wspominał ostatnią wizytę u Olszewskiego i krótką rozmowę.

"Przypomina mi to wizytę u pana Jana. Był już bardzo słaby, ale zrobił mi zaszczyt udzielenia wywiadu. Gdy opowiadał o tych czasach, to jego twarz rozjaśniła się i mogłem wyobrazić sobie młodego chłopaka, który czekał godzinami na Okęciu w czerwcu 1945 roku, by powitać powracającego z Londynu Mikołajczyka. Powiedział mi, że dwa razy w życiu poczuł siłę i jedność duchową tłumu. Pierwszy raz to było właśnie wtedy, a drugi, gdy Jan Paweł II przybył do Warszawy. Było to bardzo wzruszające" – wspominał Piotr Semka.

mor/PR24/Fronda.pl

Komentarze (3):

mordechaj2019.02.8 17:41
Ostrzegł przed planem Balcerowicza ? I to ma być pozytywna informacja ? Przecież plan Balcerowicza wyprowadził Polskę gospodarczo z komunizmu.
kiki2019.02.9 2:42
tak zwłaszcza te spółki joint venture ,sprzedaż niemal za darmo przedsiębiorstw likwidacja banków zrobienie z Polski przemysłowej magazyn Europy połowa społeczeństwa bezrobotna a druga połowa za psie grosze harowała a Balcerowicz ze swoimi sie uwłaszczał na majatku, milionerzy w jeden dzień typu Kulczyk
Urszula2019.02.9 11:30
Pan Olszewski zwracał przede wszystkim uwagę na to, że plan Balcerowicza doprowadzi miliony Polaków do biedy. I tak sie stało. Również Grzegorz Kołodko był przeciwny planowi Balcerowicza. Jedno jest pewne, że została zniszczona polska gospodarka, wcale nie taka zła jak o nim teraz piszą niektórzy. Na czym powstałyby te dzisiejsze fortuny gdyby Polska była w ruinie. Na ruinach? Wolne żarty. Prywatyzacja wyglądała tak, że dane przedsiębiorstwo kupował za psi pieniądz ten, który ten pieniądz miał. Byli to najczęściej zagraniczni przedsiębiorcy. Kupowali polskie przedsiębiorstwo i likwidowali bo podobne mieli u siebie, w swoim kraju. Zlikwidowali konkurencję i o to im chodziło. Znam takie przykłady z autopsji.