Piotr Duda ostro o płacy minimalnej: To nie jałmużna, to wynagrodzenie za ciężką pracę! - zdjęcie
15.09.19, 15:26zdj. screen Youtube

Piotr Duda ostro o płacy minimalnej: To nie jałmużna, to wynagrodzenie za ciężką pracę!

12

Po godz. 11:00 rozpoczęła się Msza Św. na szczycie Jasnej Góry. Przed nią mogliśmy usłyszeć przemówienie przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

"Matko, która nas znasz, z dziećmi Twymi bądź - z tym pięknym zawołaniem na ustach przybywamy na kolejną, już 37. Pielgrzymkę Ludzi Pracy tu do Częstochowy. To nasz obowiązek, ale także wypełnianie testamentu naszego patrona bł. ks. Jerzego. Bo „człowiek pracujący ciężko bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem dreptał po ziemi” - to słowa naszego patrona. My nie chcemy tak dreptać, dlatego pełni wiary, każdy w swojej intencji, aby podziękować za opiekę, za opiekę ludzi pracy, ale także osobistych intencji z którymi przybywamy, bardzo Wam dziękuję, że jesteście. Jesteście i trwacie na tej pielgrzymce już po raz 37"-mówił podczas 37. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę szef Solidarności.

"To wyjątkowa pielgrzymka, wyjątkowa dlatego, że jesteśmy tutaj jako wszyscy ludzie pracy, nie dzieląc się na poszczególne grupy zawodowe. Jesteśmy tu jako solidarność, ta międzyludzka, ale także jako NSZZ „Solidarność”. I za to Wam w imieniu Komisji Krajowej i władz związku osobiście dziękuję. To dla nas bardzo ważne, dla ludzi Solidarności, że możemy być w tym ważnym miejscu razem. To także pierwsza pielgrzymka, na której będziemy się modlić wspólnie z premierem RP. Po raz pierwszy na Pielgrzymce Ludzi Pracy jest premier rządu RP. Panie premierze Bóg zapłać, że jest pan z nami, jak zawsze zatroskany o ludzi pracy. Bóg zapłać, że możemy się wspólnie modlić o świat pracy, o lepsze jutro polskiego pracownika"-podziękował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

"W ubiegłym roku, tu w Częstochowie, odbył się Krajowy Zjazd Delegatów, a także 24 października, tutaj na Jasnej Górze, zawierzyliśmy nasz Związek Jasnogórskiej Pani. Powierzyliśmy jej nasze troski, te Związku Zawodowego Solidarność, ale także pracowników i bezrobotnych. Dzięki Bogu i naszej ciężkiej pracy tych bezrobotnych jest coraz mniej, cieszymy się z tego, ale nie możemy zapominać o nich, o ich dramatach. Od tego właśnie jest Związek Zawodowy Solidarność. Tutaj w Częstochowie przyjęliśmy uchwałę programową, która jest najważniejszym dokumentem dla realizacji dla nas wszystkich. Dlatego chciałbym z tego miejsca, jak co roku, przypomnieć co w ostatnim roku, a w zasadzie ostatnich czterech latach, w trudnych negocjacjach z rządem udało się osiągnąć dla dobra ludzi pracy. Bo przecież w dialogu, niejednokrotnie trudnym dialogu, można osiągnąć pozytywne rozwiązania dla pracowników ale i także pracodawców"-dodał Piotr Duda.

"Przypomnę, to klauzule społeczne w prawie zamówień publicznych, które pozwalają na to, aby nie tylko najniższa cena ale przynajmniej minimalne wynagrodzenie, umowy o pracę były brane pod uwagę w zamówieniach. To tzw. syndrom pierwszej dniówki, to powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy, to wolne niedziele, o których już mówiłem w ubiegłym roku. Niedziele dla rodziny i Boga, to dla nas, i dla was. Dzisiaj wielu z was może być na tej pielgrzymce, dlatego że ma dzień wolny dla swojej rodziny i Boga. To dla nas bardzo ważne i w tym temacie jesteśmy konsekwentni. Ale w tym roku także możemy powiedzieć o bardzo ważnych decyzjach wspólnie ustalonych z rządem, dotyczących chociażby wykonania pierwszego postulatu gdańskiego, ale nie tylko gdańskiego. Mam na myśli pluralizm związkowy. Za niecały miesiąc funkcjonariusze służb mundurowych będą się zrzeszać w związkach zawodowych jakie uważają za słuszne, a nie tylko w jednym wybranym. To wielki sukces i realizacja testamentu robotników z 80’-oświadczył przewodniczący.

"Mam nadzieję, że wspólnie z rządem w przyszłej kadencji dokończymy również 14. postulat. Mówi on o obniżeniu emerytury ale także o emeryturach stażowych"-podkreślił szef Solidarności.

"I wreszcie ostatni punkt. To zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeni - czyli stawka godzinowa. Wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia dodatku w godzinach nocnych i za wysługę lat. To bardzo ważne dla wszystkich, którzy zarabiają na poziomie minimum socjalnego, bo płaca minimalna w naszym kraju w taki sposób niestety wygląda. Ale to co ostatnio się stało, ta decyzja rządu i podpisanie przez Premiera rozporządzenia, że w przyszłym roku płaca minimalna będzie wynosić 2600 zł jest wielkim skokiem do przodu"- dodał.

"To jest to o co nam chodziło już w 2010 r. Wtedy pamiętacie, zbieraliśmy podpisy pod projektem obywatelskim Solidarności, zebraliśmy ponad 350 000 podpisów. Prosiliśmy ówczesny rząd, ówczesnych parlamentarzystów rządzących naszym krajem, aby minimalne wynagrodzenie wynosiło przynajmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Co zrobili? Wyrzucili podpisy do kosza, razem z projektem ustawy. Czekaliśmy na to dziewięć lat. I wreszcie doczekaliśmy się"-przypomniał Duda.

"Jeżeli dziś słyszymy z ust tych samych polityków, że tak znaczna podwyżka płacy minimalnej jest rozdawnictwem, to my się z tym nie zgadzamy. To jest wynagrodzenie za całomiesięczną ciężką pracę pracownika. Jeszcze raz podkreślę, wynagrodzenie za pracę, a nie jałmużna i nie rozdawnictwo. Bo praca nie może być nigdy i nigdzie traktowana jak towar, bo człowiek dla człowieka nie może być towarem - musi być podmiotem. To słowa naszego duchowego ojca św. Jana Pawła II. To nasz testament, który musimy realizować"-zakończył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Tysol.pl

Komentarze (12):

adam2019.09.16 10:05
Z jakiej racji Jasna Góra udziela ambon takim pajacom jak powyższy..? Tylko nie przekonujcie mnie że z racji "wyższych"..!
gumowa kaczka2019.09.15 20:27
!!! nie pokazujcie ludziom "pana" związkowca chodzącego na pasku rządu WSTYD ps.POZDROWIENIA DLA pieska KACPERKA
Jerzy2019.09.15 18:09
Panie przewodniczący gdzie emerytury stażowe, gdzie emerytury w warunkach szczególnych, jedni przechodzą po 15,20 lat stażu pracy, a robotnik 50 lat stażu pracy.Taka miała być SOLIDARNOŚĆ Pozdrawiam
Jarek2019.09.15 17:28
Nie widziałem, aby którykolwiek związkowiec pracował - pcha się do związków, aby nieudacznika nie zwolniono.
anonim2019.09.15 17:21
Nie róbmy z siebie głupków. Jeżeli ciężko pracując cały dzień nie mogę opłacić wynajęcia mieszkania, mediów, i żywności oraz ubrania. To to kpina jest!
Jarek2019.09.15 17:29
I sądzisz, że jak podniosą płacę minimalną to będziesz mógł. Wiesz, co to inflacja?
Jarek2019.09.15 17:30
Zmień pracę
Mateusz2019.09.15 17:11
Nieee, skądże, to tylko powrót do komuny. Wielu Polaków na pewno się ucieszy, w końcu nie raz słyszałem ''Za komuny było lepiej'', na własne życzenie utopimy to państwo w długach. Taka jest prawda pisowskie lemingi, takim jak wy powinno się odebrać prawa wyborcze.
M..2019.09.15 16:17
Według poprzedniej władzy to rozdawnictwo bo myślą że wygrają a wtedy by nie mieli na ośmiorniczki, loty na Maderę,kolacyjki w lokalach, jednym zdaniem musieli by od razu zabrać aby było dla swoich.
Pan dobra rada2019.09.15 16:36
Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile za jeden lot Kuchcińskiego z "przyjaciółmi" można by było ośmiorniczek kupić.
Pan dobra rada2019.09.15 16:11
chłopie Przeproś I Spier.... bo bredzisz
gumowa kaczka2019.09.15 20:28
brawo, nic więcej nie trzeba dodawać