Paweł VI. Papież, który nie szedł na żadne kompromisy! - zdjęcie
29.05.21, 16:47

Paweł VI. Papież, który nie szedł na żadne kompromisy!

18

W dniu dzisiejszym przypada wspomnienie św. Pawła VI, papieża. Był to przywódca kościoła, który nie szedł na żadne kompromisy. Warto przy tej okazji przypomnieć, co o nowym świętym Kościoła pisał Tomasz Teluk na łamach Fronda.pl.

*****

W okresie Soboru Watykańskiego II, gdy zachłyśnięty pacyfizmem i marksizmem świat, oczekiwał, że po wynalezieniu pigułki antykoncepcyjnej Kościół Katolicki zreformuje swoje „przestarzałe” nauczanie o otwartości na życie, Watykan opublikował encyklikę Humanae Vitae, której pojawienie było szokiem dla opinii publicznej. W tym sensie Paweł VI wstawił nogę w zamykające się drzwi i okazał się kontrreformatorem tradycyjnej nauki o małżeństwie i rodzinie.

Błogosławiony za odwagę

Św. Jan Paweł II przy każdej okazji powtarzał, że „Kościół dzisiejszy nie potrzebuje nowych reformatorów. Kościół dzisiejszy potrzebuje nowych świętych”. Paweł VI musiał zmierzyć się z tymi dwiema rolami. Gdy zmarł bł. papież Jan XXIII, konklawe wybrała na Urząd Piotrowy, ówczesnego kardynała Mediolanu, który stanął przed dylematem, czy zakończyć na pierwszej sesji zwołany przez poprzednika Sobór, czy zdecydować się na kontynuację tego dzieła.

Paweł VI zdecydował się na wznowienie obrad. Dziś za jego największą zasługę uważa się dokonanie głębokich reform, przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonego depozytu wiary Chrystusowej. W zakresie percepcji Soboru Watykańskiego II, papież pozostał realistą, któremu daleko było od „posoborowego entuzjazmu”. Owo zachłyśnięcie się nowością poczyniło wiele zła w poszczególnych episkopatach narodowych, gdzie udzielały się emocje.

Cztery lata po Soborze zauważał zagubienie i niepokój wewnątrz Kościoła. Porównywał go do łodzi w czasie burzy, gdzie słychać lamentacje pierwszych apostołów z Ewangelii św. Mateusza „Panie, ratuj, giniemy” (Mt 8,25). Mówił także o dymie Szatana, który przedostał się do świątyni Boga. Zdawał sobie sprawę, że ocenienie tamtych wydarzeń i korzystanie z możliwości, które wówczas się pojawiły będzie rozłożone na pokolenia. Ubolewał, że pojawił się zamęt wiary, dwuznaczności i wątpliwości doktrynalne.

Zauważał, że wierni tracili poczucie znaczenia modlitwy, sakramentów, stawali się zagubieni w kwestiach etyki seksualnej. W końcu odchodzili od treści Pisma Świętego, ulegając wpływom świata, przyjmując postawę niekatolicką, bezwzględnie krytyczną wobec własnego Kościoła, wyłączając się ze wspólnoty wiernych.

To były właśnie niezamierzone efekty niektórych postanowień Soboru, źle interpretowanych i nadużywanych (np. postulowanie odprawiania mszy ekumenicznych, kwestionowanie celibatu przez księży itd.). Cały ten zgiełk uderzył konsekwentnie w autorytet papieża. Sobór Watykański II zapewne nie przyniósł takich owoców, których spodziewał się tamten papież.

Bez kompromisów

Paweł VI był i jest sądzony zarówno przez skrajnych modernistów, jak i integrystów skupionych wokół abp Marcela Lefebvre’a. Bractwo Piusa X krytykowało papieża oczywiście za nowy mszał, jednak równocześnie negowało samą zasadność zwoływania Soboru, jego legalność, kwestionując także zapadające tam decyzje, popadli w tym samym w nieposłuszeństwo na skraju schizmy. 

Ówczesny papież znacznie mocniej obrywał jednak od wszechobecnych zwolenników postępu w Kościele. Dla nich pojawienie się encykliki Humanae Vitae okazało się prawdziwym szokiem. Odrzucił w niej nie tylko środki antykoncepcyjne i aborcję, ale wykluczył także stosunki pozamałżeńskie, masturbację czy relacje homoseksualne. Jak jego poprzednik, nie brał pod uwagę także rozważań o zniesieniu celibatu czy dopuszczeniu kobiet do kapłaństwa.

Przeciwstawił się antykoncepcyjnej mentalności naszych czasów, podkreślał świętość i nierozerwalność małżeństwa. Jednocześnie apelował o miłosierdzie do spowiedników, aby nie narzucać ludziom ciężarów, których samemu nie jest w stanie się udźwignąć.

Być może właśnie dlatego, cud, który przypisywany jest wstawiennictwu Pawła VI jest związany właśnie z ochroną życia. Kalifornijskiej parze przed laty doradzano aborcję, gdy okazało się, że dziecko w łonie matki ma poważne uszkodzenia mózgu. Matka modliła się wówczas za wstawiennictwem papieża o cudowne uzdrowienie dziecka. Dziś nastolatek jest w pełni zdrowy. Proces beatyfikacyjny otworzył jeszcze św. Jan Paweł II w 1993 r.

Kontrreformator

Paweł VI, Giovanni Battista Antonio Maria Montini, urodził się w 1897 r. w Concesio, niedaleko Brescii. Jego ojciec był dziennikarzem i propagatorem katolickiej nauki społecznej. Święcenia kapłańskie przyjął w Brescii w 1920 r. Studiował na kilku uczelniach w Rzymie. W latach 20. krótko pracował w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie. Potem jako duszpasterz posługiwał w stolicy Włoch, a następnie w dyplomacji watykańskiej.

Jako papież beatyfikował Maksymiliana Kolbe i Marię Ledóchowską. Zniósł także wzajemne ekskomuniki z czasów schizmy wschodniej z Kościołem prawosławnym. Uporządkował struktury Kościoła polskiego na ziemiach odzyskanych. Chciał odwiedzić Częstochowę, jednak władze komunistyczne odmówiły zgody na jego pielgrzymkę.

We wspomnieniach zachował się jako człowiek uprzejmy, chłodny, wszechstronnie wykształcony, znający wiele języków. Pozostawił po sobie 7 encyklik, 10 konstytucji apostolskich i 6 adhortacji. Po raz pierwszy doktorami Kościoła ogłosił dwie kobiety: św. Teresę z Avila i Katarzynę ze Sieny. Zmarł w wieku 81 lat w niedzielę 6 sierpnia 1978 r. w święto Przemienienia Pańskiego w Castel Gandolfo.

W kwestii etyki seksualnej Paweł VI zostanie więc zapamiętany jako kotrreformator. Miejmy nadzieję, że Kościół potwierdzi jego nauczanie w kwestiach świętości małżeństwa i rodziny odpowiednimi dokumentami, wieńczącymi obrady tegorocznego Synodu. 

Tomasz Teluk

Komentarze (18):

Marek2021.05.31 22:07
Zlikwidował Mszę św. tradycyjną - a to woła o pomstę do nieba.
Polak2021.05.31 4:46
Nie szedł na żadne kompromisy, domagał się bezwzględnej i posłusznej współpracy z reżimami faszystowskimi - najpierw włoskim, potem niemieckim. Zachował się jak prawdziwy ksiądz.
Jakub2021.05.30 16:34
W książce ks. Martina Malachi "Jezuici" coś więcej na ten temat
ela pawłowska2021.05.30 15:02
Ale jesli chodziło o własny odbyt- tu nie szedł też na kompromis. Ale ciaża tak nie grozi. I tak homoseksualiści mają swojego patrona.
Foster2021.05.30 13:49
Nawet arc. Petz się nim chwalił.
Sprzedam opla2021.05.30 4:23
Opel Aaquilla na sprzedaż. Autkomis Roman Pornola, Radomsko, ul Wiejska 10
Skrzypek na dachu2021.05.30 1:36
SŁUCHAJ NAUKOWCÓW! ---------- Nie ma takiego lekarstwa, takiej szczepionki, takiego zioła, rodzaju pokarmu by komu w czymś NIE SZKODZIŁO! ..... Penicylina uratowała miliony ludzi, ale i zabiła kilkaset tych z uczuleniem na penicylinę. ............. Każdy z nas ma inny, tzw. genetic make up dlatego różnimy się od siebie w szczegółach, tym m.in. w reakcjach po przyjęciu lekarstw nawet PO WYPICIU MLEKA! ........... Szczepionki dzisiaj produkowane NIE MAJĄ sobie równych z tymi sprzed choćby 10 lat. Nauka zrobiła dramatyczny postęp w genetyce.
Skrzypek na dachu2021.05.30 1:35
A co będzie jak się zaszczepisz? --------------- Podpiszesz cyrograf z diabłem, jak Twardowski. Diabeł się nazywa Bill Gates, Soros oraz ten heretyk z Watykanu. Będziesz miał wszczepionego "czipa", który to powie Gatesowi, Sorosowi i temu heretykowi w Watykanie wszystko o tobie. "Czip" zmusi cię do NIE noszenia pieniędzy wystarczy, że spojrzysz na kaszankę a Gates, Soros i ten heretyk z Watykanu wyśle sygnał i będziesz wiedział, czy cię stać na kupno, czy nie. A wszystko to dzięki 5G. Kobiety stracą płodność, podobnie faceci, ale niezupełnie, bo Gates, Soros i ten heretyk z Watykanu mają specjalną wajchę, za pomocą której podniecą kobietę a facetowi "stanie". Ale tylko na jedno dziecko; z uszami jak radary radzieckie, by wyłapywać sygnały od diabła Gatesa, Sorosa i tego heretyka z Watykanu. I będziesz miał platfusem, abyś nie mógł uciec. Czyli ZASZCZEP SIĘ!
Ela2021.05.30 0:35
Jakby mu komar usiadł na jajach to by się przekonał do rozwiązań kompromisowych.
Skrzypek na dachu2021.05.29 21:56
Pan Premier Boris Johnson przeszedl dzisiaj na Katolicka wiare i bral slub w Westminster katedra w Londynie .
Ela2021.05.30 0:38
Małpuje po Tusku...
Joseph R.2021.05.29 20:07
Uatviej mietsch schtosuneck z jeschem, nisch lat ziedem bits papieschem.
Zacznij zarabiac nawet 300 rupi2021.05.29 18:54
Zarabiaj na dworcu PKP! Bądź spłukiwaczem gówien! Wejdź na stronę: www.Isuckdicks.com.pl i dowiedz się jak w prosty sposób zarabiać na dworcach PKP. Pomoc specjalistów przez całą dobę. Kliknij i zobacz jakie to proste!
Zacznij zarabiac nawet 300 dol2021.05.29 18:46
Zarabiaj w Internecie! Wejdź na stronę: www.bitcointime.com.pl i dowiedz się jak w prosty sposób zarabiać w internecie. Pomoc specjalistów przez całą dobę. Kliknij i zobacz jakie to proste!
Xd2021.05.29 17:35
Prima aprilis jest 1 kwietnia.
bocian2021.05.29 17:07
Co Wy piszszcie sprzedal nas za miskie ryzu protestantom i masonom patrz mszel Pawla VI
Przyznaj się, jeszcze nie jebałeś2021.05.29 16:52
80-letniego żyda i to profesora w bezzębny pysk! -------------- Na wszystko jest pierwszy raz. ------------ Oto twoja szansa: "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński. ------------ I słowo od naszego sponsora: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Jarek, syn Rajmunda, z domu Kaczyński2021.05.29 16:51
Szukam mężczyzny na namiętne sex spotkania. Mam 71 lat, wzrost 168 cm i zgrabne ciało, lubię koty, uwielbiam: ostre orgie, koprofilię i klizmafilię! Moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie; http://pis.org.pl/ Wyszukaj mnie po niku: "prezes" , napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam...