Paweł Lisicki dla Frondy: Minister Czaputowicz chowa głowę w piasek przed Żydami - zdjęcie
29.03.19, 10:30fot: Youtube

Paweł Lisicki dla Frondy: Minister Czaputowicz chowa głowę w piasek przed Żydami

32

Tomasz Wandas, Fronda.pl: W 2014 roku, polski Sejm uchwalił decyzję o wypłaceniu ponad 50 tysiącom Żydów polskiego pochodzenia emerytur. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w 2017 roku przyznał 100 milionów złotych na ochronę cmentarza żydowskiego w Warszawie. Dlaczego Polska jest tak hojna dla Żydów? Co otrzymujemy w zamian?

Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”: Jest to dobre pytanie, na które ciężko znaleźć dobrą odpowiedź. Sprawa jest o wiele szersza bo, nie chodzi tu wyłącznie o przyznane Żydom ogromnych sum w tych dwóch sprawach, ale dotyczy to np. deklaracji dotyczącej budowy muzeum getta w Warszawie, pieniędzy przeznaczanych na muzeum POLIN, czy o gigantyczne pieniądze, które Polska przekazała wcześniej żydowskim religijnym stowarzyszeniom. Jeśli pytanie brzmi, co ma z tego Polska, to szczerze mówiąc ja nie dostrzegam, byśmy dostawali coś w zamian, a wręcz przeciwnie mam wrażenie, że im więcej jest tu wsparcia ze strony państwa, to tym więcej słyszymy obraźliwych wypowiedzi ze strony izraelskich polityków, publicystów pod adresem Polski. 

"Wpisanie p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza na  listę osób niepożądanych w  Polsce mogłoby doprowadzić do  niepotrzebnej eskalacji kryzysu" –  ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w  odpowiedzi na  wniosek wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z  Kukiz'15. Skąd ta powściągliwość naszego ministerstwa?

Jest to powściągliwość, której kompletnie nie rozumiem. Tego typu reakcja jest formą tchórzostwa, albo jest to brak zrozumienia tego, jak toczy się gra polityczna. Jeśli nasze władze uważają, że chowając głowę w piasek i udając, że można bezkarnie obrażać i w ten sposób Polska cokolwiek zyskuje, to jest to kompletne pomylenie pojęć. Liczą się inne państwa z państwami, które walczą o swoje, bronią swej pozycji, potrafią się mocno postawić, nie unikają (jeśli to potrzebne) starcia słownego czy w postaci reakcji dyplomatycznych. Wynika z tego, że pan Katz ma prawo obrażać Polskę i Polaków, a my nie mamy prawa na to reagować tylko dlatego, żeby nie zaogniać sytuacji. Rozumiem, że jeśli pan Katz zaognia sytuację, podgrzewa atmosferę i dolewa „oliwy do ognia”, to mu wolno, a nam nie wolno nawet reagować – jest to anty-logika prowadzenia polityki, co jest bardzo dużym błędem.

"Pomimo zaistniałej sytuacji w  dalszym ciągu traktujemy Izrael, jako jednego z  naszych istotnych partnerów i  zamierzamy rozwijać z  tym państwem stosunki dwustronne. W  kontaktach ze  stroną izraelską akcentujemy, że  powinny być one budowane na  prawdzie i  szacunku dla  cierpienia naszych narodów podczas II Wojny Światowej" – dodał wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Czy ministerstwo naprawdę nie widzi, ze Izrael przez taką retorykę w ogóle przestaje się z nami liczyć? 

Jest to pytanie do ministerstwa, a nie do mnie – ja mogę tylko powiedzieć, że jak słyszę tego typu wypowiedzi i konfrontuje je z obietnicami PiSu, który obiecał, że Polska będzie „wstawała z kolan”, to niestety brzmi to jak bardzo ponury żart. Nie jest to żadne wstawanie z kolan, tylko raczej rozpaczliwe czołganie się. Trzeba być ślepym, żeby nie zauważyć, że tego typu wypowiedzi tylko rozzuchwalają drugą stronę. Zagraniczna polityka międzynarodowa jest to też gra sił, gra interesów, jeśli Polska toleruje takie zachowania wobec siebie, opowiada o tym, że nadal będzie rozwijała dobre wzajemne stosunki, że Polska i Izrael  mają pamiętać o cierpieniach swoich narodów, to jest to zaklinanie rzeczywistości. Gdyby tak było to panowie Katz (i wcześniej) Benjamin Netanjahu nie pozwoliliby sobie na obrażające Polskę wypowiedzi. Rozumiem, że można robić dobrą minę do złej gry i udawać, że wszystko jest „wspaniale i różowo”, ale pytanie jakie się pojawia to po co to robić? Kogo ministerstwo chce oszukać – siebie czy opinie publiczną? Mamy do czynienia z konfliktem, nie możemy przed nim uciekać, a trzeba starać się go rozwiązać po myśli Polski broniąc polskiego interesu narodowego. Polski interes narodowy nie polega na tym, żeby tolerować w taki sposób tego typu zachowania. Jeśli nasi żydowscy partnerzy tego nie rozumieją, to niestety, ale trzeba im pokazać, że nie ma tolerancji dla takich zachowań. Jeśli my za każdym razem będziemy ustępowali, to druga strona nie stanie się przez to bardziej rozsądna, bardziej wrażliwa na to, co my mówimy, tylko wręcz przeciwnie rozzuchwala się dalej. Jest to absolutnie elementarna logika, zupełnie nie mogę zrozumieć, że polscy dyplomaci, polscy politycy tego nie rozumieją. 

Mówi, Pan że sprawa relacji polsko-izraelskich jest ciekawa, że jest wiele niewiadomych, co Pan proponuje by więcej się dowiedzieć? Kogo pytać, gdzie szukać odpowiedzi na pytanie; o co tu chodzi? 

Moim zdaniem, chodzi tu o opatrznie rozumiane przekonanie, że właściwie jedynym źródłem bezpieczeństwa dla Polski są dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, a ponieważ wiemy dobrze (oczywiście o tym głośno się nie mówi) że Izrael ma tak duży wpływ na politykę amerykańską, to na wszelki wypadek staramy się położyć „uszy po sobie” i nie zadzierać z Izraelem. Jest to samobójcza polityka, polityka w której kompletnie nie da się zrozumieć na czym ma tu polegać partnerstwo. Jeżeli partnerstwo ma polegać na tym, że my nawet wizerunkowo nie jesteśmy w stanie bronić naszej pozycji, to ja za takie partnerstwo dziękuję. Natomiast kogo pytać? Na pewno MSZ, przedstawicieli rządu – na pewno nie można przechodzić nad tym do porządku dziennego i mówić, ze mamy do czynienia z pięknym rozwojem relacji między Polską, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (32):

Olo2019.03.30 17:33
A jakiej narodowosci sa nasi przywodcy? Bo slychac bardzo niepokojace rzeczy / vide Michalkiewicz/
babcia2019.03.30 0:34
mieszkałam w Bielsku w bloku ,pod nami mieszkała żydówka mam poglądy polskie prawicowe dlatego nigdy już nie zagłosuje na PIS a tym bardziej na Andrzeja Dudę oddam głos nieważny ,który jest jedynym sprawcą tego co się dzieje i co wyczyniają sędziowie w Polsce dzięki jego 2 wetom PIS chciał wszystkich sędziów zwolnić i na nowo przyjmować -nowe umowy a pan Duda zrobił WETO i dzięki niemu mamy to co mamy ciekawe kiedy pan Duda opublikuje ANEKS WSI kiedy zrobi AUDYT BBN ,kiedy napisze zawetowaną ustawę degradacyjna dla komunistycznych generałów kiedy ustawa zawetowana o Izbach Obrachunkowych chodziło o kontrolę finansów samorządów i tak dalej nie wspomnę o pytaniu dlaczego tak bardzo nienawidzi i boi Macierewicza może Macierewicz coś wie czego my nie wiemy ..
Marek2019.03.29 17:15
Polacy walczyli i ginęli za Polskę. A teraz pan Czaputowicz i spółka zamiast godnie reprezentować intersy naszego kraju, chowają głowę w piasek. Dotyczy to również premiera Morawieckiego. Hańba!
Antek 2019.03.29 16:51
Polityka rządu w zakresie relacji z Żydami tragiczna. Mam tylko nadzieję że nie sprzedano nas Izraelowi.
edyta2019.03.29 19:53
sprzedano
obserwator2019.03.29 15:04
PiS to filosemici i semici, PO prusacy-lewacy, najwyzszy czas aby w Polsce rzadzili Polacy !
Lechon2019.03.29 14:58
Lewacki portal, ciekawe czy polski.
Reytan2019.03.29 14:48
Czaputowicz i Kurski robia tylko to ,co om mowi Kaczynski !!! Klamczynski to Magdalenka i smierc Polski,i zdada stanu,tak samo jak Tusk i PO !
ed2019.03.29 19:00
Chłopie nie wp...szaj się między ludzi. Ludzie dyskutują, a ty tu z jakimś bełkotem wyskakujesz.
edyta2019.03.29 19:52
bełkotem zajezdza od ciebie,pajacu
Stanisław2019.03.29 14:20
MEGA serwilizm! Czaputowicz, jak to Czaputowicz - podobnoć ze "szkoły Geremka". Ale kto tego Czaputowicza wystawił na tę funkcję? Kto go popiera i toleruje. Maślak, woda w ustach! Zapomniał gębę otworzyć, gdy przy nim pluto na Polskę i Polaków podczas niedawnej, tzw. "Kuń-ferencji Bliskowschodniej". Kpina z Narodu! To jest nasz reprezentant? Taka polityka międzynarodowa, to gwarancja naszej suwerenności? Jak mówi stare porzekadło: "OBIECANKI CACANKI, A GŁUPIEMU RADOŚĆ!". Jakieś gremium (tutaj) ma nas za śmieci i "lokatorów" chlewa? A kto to jest pan Daneels? Czy w Izraelu występuje jakiś Polak w analogicznej roli "rozprowadzającego", tylko tyle, że w interesie Polaków i Polski? Czy tam w Izraelu jest jakiś polski sierżant, który ma taki prestiż, że jada się u niego kolacyjki w gronie samych najwyższej rangi polityków? Ha, ha, Ha! ... Pozostaje tylko pusty śmiech i chichot otchłani!
Klemost2019.03.29 14:11
W tej sytuacji nie będę głosował na pis takie same zdrajcy jak poko. wołam na wyborach wybierajmy innych ludzi niż pis-owców.
Daria Danilczyk2019.03.29 13:00
Jak słyszę nienawistny głos tego politruka, który chałurzy w radiu, to korzystam z wyłącznika.
anonim2019.03.29 12:53
Jeżeli demoralizujemy pewnych przedstawicieli Izraela, bądź diaspory, to my jesteśmy odpowiedzialni za tę demoralizację i jej skutki, nikt inny!
Helena2019.03.29 12:43
Min. Czaputowicz nie nadaje się na swoje stanowisko.Polityka zagraniczna PiSu i Jarosława Kaczyńskiego przeraża mnie --bo czuję, że Polska jest powoli oddawana Żydom. Żydom pozwala się w Polsce na zbyt wiele, kupują w Polsce coraz więcej przedsiębiorstw--patrz: marka żydowska w Polsce. Przez politykę PiSu czuję się poniżona i upokorzona. Rząd--ministrowie i wicemonistrowie, pałac prezydencki, jest złożony w większości z Żydów. Do tej pory głosowałam na PiS ale od teraz przestaję głosować na PiS i zagłosuję na inną partię z prawicy. Ktoś musi kontrolować PiS w rządzeniu. Prezydent Duda , po swoim zachowaniu za granicą, jest dla mnie dużym rozczarowaniem--On też stracił mój głos. Niech PiS wie, że wielu Polaków myśli tak jak ja. Obserwując innych, myślę, że PiS nie osiągnie wysokich wyników w wyborach. Nikt nie lubi czuć się niepewnie we własnym kraju i nie pomogą tu pakiety socjalne rządu.
mq2019.03.29 13:09
Oczywiście masz dużo racji. Niestety nasz system jest plus minus dwupartyjny. Na razie to PIS i PO. Jak nie PIS to masz PO. Wybór należy do Ciebie.A czego można się spodziewać po PO to chyba już wiesz...
Reytan2019.03.29 14:46
Polacy glosujemy na Konfederacje POLSKA !
edyta2019.03.29 19:48
PIS i PO to jedna banda w dwu wariantach.Jak zaglosujesz na Pis ,to tak jak bys zagłosował na PO,bo Pis robi to samo co PO w sprawach istotnych dla panstwa,ma tylko inna retoryke
gość12019.03.29 12:31
w Polsce tylko Ruch Narodowy mógłby rządzić z korzyścią dla Polski. PIS to widocznie żydzi z polskimi nazwiskami a jeszcze tamci chcą 65 miliardów dolarów albo i więcej! naprawdę topór nad nami wisi z taką władzą. do tego dochodzą jakieś amerykańskie ustawy co nas nie powinny w ogóle obchodzić.
Andej2019.03.29 12:25
Bardzo jest to przykre. Ale czy mamy jakiekolwiek szanse, aby się przeciwstawić? Czy jest w Polsce jakakolwiek siła polityczna, która potrafiłaby się sprzeciwić Żydom?
gość12019.03.29 12:35
odpowiedź brzmi nie bo wszędzie sprzedajne k... za pieniądze i stanowiska zdradzą ojczyznę co jest niespotykane w innych krajach. dlaczego np. Czesi mają spokój a my nie?
Marian2019.03.29 12:49
Przewidująca dekomunizację ustawa lustracyjna powstała w Czechosłowacji w 1991 roku. Przez 10 lat obowiązywała w Czechach, odsuwając komunistów na margines życia społeczeństwa, zaś w Słowacji postkomuniści nadal pełnią ważne funkcje w polityce i gospodarce, w Polsce podobnie. Ostatnio Cimoszewicz domaga się debaty z Kaczyńskim. Front na Berlin szedł przez Polskę i przywiózł tu tysiące Rosjan i Żydów, którzy się polonizowali i objęli wysokie funkcje. Pisał o tym Cenckiewicz na twitterze, pokazując listy tzw. POP-ów (Pełniących Obowiązki Polaka). to ponad 100 tysięcy luda.
edyta2019.03.29 19:45
Polacy moga przeciwstawic sie zydom.Tylko ze nie chce im sie
JR2019.03.30 12:59
Wydaje mi się, że z Żydami poradziliby sobie mahometanie gdyby im w tym nie przeszkadzać.
JR2019.03.29 12:07
Czaputowicz po prostu nie nadaje się na tak poważne stanowisko. Facet bez jaj. Nie zawsze tytuł naukowy świadczy o mądrości człowieka. Siedzieć cicho, wykonywać to co mu każą, przyklaskiwać, a nawet głosować dwoma rękami to tak, ale nic poza tym. Jak obserwuję tego człowieka to się zastanawiam: komu on służy? Nawet jego przemówienia są nijakie, kartkowe.
Marian2019.03.29 12:00
Byłem szczęśliwy, że Naród w wyborach odsunął tych przygłupów i złodziei od rządzenia, bo to wszystko zmierzało na skraj przepaści. Niemniej jestem przerażony prowadzeniem polityki zagranicznej przez Kaczyńskiego. To już przekroczyło granice, gdzie Polska może być suwerennym Państwem. Ustawy dogadywane w ambasadzie Izraela, Daniels sprzeciwia się wizycie jakiegoś Anglika itp, itd. Michalkiewicz w jednej ze swoich youtubowych prelekcji przestrzega, że taka polityka wpędzi nas na setki lat w niewolę u Żydów. Będą naszą szlachtą.
O.2019.03.29 11:47
Pan Czaputowicz w ogóle do mnie nie przemawia jest jak z plasteliny. Waszczu był zdecydowanie lepszy. Niestety taktyczna uległość wobec Izraela (w którym wpływy ma też Rosja) wynika z jego wpływu na USA a zatem i na potencjalne bazy u nas i bezpieczeństwo. Moim zdaniem nie ma to sensu i należy wpływać na USA też poprzez Polonię (co się dzieje) - i to że bazy u nas to nie tylko interes Polski ale i USA. A jeśli nic z tego nie wyjdzie to są jeszcze Chiny ;)
prosty2019.03.29 11:29
Znakomita większość polskich polityków uważa, że interesy z innymi państwami zaczniemy załatwiać dopiero wtedy, kiedy się zakolegujemy z ich politykami, pospotykamy się popijemy wódeczkę/wino, pokażemy, jacy jesteśmy fajni. Tak załatwiało się sprawy w Polsce, przenoszą to na relacje międzynarodowe. Niestety, minister, np. niemiecki, reprezentuje interesy Niemiec. Gdyby było inaczej, byłby zwyczajnym zdrajcą. Jeżeli coś może zdobyć małym kosztem, bierze to. Dobra polityka to zwykły handel, coś za coś, a jeżeli bezinteresownie, to korzyści muszą być gdzie indziej. Interes Polski przede wszystkim.
and2019.03.29 10:57
Dlatego nigdy nie zagłosuje na PiS mimo, że mam prawicowe poglądy.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.29 12:45
PiS to partia lewicowa, socjalistyczna. Jak można myśleć o PiS jako o prawicy???
anonim2019.03.29 14:31
pis to nie jest prawica. pis to jest czysty socjalizm jakiego nie widzieli po 89r. socjalizm ukryty pod bogojczyznianymi haselkami. tylko ciemny lud nadal tego nie widzi.
AR2019.03.30 17:35
zagłosuj na Stolzmana i Lejbe Kohna..