Papież wygłosił mowę na otwarcie Synodu Amazońskiego - zdjęcie
06.10.19, 12:00fot. flickrpapist

Papież wygłosił mowę na otwarcie Synodu Amazońskiego

12

„Wielu braci i sióstr w Amazonii nosi ciężkie krzyże i oczekuje wyzwalającego pocieszenia Ewangelii, czułej miłości Kościoła. Dla nich, wraz z nimi podążajmy razem”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie Mszy inaugurującej Synod dla Amazonii. Zachęcił do modlitwy, aby to wydarzenie przyczyniło się do odnowienia dróg Kościoła w tym regionie, aby nie zgasł tam ogień misji. Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii obradować będzie w Watykanie w dniach 6-27 października pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.

Ojciec Święty zachęcił uczestniczących w synodzie biskupów, by „poczuli się na nim powołani, aby służyć, stawiając w centrum Boży dar”. Podkreślił, że jeśli zawłaszczą ten dar i postawią siebie w centrum, to zamiast pasterzy staną się funkcjonariuszami i będą służyć jedynie sobie samym, posługując się przy tym Kościołem.

Franciszek wezwał ojców synodalnych do ożywiania otrzymanego daru, jakim jest żarliwa miłość do Boga i do braci. „Ogień sam się nie karmi, umiera, jeśli nie jest podtrzymywany przy życiu, gaśnie, jeśli pokrywa go popiół. Jeśli wszystko pozostanie takie, jakim jest, jeśli nasze dni wymierza hasło «zawsze tak było», to dar zanika, przytłumiony popiołami strachu i troską o obronę status quo” – mówił Papież. Przypomniał, że „w żadnym wypadku Kościół nie może się ograniczyć do duszpasterstwa «zachowawczego», przeznaczonego dla tych, którzy już znają Ewangelię Chrystusa”.

Ojciec Święty wskazał, że „misyjny zapał jest wyraźną oznaką dojrzałości wspólnoty kościelnej”. Podkreślił, że „Jezus nie przyszedł, aby przynieść wieczorną bryzę, lecz ogień na ziemię”, a „ogniem, który ożywia dar, jest Duch Święty, dawca darów”. Nawiązał przy tym do słów św. Pawła Apostoła, największego misjonarza Kościoła, który – jak podkreślił - pomaga „tworzyć synod”, czyli „iść razem”, wzywając uczestników obrad do „roztropności Ducha”.

“ Jak naucza Katechizm: «Nie należy mylić roztropności z nieśmiałością czy strachem», «jest ona cnotą, która uzdalnia rozum praktyczny do rozeznawania w każdej okoliczności naszego prawdziwego dobra i do wyboru właściwych środków do jego pełnienia» (n. 1806). Roztropność nie jest niezdecydowaniem, nie jest postawą obronną. Jest cnotą Pasterza, który aby mądrze służyć, potrafi rozeznawać, wyczulony na nowość Ducha – mówił Franciszek. – Zatem ożywianie daru w ogniu Ducha jest przeciwieństwem godzenia się, aby sprawy szły naprzód, bez czynienia czegokolwiek. A wierność nowości Ducha jest łaską, o którą musimy prosić w modlitwie. Niech Ten, który wszystko czyni nowym, obdarzy nas swoją śmiałą roztropnością; natchnie nasz Synod do odnowienia dróg Kościoła w Amazonii, aby nie zagasł ogień misji. ”

Papież podkreślił, że ogień Boga jest ogniem miłości, który rozświetla, ogrzewa i daje życie, a nie ogniem, który wybucha i pożera. „Kiedy bez miłości i szacunku pożerane są ludy i kultury, nie jest to ogień Boży, lecz ogień świata” – wskazał Franciszek.

“ Ileż razy dar Boży nie był ofiarowany, ale narzucany, ile razy miała miejsce kolonizacja zamiast ewangelizacji! Niech Bóg nas strzeże przed chciwością nowych kolonializmów. Niszczący ogień wzniecony przez interesy, jak ten, który niedawno zdewastował Amazonię, nie jest ogniem Ewangelii – mówił Ojciec Święty. – Ogień Boga jest ciepłem, które przyciąga i gromadzi w jedności. Żywi się poprzez dzielenie, a nie zyski. Natomiast ogień pożerający wybucha wówczas, kiedy pragnie się realizować tylko własne idee, stworzyć własną grupę, spalić różnorodności, aby wszystko i wszystkich ujednolicić. ”

Franciszek przypomniał, że Apostoł Paweł wzywa do dawania świadectwa Ewangelii i życia nią, nawet jeśli oznaczać to będzie cierpienie. „Głoszenie Ewangelii jest głównym kryterium życia Kościoła” – wskazał Papież.

“ Drodzy bracia, spójrzmy razem na Jezusa Ukrzyżowanego, na Jego Serce przebite dla nas. Rozpocznijmy od tego miejsca, ponieważ stamtąd przyszedł dar, który nas zrodził; stamtąd wylany został Duch, który odnawia. Stamtąd poczujmy się powołani, wszyscy i każdy z osobna do ofiarowania życia – mówił Franciszek. – Wielu braci i sióstr w Amazonii nosi ciężkie krzyże i oczekuje wyzwalającego pocieszenia Ewangelii, czułej miłości Kościoła. Wielu braci i sióstr w Amazonii oddało swe życie. Pozwólcie, że przytoczę słowa kard. Hummesa, który kiedy przybywa do Amazonii idzie zawsze na cmentarz szukać grobów misjonarzy. To gest Kościoła za tych, którzy oddali swe życie dla Amazonii. I potem, trochę przebiegle, mówi papieżowi: nie zapominaj o nich, zasługują na to, by być kanonizowani. Dla nich, dla tych, którzy oddają swe życie teraz, dla tych, którzy już oddali swe życie, wraz z nimi podążajmy razem. ”

bsw/Beata Zajączkowska - Vaticannews.va

Komentarze (12):

PiotrS2019.10.7 12:37
Papież Franciszek jest najlepszym Papieżem na obecne (bardzo trudne dla Kościoła) chwile. Papież emeryt, Benedykt XVI zrozumiał, że na obecne czasy on sam nie jest właściwą osobą do tego by przewodzić Kościołowi i ustąpił z urzędu. Wierzący mogą powiedzieć: Duch Święty działa i go do tego natchnął. Powyższe komentarze, dla mnie są dowodem na to, że Papież Franciszek postępuje jak najbardziej właściwie. Wierzący mogą powiedzieć: szatan atakuje (przez ludzi) wtedy, kiedy czuje się zagrożony. Ataki na Franciszka są wyjątkowo zintensyfikowane. Ww. komentarz jest napisany dla wierzących, bo Osoby niewierzące bezapelacyjnie mają prawo do doszukiwania się w tym wszystkim polityki, racjonalizacji, pogoni za pieniędzmi itp itd.
anonim2019.10.7 6:47
Fałszywy prorok o dwojakim języku, aby lepiej zwodzić?
Roman2019.10.7 6:26
Mówi Franciszek: "Głoszenie Ewangelii jest głównym kryterium życia Kościoła." Jak tak może powiedzieć główny fałszerz Słowa Bożego!!!! Gdyby Ewangelia była głównym kryterium w życiu Franciszka, to by wiedział, że to Ewangelia właśnie mówi, że Franciszek to Fałszywy Prorok. Co za hipokryta!!!!
poPO=kurw..i z\305\202odzieje2019.10.6 20:48
on nie mówi on bełkocze i to najczęściej bez jakiegokolwiek sensu!!
Stanislaw2019.10.6 17:20
bergoglio do wymiany co on jeszcze robi w Kosciele to przeciez, heretyk i otszczepieniec on nie ma nic wspolnego .z Jezusem Chrystusem
matis892019.10.6 15:03
BErgoglio Fałszywy Prorok nie katolik w duecie z opętaną przez szatana i zniewoloną przez masonerię eko terrorystką, nastolatką Gretą Thunberg. Ładnie się zgrali w czasie nie przez przypadek i tak ładnie do siebie pasują.
Michał Pasierb 2019.10.6 13:11
Czy zauważyliście,że w mowach Papieża , pismach, homiliach bardzo często przewija się słówko czułość,czuły...Dla mnie brzmi to dziwnie...szczególnie w zestawieniu z niektórymi faktami...
anonim2019.10.6 12:35
Chyba, że Papież jest heglistą, to faktycznie Duch każdego dnia się modyfikuje.
anonim2019.10.6 12:34
"Nowość" Ducha? " Jestem, który jestem", jaka nowość i czyjego Ducha? Świata?!
JS2019.10.6 12:15
Franciszek, który pełni obowiązki papieża zaniechał misji nawracania żydów, muzułmanów. W tym synodzie amazońskim dał zielone światło dla misji pogańskich w Kościele. Jak to się rozejdzie to nie opanują już tego. Króluj nam Chryste Pozdr.
Gargamel2019.10.6 12:13
Ogień misji? Tej misji dzięki której zginęło miliony Indian amerykańskich, która zniszczyła ich kulturę i środowisko naturalne?
Goń bolszewika2019.10.6 17:59
Ot ekspert od misji!!! Może bolszewickiej ...