- Dostrzegam potrzebę bardziej zdecydowanej walki z przestępczością zorganizowaną. Dlatego jednym z priorytetów jest wzmocnienie Centralnego Biura Śledczego Policji o funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych – móił inspektor Zbigniew Maj, komendant główny policji.

Jednak to nie koniec zmian. Wzmocnieniem Centralnego Biura Śledczego są funkcjonariusze BOA, których jest 180. Ich zadaniem jest realizowanie najtrudniejszych operacji. Wciąż jest nie wykorzystany potencjał tej jednostki. BOA bierze udział w jednej akcji tygodniowo, a resztę czasu spędzają na ćwiczeniach.

Zmiany mają polegać na tym, że funkcjonariusze BOA będą brać udział w tzw. realizacjach CBŚP, które ściga nie tylko gangsterów, ale i przestępców w „białych kołnierzykach”. Chodzi m.in. o wyłudzenia podatkowe, stające się z czasem domeną gangów. CBŚP ma otrzymać też większą samodzielność.

Struktury Komendy Głównej Policji mają ulec odchudzeniu. Około 150 funkcjonariuszy zostanie przesuniętych z centrali do jednostek terenowych.

Zamiast wielkich biur, powstaną mniejsze, które będą odpowiadały za konkretne zadania. Podzielone będzie też Biuro Służby Kryminalnej, które w zadaniach zastąpią dwa biura: Kryminalne oraz Wywiadu i Informacji Kryminalnych.

– Chodzi o to, by działały biura wyspecjalizowane do konkretnych zadań – wyjaśnił Marcin Szyndler, rzecznik KGP.
Powstanie też Biuro Bezpieczeństwa Informacji, które będzie specjalizowało się m.in. w ochronie informacji niejawnych.

gb/rp.pl