Błogosławiony Edmund Bojanowski czczony w Kościele 7 lipca 2013 jest dowodem na to, że na długo przed Soborem Watykańskim II ludzie świeccy mieli bardzo duży wpływ na życie Kościoła.

Jest to ewenement na światową skalę, że mężczyzna ten założył żeńskie zgromadzenie zakonne, Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej.

Aby docenić to co dla Polski zrobił Bł. Edmund należy przypomnieć sobie jak wyglądała Polska za jego czasów, czyli w XIX wieku. Jest to wyjątkowo trudny okres, zwłaszcza dla ludzi ze wsi, na której było coraz więcej ludności. Ciągle rozdrabniane i dzielone, coraz  mniejsze pola nie mogły wyżywić dzieci. Wiele z nich umierało we wczesnym dzieciństwie. Także i rodzice nieraz szybko osierocali swoje pociechy. Nie było zorganizowanego ubezpieczenia społecznego, zatem główna rola opieki nad ubogimi na wsiach spoczywała na Kościele.

Także w miastach sytuacja nie była zbyt wesoła, ponieważ ubodzy ze wsi wyjeżdżali w poszukiwaniu szczęścia do miast, a tam nie zawsze można było łatwo dać sobie radę. Nawet prosta praca na służbie, wymagała pewnych cech, które nie każdy posiadał. Często ludzie ci, pomimo swoich zdolności i potencjału stawali się bezdomnymi. 

Bł. Edmund Bojanowski był jednym z organizatorów pomocy najuboższym. Czynił to na wiele sposobów, z których może najbardziej charakterystycznym było założenie żeńskiego zgromadzenia zakonnego. Trafiły do tego Zgromadzenia kobiety podobne do Bł. Edmunda. Często szlachcianki, oddające swoje posagi do wspólnej kasy, a ziemię pod domy Zgromadzenia. Osoby te z panien rozpoczynających życie na pewnym poziomie trafiały do wiejskich hat, mieszkały razem z sierotami, razem z nimi cierpiąc ubóstwo niewyobrażalne dla nas dzisiaj. Także praca w XIX-wiecznym szpitalu jest zupełnie czym innym niż teraz. Opieka nad chorymi, bez obecnych środków czystości i np. opatrunków jednorazowego użytku, była bardzo trudna i ze sporym niebezpieczeństwem zarażenia się  nieuleczalnymi wówczas chorobami.

Dobrze jest pamiętać, że troska o ubogich nie jest, jak to się nieraz wmawia w podręcznikach, pomysłem lewicowych ruchów politycznych, lecz stale, przez wieki miała miejsce cierpliwa i bardzo ofiarna praca ludzi, takich jak Bł. Edmund Bojanowski i Siostry z Jego Zgromadzenia. 

Maria Patynowska

Film o Błogosławionym Edmundzie, na kanale YouTube Sióstr Służebniczek