Nowe badanie oparto na analizie oddziaływań koronawirusa z białkami gospodarza. Badanie wskazało, że aż 200 istniejących leków może być skuteczne w walce z covid-19. Badanie pokazało, że istnieją różnorodne mechanizmy, które można wykorzystać w walce z koronawirusem.

Autorzy opublikowali nowe badanie w naukowym piśmie "Science Advances". Naukowcy stworzyli bazę białek oddziałujących z wirusem. Następnie zaś za pomocą komputera sprawdzono jak białka działają z istniejącymi już środkami.

Wykorzystując sztuczną inteligencję, naukowcy określili katalog aż 200 istniejących leków, które mogą ułatwić walkę z covid. Leki działają na dwa sposoby: albo ograniczają namnażanie się wirusa albo wpływają na odpowiedź odpornościową.

Na 66 proc. spośród ponad 1,5 tys. białek działał jeden lek, a na 30 białek - osiem substancji lub więcej.

5 leków oddziałujących na wymienione 30 białek zostało także przetestowanych w laboratorium na komórkach pochodzących od małp. Odkryto, że przeciwmalaryczny środek proguanil oraz stosowana m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów sulfasalazyna działały przeciwwirusowo, nie uszkadzając komórek. Leki te mogą w infekcji koronawirusem wygaszać też groźne stany zapalne.

Niektóre z przebadanych leków mają także pozytywny wpływ na produkcję przez organizm tlenku azotu, który jest ważny dla replikacji wirusa.

Całość badań oraz lista istniejących leków znajdują się pod adresem: http://dx.doi.org/10.1126/sciadv.abh3032.

jkg/pap