a kartach swojej książki teolog daje odpowiedź na pytanie, czy i dlaczego polskiemu Papieżowi przysługuje tytuł „Wielki”. Kardynał Nagy odwołuje się do czasów starożytności chrześcijańskiej i analizuje sylwetki papieży, którzy po latach nadal określani są właśnie tytułem „Wielki”. We wstępie napisanym przez Jolantę Sosnowską czytelnik poznaje losy Stanisława Nagyego i Karola Wojtyły, które na przestrzeni lat wielokrotnie splatały się ze sobą. Wspominając Karola Wojtyłę ks. kard. Nagy podkreśla jego niezwykły stosunek do modlitwy.
„Już w naszych wspólnych podróżach pociągiem dało się poznać, że jest to ktoś inny, ktoś wyjątkowy. Szczególnie zwracał uwagę jego stosunek do modlitwy. Chociaż podczas tych podróży leżeliśmy w tym samym szarym wagonie na łóżkach, on w pewnych momentach był zupełnie nieobecny, potrafił się całkowicie wyłączyć, żeby się pomodlić. On lubił się modlić. Był bardzo oszczędny w słowach, ale jak już zaczął mówić, to mówił tak, jak mówi człowiek obyty. Rozmowa z nim była zawsze interesująca, wartościowa, wzbogacająca intelektualnie i duchowo. Ponadto miał dar prześwietlania rozmówcy, wchodzenia w głąb jego ducha i traktowania go poważnie”– wspomina przyszłego papieża kardynał Nagy.
„Czy i jak wielki był Papież Polak, błogosławiony Jan Paweł II? Na tak postawione pytanie usiłują odpowiedzieć niżej postawione przemyślenia. Nie są one naukowo wycyzelowane. Zostały ukazane tak, jak osiadły w świadomości dość bliskiego, choć bardzo skromnego świadka przebogatego życia Karola Wojtyły. Świętego życia, którego owocna działalność zdaje się być nie do opisania. Przemyślenia te można niewątpliwie dopełnić wieloma faktami. Jeżeli mimo to odważyłem się na nie, to dlatego, aby niektóre z tych przeświadczeń nie uszły uwagi przyszłych klasycznych biografów. I aby już teraz móc z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć, że błogosławiony Jan Paweł II rzeczywiście zasługuje na przydomek Wielki” – tłumaczy kardynał Nagy.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Biały Kruk w bardzo atrakcyjnej formie. Poza podzielonym na poszczególne etapy opisem dziejów Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II, w publikacji znajduje się wiele archiwalnych i nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii. Ponadto książka kardynała Nagyego zawiera bardzo wiele osobistych refleksji, wspomnień i nieznanych faktów, które przytacza on jako osoba szczególnie bliska Karolowi Wojtyle przez całe jego życie.
Ł.A/niezalezna.pl