Nowa KE bez brytyjskiego komisarza. Jest zgoda UE - zdjęcie
22.11.19, 16:54Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Nowa KE bez brytyjskiego komisarza. Jest zgoda UE

5

Jest zgoda unijnych krajów na listę komisarzy wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - dowiedziała się nieoficjalnie korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

Ta lista liczy 27 osób, nie ma na niej przedstawiciela Wielkiej Brytanii, bo rząd w Londynie nie przysłał kandydata tłumacząc to zbliżającymi się wyborami i brexitem. Akceptacja państw członkowskich była konieczna, by w przyszłym tygodniu ostatecznie w tej sprawie wypowiedział się Parlament Europejski. Głosowanie na sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się w środę.

Zatem żaden kraj nie zgłosił wątpliwości prawnych dotyczących rozpoczęcia prac przez Komisję Europejską w niepełnym składzie. Tymczasem zgodnie z unijnym traktatem każdy kraj członkowski powinien mieć swojego komisarza. Wielka Brytania, przygotowuje się do brexitu, ale 1 grudnia jeszcze będzie we Wspólnocie.

Komisja Europejska nie uważa, że jest to problem, bo - jak mówi - ma ekspertyzy prawne dopuszczające rozpoczęcie prac w niepełnym składzie.

- Mówimy niezmiennie, że według nas jest możliwe, by Komisja Europejska rozpoczęła prace 1 grudnia. I jak widać krok po kroku zbliżamy się do tej daty - powiedział rzecznik przewodniczącej Komisji Eric Mamer.

Ekspertyzy prawne ma także Parlament Europejski, które również dopuszczają rozpoczęcie urzędowania przez Komisję złożoną z 27 osób. Jednak w Brukseli są też i tacy, którzy uważają, że rozpoczęcie prac w niepełnym składzie jest ryzykowne, bo decyzje takiej Komisji mogą być później zakwestionowane przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (5):

MirekT2019.11.22 18:46
Piotr Nowak dlaczego ukrywasz przed Portalem Fronda twój pseudonim na plebanii: GŁĘBOKIE GARDŁO I PRZYJAZNY ODBYT? W twoim przypadku to nie jest taki zły pseudonim !!!
Piotr Nowak2019.11.22 18:30
Do jełopa (powyżej), który wabi się MirekT : Ty miruś z Bielan, powiedz nam czy widziałeś już prawdziwego debila ? Bo wiesz, jeśli już widziałeś, to znaczy, że przebywasz stale wśród debili, a jeśli jeszcze nie widziałeś, to postaw lusterko przed siebie a zobaczysz prawdziwego debila, bydlaka i za-joba !
MirekT2019.11.22 19:12
Nie widziałem, ale zamieść swoje zdjęcie to wszyscy zobaczą DEBILA !!!
Piotr Nowak2019.11.22 18:28
To całe zło i zamieszanie robią te gno-je z PO !! Raźnie dołączają do nich czerwona zaraza i Braun !
MirekT2019.11.22 18:02
To żaden problem dla Wielkiej Brytanii, zawsze mogą wystawić kandydaturę, byłej Posłanki Pis Boskiej SOBECKIEJ !!!!