Biskup Robert J. McElroy w wykładzie wygłoszonym 6 II na katolickim uniwersytecie w San Diego argumentował, że „zmiana klimatu” potencjalnie pochłonie większą liczbę ofiar śmiertelnych niż aborcja. Wzrost temperatur według niego „stanowi zagrożenie dla samej przyszłości ludzkości”. A zatem zagrożenie to można potraktować jako „jednoznacznie dominujące w katolickiej nauce społecznej”.

Bp McElroy wywołał już kontrowersję na listopadowym generalnym zgromadzeniu Konferencji Biskupów USA, gdy zakwestionował dominujące znaczenie problemu zabijania nienarodzonych w katolickiej nauce społecznej. Jego opinii przeciwstawili się wówczas bp Joseph Strickland oraz abp Charles J. Chaput, którzy podkreślili, że aborcja jest kluczową sprawą społeczną.

Bp McElroy ponownie odniósł się do tej kwestii w przemówieniu z 6 lutego pt. „Sumienie, kandydaci i uczniostwo w wyborach”. Zdaniem biskupa zarówno aborcja, jak i zmiana klimatu są kategoryzowane przez różne osoby, jako dominujące zagadnienia społeczne, które należy rozpatrywać w głosowaniu. Uważa on jednak, że przed podjęciem decyzji powinno się uwzględnić cztery czynniki: 1) „katolicka nauka społeczna nie daje kategorycznego priorytetu żadnemu z tych zagadnień”; 2) „liczba ofiar w wyniku aborcji jest bardziej bezpośrednia, ale na dłuższą metę liczba zgonów w wyniku niehamowanej zmiany klimatu jest większa i grozi samej przyszłości ludzkości”; 3) oba zagadnienia są „istotnymi kwestiami życiowymi w katolickim nauczaniu”; 4) jedno z tych zagadnień będzie traktowane jako dominujące przez stronnicze frakcje polityczne.

Portal „Life Site News” zwraca jednak uwagę na fakt, że nie ma danych wskazujących na możliwe ofiary śmiertelne w wyniku zmiany klimatu. Aborcja natomiast pochłonęła już w USA ponad 60 mln ofiar od roku 1973, a w ciągu minionych stu lat ponad miliard istnień ludzkich na świecie.

Portal podkreślił priorytet ochrony życia nienarodzonych w nauczaniu papieży, cytując zarówno Jana Pawła II, jak Benedykta XVI. Zakwestionował też apokaliptyczną czy raczej alarmistyczną wizję przyszłości w wyniku zmian klimatycznych z przemówienia biskupa. Powołał się przy tym na pokaźną liczbę naukowych artykułów, które negują wpływ człowieka na zmiany klimatyczne.

Wśród kontrowersyjnych opinii, jakie wygłosił bp McElroy, znalazła się też i taka, że „porzucenie globalnych inicjatyw środowiskowych” to „większe zło moralne od rozprowadzania środków antykoncepcyjnych”.

jjf/LifeSiteNews.com