Niemieccy kardynałowie: Jesteśmy o krok od schizmy  - zdjęcie
23.09.20, 15:06Fot. screenshot - YouTube

Niemieccy kardynałowie: Jesteśmy o krok od schizmy

11

Niemiecka „droga synodalna” wywołuje praktycznie od samego początku zaniepokojenie, jeśli chodzi o kształt reform, do jakiego ten proces może doprowadzić. Także dwóch niemieckich kardynałów ostrzega, że zainicjowany w ich kraju ruch na rzecz reform może przyczynić się do schizmy i utworzenia „jakiegoś rodzaju Kościoła narodowego”. O możliwości podziału i sekularyzacji mówią kard. Rainer Maria Woelki oraz kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

„Najgorszym rezultatem byłoby to, gdyby droga synodalna doprowadziła do podziału, a tym samym do wyjścia z Kościoła, do wyjścia z komunii z Kościołem powszechnym. To byłoby najgorsze, gdyby miał się wyłonić tutaj jakiś rodzaj niemieckiego Kościoła narodowego” – powiedział kard. Woelki w wywiadzie.

Z drugiej strony według kardynała najlepszym rezultatem byłoby to, gdyby droga synodalna pomogła m.in. odkryć na nowo i „dostrzec istotę Kościoła w głębszy sposób – nade wszystko rozpoznać, że Kościół nie jest czysto socjologicznym bytem, ale dziełem Boga, że jest Ciałem Chrystusa i że nikt nigdy nie może ujrzeć Kościoła bez Chrystusa”.

Z kolei zdaniem kard. Müllera „tak zwana droga synodalna establishmentu kościelnego w Niemczech w istocie ma na celu dalszą sekularyzację Kościoła”. W wywiadzie-rzece niemiecki hierarcha wskazał na szereg problemów związanych z procesem zainicjowanym w Niemczech: „przede wszystkim jest to kwestia przemiany sakramentu święceń kapłańskich w zawodowy system dobrze opłacanych funkcjonariuszy”, a także „przeniesienia rozumianej w sposób polityczny władzy z biskupów i księży na przewodnictwo świeckich z klauzulą, że kobietom udzieli się preferencji, jeśli okażą się równie wykwalifikowane”.

Kard. Müller wskazał na obecne w niemieckiej drodze synodalnej podważanie katolickiej moralności seksualnej jako „rzekomo niezgodnej ze standardami współczesnej seksuologii”. Zwrócił też uwagę na atak na celibat kapłański i „ewangeliczne zalecenia (ubóstwa, czystości, posłuszeństwa) życia konsekrowanego”.

Jak podkreśla Kristine Christlieb z „Church Militant” w niezręcznej sytuacji znalazł się papież Franciszek, który odniósł się przychylnie do zainicjowanego w Niemczech w roku 2019 procesu drogi synodalnej, a obecnie będzie musiał go powstrzymać. Ojciec święty już wcześniej ostrzegał, że biskupi Niemiec nie powinni próbować rozwiązać obecnych w Kościele problemów sami.

 

jjf/ChurchMilitant.com, LifeSiteNews.com

Komentarze (11):

Natalja Siwiec2020.10.20 15:03
Jeden jedyny krok, nic więcej, trzeba go zrobić jak najprędzej.
tom2020.10.19 8:14
dla polskiego ateisty XVII w. Kaziemierza Łyszczyńskiego było trudne do zrozumienia, że Bóg pozwala na podziały w kościele, dlatego podał to jako jedną z przyczyn ateizmu. Z jednej strony nie dziwię się. To jest ogromne zgorszenie i pytanie do Boga, DLACZEGO na to pozwala, podobnie jak na zło moralne. Z drugiej strony jak czyta sie Ewangelię z modlitwą przed nią, z prośbą o ducha św. to wszystko to zapowiedzaił juz Chrystus: że przyjdą wilki w owczej skórze, żeby sie strzec przed zejściem niewiary, żeby nie ustawać w modlitwie, że Bóg daje na prawdę wolną rękę: jeśli chcesz..., że piekło istnieje, że będą rosnąć chwasty, których nie wolno wyrywać - maja czekać na swój czas. Papież Benedykt XVI, który był bardzo mądrym człowiekiem nazwał to tajemnicą zła.
Ja, Szatan2020.10.9 17:25
Instrukcja dla moich wiernych pachołków: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej” i wielu innych z tej samej szajki ----- 1. Ja sam nigdy bym się nie odważył bluźnić Tej, która, zgodnie z wolą Boga zmiażdży mi głowę, a tym bardziej Jej Synowi. Więc róbcie to wy. ----- 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”. ----- 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. 4. Udawajcie rozsądnych i racjonalnych („Przecież mamy XXI wiek!”), ironizujcie („Wziąłeś dzisiaj pigułki, dziadku?”), w ostateczności przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć). ----- 5. Biblię przestawiajcie zawsze jako naiwne bajki, praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, ewidentne cuda – jako wymysły dla łatwowiernych, a piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania naiwnych prostaków. ----- Gdy już to wszystko zrealizujecie, to niektórzy wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” (–) Szatan
katolik2020.10.8 15:09
W Polsce również możemy zaobserwować całe mnóstwo kapłanów, którzy sprzeniewierzyli się Kościołowi Katolickiemu, nie szanują autorytetu Ojca świętego i wygłaszają kazania. Pelanowski, Natanek, Lenga. Na pewno chcą dobrze, ale wychodzi im parcie do schizmy.
dew2020.09.24 12:07
w Polsce tez potrzeba wolnego kościoła od satanistów i lewaków z watykanu
Hanys GórnoŚląski2020.09.24 11:55
niemiecki Kościół juz dawno nie jest Katolicki. Wiedzą to znakomicie nasi ziomale żyjący w tym państwie lewacko-nazistowskim od dziesiątek lat: gdyby nie polskie parafie prowadzone przez polskich księży i zakonników to nie byłoby możliwości praktykowania.
RD2020.10.8 16:32
Absolutna prawda!Gdyby nie PMK to już pewnie nie chodziłbym do kościoła.Niemieckich nabożeństw i mszy nie da się wytrzymać(Msze BPX to coś innego...)O spowiedzi św. raczej nie mówię...
GunSheep2020.09.24 0:57
Najpierw Ameryka Południowa, teraz Niemcy. Pragnąłbym przypomnieć, ze Ameryka Południowa była azylem dla urzędników niemieckich po II Wojnie Światowej. W niemczech tak na prawdę nie było większych rozliczeń, a miks z komunizmem - odbija się czkawką dziś. Stare pokolenie wyrosłe w tamtych czasach chce mieć jeszcze jedno, ostatnie słowo. Wytrzymajmy 30 lat i o "rewoltach" nie będzie mowy. Będzie mowa o współpracy, współdziałaniu i odkrywaniu. Tym bardziej, że KRK był i jest pierwszą instytucją a'la Unia o zasięgu globalnym. Gdzie ani kolor skóry, ani pochodzenie nie miało najmniejszego znaczenia - jeden cel: Dotarcie do Boga i godne życie na Ziemi.
jou2020.09.23 18:58
ślepy ślepego prowadzi... obaj w dół wpadną
Wszystkie drogi prowadzą do Prezesa..2020.09.23 16:46
Jan Hertrich-Woleński, "geremkowski profesor". ------- Masz 80 lat, byłeś "celebryta naukowym" w PRL-u mając karierę zapewniona legitymacją PZPR-u, teraz kiedy cuchniesz trumną zupełnie straciłeś poczucie własnej godności produkując się tu. Pozostaje ci tylko osobiście przedstawić się. Ale się pękasz m.in. o kolegów redakcyjnych z "polityki". Adaś Szostkiewicz obciągnie każdego druta za free trip do duchowej ojczyzny, Wysraela, a w doope weźmie za wyjazd do USA, Jasiu Hartman, podobnie jak ty wyjątkowa koorva żydowska.
Po 11 ...2020.09.23 16:33
To już lepiej Jarosław zarządza swoim kościołem. Franciszku, patrz i się ucz.