W licznych niemieckich miastach punkty szczepień zlokalizowano na terenie kościołów. Ma być to ukłon w stronę wiernych, którzy odwiedzą świątynie w okresie Adwentu i będą mieli chęć się zaszczepić.

Niemieccy biskupi wzywali od dawna do szczepień. Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec oficjalnie stwierdziła także, że szczepienia to obowiązek moralny.

Ponadto w Niemczech już wcześniej wskazywano, że kościoły posiadają odpowiednie warunki lokalowe w celu zorganizowania w nich punktów szczepień. Są one także położone zazwyczaj w centralnych punktach na mapach miejscowości, wobec czego każdy może łatwo się do nich dostać.

O zorganizowaniu punktów szczepień w kościołach poinformowała już Katolicka diecezja Drezno-Miśnia wraz z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim Saksonii. Akcja została przeprowadzona wspólnie z Niemieckim Czerwonym Krzyżem oraz prywatnie działającymi lekarzami. Już dzisiaj będzie można tam przyjąć szczepionkę Pfizer/Biontech.

W Dreźnie szczepienia odbędą się w słynnym Fraunenkirche (Kościół Marii Panny), zaś w Lipsku – w znanym Nikolaikirche (kościele św. Mikołaja). W Wormacji (Worms) szczepienia oferują parafia katedralna i związana z nią parafia św. Marcina. W Worms akcja szczepień będzie przeprowadzona w 3 pierwsze niedziele Adwentu.

- W obliczu dramatycznego wzrostu liczby zakażeń i pogarszającej się sytuacji na oddziałach intensywnej terapii chcemy wysłać jasny sygnał - oświadczył tamtejszy proboszcz Tobias Schafer. Poinformował, że na adwentowe szczepienia będzie można zapisać się za pośrednictwem strony internetowej parafii.

11 grudnia z kolei szczepienia odbędą się w katedrze w Paderborn. - Każdy jest mile widziany, nie trzeba się wcześniej umawiać - powiedział proboszcz Joachim Gobel.

Ponadto planowane są takie akcje szczepień w świątyniach wyznawców innych religii (głównie islamu).

Niemieckie kościoły podejmują także bardziej kontrowersyjne decyzje, jak zaostrzenie zasad obowiązujących w trakcie Mszy. W Saksonii, Nadrenii-Palatynacie oraz Turyngii wstęp na nabożeństwa będą mieć osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu. Obostrzenie to nie dotyczy jednak dzieci i młodzieży. Podobne zasady wprowadzono także w Hamburgu, Szlezwiku-Holsztynie i Meklemburgii.

Te obostrzenia zostały jednak skrytykowane przez Kościół ewangelicki w środkowych Niemczech. Zdaniem przedstawicieli tej grupy wyznaniowej, do ochrony wiernych w trakcie Mszy wystarczy obowiązek noszenia maseczek. "Nabożeństwa odbywające się w takich warunkach nie niosą ze sobą ryzyka większego niż wizyta w supermarkecie" - uważają przedstawiciele Kościoła ewangelickiego.

jkg/deutsche welle