Niemcy: federacja - jak najbardziej, ale tylko pod niemieckim przywództwem? - zdjęcie
23.01.22, 11:01Fot. OSCE Parliamentary Assembly via Flickr, CC BY-SA 2.0

Niemcy: federacja - jak najbardziej, ale tylko pod niemieckim przywództwem?

55

Nowa niemiecka koalicja rządząca oficjalnie zobowiązała się do podejmowania działań na rzecz europejskiego państwa federacyjnego. "Niezwykle ambitny cel na dziś. Żaden inny rząd europejski nie idzie tak daleko w swoich wizjach, jak Niemcy w swojej umowie koalicyjnej" - czytamy w felietonie Christopha Hasselbacha, opublikowanym przez Deutsche Welle.

Hasselbach podkreśla, że wizje coraz ściślejszej i większej integracji mają długą tradycję w historii Unii Europejskiej. Zauważa jednak także, że dzisiaj nie ma po nich śladu, czego najdobitniejszym wyrazem był Brexit.

"Ale nie tylko Brytyjczycy są eurosceptyczni. W marcu 2018 r. premier Holandii Mark Rutte powiedział w Berlinie: „Istnieje ta narracja o nieuchronności ściślejszej współpracy w europejskim państwie federalnym. Nie podoba mi się ten straszny język o coraz ściślejszej unii”. Rutte mówił o „romantycznej” wizji unii politycznej, z którą nie chce mieć nic wspólnego" - pisze Hasselbach.

Zacytował także słowa Donalda Tuska z czasów, kiedy ten pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. "Nie jest właściwą odpowiedzią na nasze problemy forsowanie pełnych zachwytu i w istocie naiwnych euroentuzjastycznych wizji całkowitej integracji, niezależnie od tego, jak dobre intencje mają ich orędownicy" - powiedział wówczas Tusk.

Hasselbach przypomniał także, że niegdyś bardzo proeuropejscy Francuzi i Holendrzy odrzucili pomysł konstytucji europejskiej już w 2005 roku. Autor zaznaczył, że takie pomysły zostały odrzucone także przez Węgry i Polskę.

Stąd też w ocenie Hasselbacha zapis o działaniach na rzecz europejskiegopaństwa federacyjnego jest jest "odważny".

"Jeśli partie rządzące rzeczywiście w to wierzą, to w obliczu realiów europejskiej polityki szybko się to nie uda. Właściwie nikt w Europie tego nie chce" - autor zacytował słowa politologa Johannesa Varwicka z Uniwersytetu w Halle.

"Kiedy uświadomimy sobie, że nie możemy rozwiązać wielkich problemów, czyli zmian klimatycznych, migracji, pandemii, konfliktu z Rosją itd. jako pojedyncze państwa narodowe i nie chcemy zostawiać wszystkiego Chinom czy USA, potrzebujemy dalszej integracji europejskiej" - powiedział z kolei Daniel Roeder z organizacji Puls Europy, która chce nadać nowy sens integracji europejskiej.

Jednak w ocenie Roedera europejskie państwo federacyjne to nie do końca to, do czego należy dążyć.

Hasselbach podkreśla, że w takich dziedzinach jak handel i przepływ towarów, UE mocno zbliżyła się do federacji. Jednak w innych kwestiach państwa nie zrzekły się suwerenności i są gotowe co najwyżej do koordynacji i wzajemnej współpracy.

Jako przykład tendencji federacyjnych, Hasselbach wskazał powołany w ubiegłym roku Fundusz Odbudowy.

"Jednocześnie fundusz ten pokazuje, jak kontrowersyjne mogą być wspólne projekty. Szczególnie, gdy chodzi o pieniądze, pojawia się pytanie: kto płaci, kto korzysta? W bogatych krajach UE regularnie pojawia się widmo unii transferowej, czyli wsparcia finansowego dla biedniejszych państw. Już samo to jak dotąd zdusiło w zarodku ideę federalnej Europy" - zauważa autor.

Z kolei w ocenie wymienionego już Roedera, UE obecnie to "krucha konstrukcja". " Bez akceptacji (integracji europejskiej) nie ma dalszego rozwoju, a bez dalszego rozwoju nie ma akceptacji. Musimy przezwyciężyć ten dylemat, w przeciwnym razie obawiam się złych rzeczy dla Unii" - powiedział Roeder.

jkg/deutsche welle

Komentarze (55):

Rzymianin2022.01.24 17:14
Federacja czy PEDERASTIA pod przewodem szkopów?
man.of.Stagira2022.01.24 13:21
Platforma Obywatelska, jako partia niemieckiego Gazpromu WYPROWADZA Polaków z Unii Europejskiej opartej na Traktatach.// Praworządności europejskiej zagraża łamanie przez działania KE, TSUE, PE oraz elit holendersko-austriacko-niemieckich utrzymanków GAZPROM et consortes wnuczka z Wehrmachtu TRAKTATÓW.// Grupa Trzymająca władzę w KE otwarcie dąży do wypchnięcia Polski ze struktur UE, ponieważ UE była pomyślana, jako narzędzie podporządkowania krajom takim jak Niemcy krajów takich jak Polska. Podpada pod to cała Europa Środkowa. // Z CHWILĄ, kiedy stało się oczywiste, że UE zaczęła służyć krajom takim jak Polska (pod rządami Zjednoczonej Prawicy) a przestała być wygodnym narzędziem zniewalania krajów Europy Środkowej (bez Czech –Czesi do połowy XIX w. postrzegali siebie, jako poddanych cesarzy niemieckich.) narzędziem krajów takich jak Niemcy, Holandia, Belgia czy Austria w podporządkowaniu sobie reszty kontynentu – z tą chwilą TRAKTATY przestały obowiązywać. Znikła PRAWORZĄDNOŚĆ w UE! // Wniosek: Zjednoczona Prawica próbuje wprowadzić Polskę do Unii Europejskiej w granicach wyznaczonych Traktatami. // POKO wyprowadza Polskę z UE i buduje pseudo UE, tak zwane „UE”, czyli false flag operation –to znaczy budują niemiecką dywersję, która wykorzystując instytucje europejskie łamie Traktaty na drodze podporządkowania krajów europejskich Berlinowi.// Lokaje Berlina i Putina z POKO … Won za Don! …
Donald2022.01.24 12:08
Że też Adolf tego nie doczekał ...
Grizzly2022.01.24 10:31
To ile ofiar niemieckiego przywództwa będzie tym razem?
HDD2022.01.23 21:01
Na pohybel Dewiantom KO i PO w kakao sld,psl,tvn hołoty,wp.ss makreli putina, żynokomuchów nkwd kgb Kasty Sędziowskiej,lgbt q Brukseli.
***2022.01.23 19:28
...a pluliście na Kaczora gdy mówił o IV Rzeszy!!!
man.of.Stagira2022.01.23 18:52
Niemcy. WIECZNIE chory człowiek Europy.
Aleksander2022.01.23 18:40
to naród , który mordował na różne sposoby ludzi i palił w piecach. Samo zło. Czy był wcześniej taki naród? To trzeba przypominać w sposób szczególnie młodym. Polska ma takiego sąsiada. Znowu chce nam mówić jak mamy żyć i iść niemiecką droga synodalną.
hitlerowcy razem z ruSSkimi2022.01.23 16:02
znowu chcą mordować ludzi.
Mała162022.01.23 15:43
Niemcom trzeba częściej przypominać I i II wojnę za które są odpowiedzialni. Oni nie są zdolni do budowania czegokolwiek. Tylko burza i niszczą. Ten kraj trzeba zamienić w kraj pasterski i dla pewności co 50 lat naloty dywanowe...
J&P2022.01.23 16:10
Poczytaj sobie o przyczynach I wojny światowej to nie będziesz takich bzdur pisać.
Mała162022.01.23 17:12
Czytałem, i to sporo i wiem że to Niemcy w dużym stopniu przyczynili się do wybuchu. Nie tylko oni. Pierwsi formalnie wypowiedzieli wojnę Rosji.
Historyk2022.01.23 17:48
To poczytaj trochę więcej. i nie mam na myśli pisowskich podręczników. Głownym winnym 1 wś była carska rosja.
Może wszyscy w tym wątku poczytajcie2022.01.23 18:07
sobie a wnioski streśćcie. Z przyjemności przeczytam i sam może co dołożę. Temat niby licealny a ciekawy. Bo takimi jednoznaniowymi komentarzami do prawdy nie dojdziesz.
Nina2022.01.23 15:28
Tego samego chciał Hitler, Niemcy nigdy z tych planów likwidacji wolności państw w Europie i rządzenia wszystkimi jako rasa panów niemieckich nie zrezygnowali. To obrzydliwy naród, zawładnęli całą UE i dążą do zniewolenia innych. Po co Polska siedzi w tym szambie niemieckiej UE. Polsce potrzebne jest NATO do obrony, a nie Niemiec, który chce nas wykorzystywać jako niewolników ich państwa.
Luise Amtsberg2022.01.23 16:24
A czy ja jestem obrzydliwa, lubię twoje imię. Rosjanie są the best.
He, he, "von"2022.01.23 18:27
Jackowski. Z których, tych z Kilonii czy z Polski?
Marianczi2022.01.23 14:32
Widać już, że nie udało się wyleczenie Niemców z potrzeby panowania nad innym, buty i idei rasy panów. Trzeba wiec powrócić do pomysłu stworzenia z Niemiec kraju pasterskiego. Im szybciej to świat zrobi, tym lepiej dla niego.
Maciej Piwowar2022.01.23 14:23
ZA WSZELKĄ CENĘ Rządy Niemiec CHCĄ ZREALIZOWAĆ TESTAMENT WUJKA ADOLFA.Czyli Państwo Europa od Kanału La Manche do rzeki Dniepr.Pod ,,BATUTĄ"Aryjczyków ( Niemiec).I PYTAM CO TAM ROBIĄ POLACY--SŁOWIANIE???????????????MAMY BYĆ NIEWOLNIKAMI ,A POLSKA MA BYĆ WYMAZANA .
***** **2022.01.23 13:59
Stanowcze NIE dla IV Rzeczy.
Anonim2022.01.23 13:46
A gdzie teraz ci dziennikarze spcjalisci co wieszczycili nowego kanclerza jak miłosnika Polski
Anonim2022.01.23 18:59
a jakze ruda niemiecka swinia moze byc milosnikiem Polski???
Polak2022.01.23 13:26
Ofiary propagandy powtarzały, że unia będzie nas bronić przed "przyjaciółmi" ze Wschodu. To po co wobec tego NATO? Teraz główny rozgrywający unii buduje rurę po dnie Bałtyku wspólnie z Moskalami, blokuje dostawy broni na Ukrainę, wspiera antypolską agenturę i roi o kolejnej Rzeszy.
Templar2022.01.23 12:52
To jest ordynarna próba dokończenia tego, co nie udało się Niemcom w wyniku drugiej wojny światowej. Pod płaszczykiem internacjonalizmu liberalno-socjalistycznego, ze znaczkiem Made in EU próbują niemiecką hegemonię wprowadzić w życie. Polska przerabiała już internacjonalizm socjalistyczny z opłakanym dla Polaków skutkiem, więc dziękujemy i to nas nie powinno interesować. Największym problemem Europy zawsze są Niemcy, które nigdy nie grają uczciwie i nie umieją sobie powiedzieć stop.
Foster2022.01.23 12:42
...a mnie się to podoba. Przyszłość Europy tylko w ramach ścisłej federacji. Narodowościowe waśnie prowadzą do wojen.
Templar2022.01.23 12:55
Narodowe waśnie zawsze powstają w zcentralizowanych tworach, przykładem Jugosławia, a więc jest zupełnie odwrotnie.
Foster2022.01.23 13:06
Popatrz na Amerykę. Od czasu przyjęcia struktury federacyjnej, uniknęli powtórzenia wojny Południa z Północą i wszystkie stany zgodnie współpracują.
Templar2022.01.23 13:25
Pudło, Ameryka mówi chociażby jednym językiem. Wszelkie wielkie twory zbudowane sztucznie się rozpadały. Popatrz na ZSRR, Czechosłowację, Austro-Węgry, Jugosławię, nawet w państwach narodowych są duże tarcia, przykładem Belgia,, Niemcy, Hiszpania. Gdyby połączyć Skandynawów w jedno państwo, toby się pozabijali. Nic co jest stworzone odgórnie nie przetrwa.
Zapomniałeś o Rzeczpospolitej Obojga Narodów2022.01.23 15:52
To też była próba - sworzyło ją zagrożenie krzyżackie. Czy nieudana? Sąsiedzi knuli na potęgę. Mniejszości narodowe w dużych i silnych tworach państwowych zawsze ciągną postaw płótna w swoją stronę i w krytycznej sytuacji sprzymierzą się z każdym kto coś więcej zaoferuje aby utworzyć/wykroić swoje państwo. Co się działo w Irlandi w czasie I WŚ? Dopóki mają zdolności państwowotwórcze. Jeśli nie - potrafią być czynnikami bardzo destrukcyjnymi lub próbują wprowadzić jakiś swój porządek. Mniejszości narodowe w Europie największe - Szkoci i Katalonńczycy, posycani przez obcych, ciągle coś knują. Co z Rzymem starożytnym - zaszłości ciągną sie do dzisiaj. Popatrz co dzieje się z nieszczęsnymi Kurdami. Turcy cały czas panikują i słusznie. Bałkany z ich konfliktami to zaszłość po zamordyźmie i bezmyślnej brutalności Imperium Osmańskiego.
Fridtjof Nansen negocjował2022.01.23 15:55
pokój między Norwegią i Szwecją bo też mieli się pozabijać dla waśni narodowościowych. Nie pozabijali się.
Anonim2022.01.23 16:04
Mają swoje własne kraje narodowe.
Polak2022.01.23 13:29
Wystarczy jak wiatr mocniej dmuchnie i trzeba wojsko (Gwardię) wyprowadzać na ulice. A podczas rewolty BLM totalny chaos, antifa state itd itp W swojej Konstytucji mówią o sobie "my naród" ale wobec takich terminów jak nasz naród jeszcze się nie sprawdzili.
W Stanach Zjednoczonych2022.01.23 15:37
do 1967 roku obowiązywało prawo jednej kropli krwi. Sprawdż co to znaczy i zrozumiesz tą federację. Prawo zlikwidowano wskutek powikłań po niemieckich szaleństwach w II WŚ i rozkręconej propagandy. Wsześniej wszyscy uważali je za oczywistość.
Gówno o tym wiesz!2022.01.23 15:57
"do 1967 roku obowiązywało prawo jednej kropli krwi"
A wiem, wiem całkiem sporo.2022.01.23 16:18
Ty zaś niczego nie wiesz a wyzywasz. Po co te wulgaryzmy? Poza nimi nie masz nic więcej do napisania? Ciao!
You don't know shit!2022.01.23 19:10
You don't speak the language, you've never been to the US, you've never worked or paid taxes here, in other words - YOU DON'T KNOW DICK!!
Bro,2022.01.23 19:47
Nawet przeklinać nie umiesz w tym języku, więc się nie mądrz błaźnie!
Bro, my ass ... asswipe2022.01.23 20:06
Do me a big fat favor and correct my mistakes.
Nic nie napisałeś, oprócz nieudolnych2022.01.23 20:33
bluzgów więc nie ma co prostować. Koniec.
Anonim2022.01.23 19:52
Aj, waj! coż za prostak! A ten inglisz taki amerykański jak cholera!
One Drop of Blood Rule?2022.01.23 16:32
Zasada jednej kropli krwi (ang. one drop of blood rule) – obowiązująca w ustawodawstwie części stanów USA do 1979 roku oraz w szerokim zakresie społecznie uznawana w tym państwie zasada, że człowiek, który posiada domieszkę choćby „jednej kropli krwi” rasy czarnej, a w szerszym rozumieniu innej niż biała, nie może być uważany za białego. Zasada ta była podstawą wprowadzenia w niektórych stanach zakazu małżeństw międzyrasowych zniesionego w 1967 i powiązanego z eugeniką the Racial Integrity Act z 1924, zniesionego w 1979 roku. To tylko wiki. Adolf Hitler umieścił w "Mein Kampf" poglądy amerykańskich zwolenników czystości rasowej. Wiadomo o tym na podstawie zachowanej listy lektur z więzienia, w którym siedział z Hoesem po nieudanym puczu w 1926 r. W Niemczech Murzynów było bardzo mało. Musiał improwizować by stworzyć wroga co po komunistycznej rebelii w 1918 nie było trudne.
­2022.01.23 13:06
Kontrprzykladem jest Szwajcaria (Konfederacja Helwecka).
Anonim2022.01.23 13:26
Różne strefy językowe ale jeden naród.
­2022.01.23 13:42
Może teraz. Bo kiedyś to nie był naród, tylko federacja wolnych kantonów.
Anonim2022.01.23 16:03
Kiedyś w ogóle nie było narodów w tym kształcie w jakim funkcjonują od przełomu poprzednich wieków.
Foster2022.01.23 13:08
O wojnach światowych zapomniałeś ?
Polak2022.01.23 13:23
To właśnie nie uszanowanie praw innych narodów czy ludów doprowadziło do wojen, kolonizacji czy jak to teraz na przykładzie Polski widzimy, do ekspansji gospodarczej czynionej na krzywdzie gospodarzy.
Ja, ja federation2022.01.23 12:42
Bawaria z Tyrolem - samodzielne państwo, tereny do Łaby - nasze, Nadrenia, Saara, Ruhra - francuskie, Szlezwik-Holsztyn i reszta pólnocy Duńskie. To będzie dobra federacja.
katolik2022.01.23 12:35
żadnych federacji i światpowych masonskich rządów, pokazują na co ich stac a stać ich na jeszcze więcej ! na większą depopulację, zniewolenie, zamordyzm i masywne kłamstwa . --------Polska idzie sama !!!
><2022.01.23 12:23
Czy Europo i Świecie już zapomnieliście co Niemcy pod wodzą Hitlera wyrządziły Polsce, Europie i wielu innym krajom w Świecie?
tylko pod niemieckim przywództwem2022.01.23 12:16
Oczywiście, no bo pod jakim innym - polskim?
katolcka deratyzacja Polsk2022.01.23 12:49
PO to niemiecka partia faszystowska jak NSDAP
Nina2022.01.23 15:35
Niemcy na utworzenie partii PO dali ich twórcom milion marek, tylko po to by ta partia im służyła, a Polskę niszczyła. Liczyli, że wielu durnych obywateli w Polsce da się oszukać i będzie popierać niemiecką PO.
Luise Amtsberg2022.01.23 16:37
Lubie twoje imię takie typowo polskie.🌈🌈🌈
Luise von Jackowski, lat 382022.01.23 18:49
miłośniczko ciapatych, nie mądrz się tak ostentacyjnie!