Mieszkający w podwarszawskim Milanówku poeta zadebiutował w 1957 r. tomikiem wierszy „Konwencje”. W młodości należał do socjalistycznego Związku Młodzieży Polskiej, później zdarzało mu się angażować w działania propagandowe komunistów. Z przeszłością rozliczał się później w rozmowie z Jackiem Trznadlem opublikowanej w książce „Hańba domowa” w 1985 r.

Jarosław Marek Rymkiewicz jest autorem wierszy, esejów, dramatów i powieści. Tłumaczył także na język polski zagranicznych poetów, w tym Thomasa S. Eliota, Wallace Stevensa, Federico Garcíę Lorcę i Pedro Calderóna de la Barcę.

Wydane w ostatnich latach książki „Wieszanie”, „Kinderszenen”, „Samuel Zborowski” i „Rejtan. Upadek Polski” wpisały się w nurt tradycji romantycznej. W dziełach tych Rymkiewicz pokazał się jako piewca polskiej historii, walki narodowowyzwoleńczej i szlacheckiej wolności. Autor traktował w nich dzieje Polski jako krwawą opowieść interpretowaną w mistyczny sposób (aczkolwiek nie jest to mistycyzm chrześcijański).

„Ziarno rzucone przez poetę z Milanówka padło (…) na prochy dawnej Polski – napisał o Rymkiewiczu Wojciech Wencel na łamach portalu niezalezna.pl - Obumarło po to, by przynieść nam plon obfity, gorzki, znaczony metafizyczną grozą, ale inspirujący do podjęcia wysiłku woli i wyobraźni”.
„To najwybitniejszy polski poeta i najwybitniejszy przedstawiciel polskiego klasycyzmu. Jego klasycyzm podszyty jest barokiem i romantyzmem. I bardzo polski w wyrazie” - dodał w tym samym portalu Robert Tekieli.

Artyzm Rymkiewicza doceniali także publicyści, którzy nie zgadzali się z jego interpretacją historii, jak Andrzej Horubała czy Rafał Ziemkiewicz.

KJ