Najwięcej zwolenników całkowitego zakazu aborcji jest wśród młodych. BRAWO MŁODZI POLACY! - zdjęcie
07.04.16, 11:59

Najwięcej zwolenników całkowitego zakazu aborcji jest wśród młodych. BRAWO MŁODZI POLACY!

6

- Najwięcej zwolenników ochrony życia dzieci jest wśród 18-24-latków. W tej grupie wiekowej postawa pro-life jest częstsza niż w pozostałych - wynika z sondażu CBOS w sprawie zabijania dzieci.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-9 marca na reprezentatywnej próbie 1034 losowo wybranych dorosłych mieszkańców Polski.

Najpopularniejsze jest przekonanie, że powinien istnieć "kompromis aborcyjny", opowiada się za tym 80 proc. respondentów w sytuacji gdy ciąża zagraża życiu kobiety, jej zdrowiu (71 proc.) albo kiedy jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa (73 proc.). Ponad połowa badanych dopuszcza też legalność aborcji, jeżeli wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone (53 proc.).

Jednak pytani, czy "zawsze i niezależnie od okoliczności ludzkie życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci", to 66 proc. odpowiedziało twierdząco. Nie zwiększyła się również akceptacja aborcji "na życzenie" w pierwszych tygodniach ciąży.

Większość badanych sprzeciwia się dopuszczalności zabijania dzieci z powodu sytuacji materialnej (75 proc.) lub osobistej (75 proc.) albo niechęci do posiadania dzieci (76 proc.).

Najwięcej, bo aż 65 proc., zwolenników zaostrzenia dzisiejszych przepisów, łącznie z całkowitym zakazem zabijania dzieci, jest wśród najmłodszych respondentów w wieku 18-24 lat.

Poparcie dla zaostrzenia regulacji wysokie jest także wśród respondentów w wieku 65 plus (57 proc.), a także wśród 35-44-latków (55 proc.).

Jeśli chodzi o kobiety w wieku rozrodczym (18--49 lat) postawę pro-life reprezentuje 45 proc. takich kobiet, a co piątej bliżej jest do postawy pro-choice. Mieszkańcy wsi są większymi zwolennikami zwiększenia ochrony życia, jednak odsetek jest również wysoki wśród osób z wyższym wykształceniem (51 proc.).

bg/CBOS/Wyborcza/Fronda.pl

Komentarze (6):

anonim2016.04.7 9:18
Najpopularniejsze jest przekonanie, że powinien istnieć "kompromis aborcyjny", opowiada się za tym 80 proc. respondentów. Tyle w temacie
anonim2016.04.7 9:31
80% Polaków popiera aborcję. To ilu jest tych waszych "prawdziwych polaków lepszego sortu" ? :) Gdzie są te głęboko zakorzenione katolickie wartości ?
anonim2016.04.7 9:36
80% za utrzymaniem kompromisu wiec jakie brawo?? Obrońcy plemników powinni być raczej zawiedzeni takim wynikiem .
anonim2016.04.7 9:51
Powinni zadać pytanie "czy jesteś za zakazem stosowania środków antykoncepcyjnych?". Wtedy okazałoby się ilu jest "prawdziwych" katolików.
anonim2016.04.7 11:43
@Rankor o! 1% katolików w "katolickim kraju" :D
anonim2016.04.7 12:27
większość młodych ludzi , katolików zawierających związek małżeński jest przekonanych że robi to raz na całe życie przysięgając sobie dozgonną wierność i miłość. Życie te przysięgi weryfikuje bardzo brutalnie. Młodzi ludzi są nastawieni pozytywnie do wszystkiego, mogą przenosić góry , zdobywać szczyty i są przekonani że wszystko da się zaplanować poustawiać , a ich siła i optymizm pomogą im pokonać każdy trud. I dobrze że tacy są, to w młodych ludziach jest najpiękniejsze. Ale przeprowadźcie taką samą sondę na tych samych ludziach za 30-50 lat . Po latach najprzeróżniejszych doświadczeń życiowych część z nich, może nawet większość złagodzi swoje poglądy.