,,Musimy chronić Kościół!’’. Viktor Orbán spotka się z papieżem Franciszkiem  - zdjęcie
23.06.21, 15:22Fot. screenshot - YouTube (TVP Info, Radio Maryja)

,,Musimy chronić Kościół!’’. Viktor Orbán spotka się z papieżem Franciszkiem

10

„Kiedy tysiące w większości młodych mężczyzn, którzy są w doskonałej kondycji fizycznej, pojawia się na granicy węgierskiej w kolumnie, która zatrzymana odmawia podporządkowania się władzom, nie mówimy o migracji, ale o naruszaniu suwerenności państwa” – powiedział Wiktor Orbán w wywiadzie dla chorwackiego czasopisma „Glas Koncila”.

Węgierski premier podkreślił ponownie sprzeciw rządu węgierskiego wobec imigracji i odmienne stanowisko do tego, jakie zajmuje papież Franciszek w tej kwestii. „Nasz filozoficzny pogląd na temat migracji jest taki, że migracja to ontologicznie zła rzecz”. Orbán zauważył także, że nawet w przypadku osób „autentycznie ubiegających się o azyl” należy pomóc im wrócić do ich ojczyzny „tak szybko, jak to możliwe”.

Węgierski polityk wskazał na fakt, jakie zagrożenie stanowi napływ muzułmanów dla cywilizacji stworzonej przez chrześcijaństwo i potrzebę obrony jej przed zniszczeniem: „Chrześcijaństwo najpierw stworzyło wolnego człowieka. Zatem musimy przede wszystkim chronić ludzką godność. Następnie chrześcijaństwo stworzyło chrześcijańską rodzinę. Musimy chronić koncepcję rodziny chrześcijańskiej. Ponadto chrześcijaństwo stworzyło narody tej części świata. Jeśli my, Węgrzy, nie trzymalibyśmy się chrześcijaństwa przez tysiąc lat, zniklibyśmy, a więc musimy także chronić naród. Ale musimy również chronić wspólnoty religijne i Kościół”.

Orbán wskazał na niebezpieczeństwa współczesnej demokracji, gdy nie mamy „królów namaszczonych przez Boga” i „musimy istnieć w demokracji, łącząc większość i prawdę”. Tymczasem toczy się „walka o duszę Europy i przyszłość Europy”, a „ludzie Zachodu wybrali życie w świecie post-narodowym i post-chrześcijańskim”, chcąc narzucić taki model życia także Węgrom czy Polsce. „Węgrzy chcą, by Węgry pozostały państwem węgierskim” – powiedział premier.

Wiktor Orbán odniósł się do spotkania z papieżem Franciszkiem, które ma nastąpić przy okazji, gdy ojciec święty będzie uczestniczyć w Kongresie Eucharystycznym. Węgierski premier, który jest kalwinistą, wyraził żal, że nie będzie mógł wziąć udziału w beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która nastąpi tego samego dnia w Polsce.

Według eksperta, cytowanego przez portal „Church Militant”, ta uwaga Orbána to „prawdopodobnie przytyk pod adresem Franciszka i jego doradców planujących wizytę papieską w Budapeszcie, która ma trwać tylko kilka godzin”. Uważa on, że z łatwością można było to zmienić tak, by Orbán mógł uczestniczyć w obu wydarzeniach. „To dyplomatyczne wyrażenie pogardy, jaką on i wielu Węgrów czuje wobec planów Franciszka, bez powiedzenia tego wprost” – twierdzi ekspert.

 

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (10):

Zawi2021.06.24 1:34
No to mamy problem z Orbanem... tak się składa, że większość Wielkich Polaków (Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Chopin, Skłodowska, Wojtył...), to emigranci i to jeszcze tacy, co do ojczyzny nie wrócili. A mogli!
Mamy problem z toba bardziej...2021.06.24 17:18
Własnie o to chodzi, że nie mogli wrócic- bo pisali rzeczy patriotyczne, narodowowyzwolencze, a i Bismarck (niemiecki Kulturkampf)i Nowosilcow i jemu POdobni - krwawo sie wtedy rozprawiali z Polakami patriotami. Ale jak mozna o tym wiedziec skoro wy walczycie z HISTORIĄ w szkolach, szczegolnie z historią Polski ? Bo wolicie wszystko, co pruskie. Mickiewicz zreszta - i tak najprowdopodobniej został otruty w Turcji przez jednego z antypolskich karierowiczow, bo takich nigdy nie brakowało.
Monika.2021.06.23 17:48
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89
katolik2021.06.23 16:34
Mordercy SSPIS zaszczepieni będą chorować i umierac, co Obywatele na to ludobójstwo dokonywane od 2020?
bogdanus2021.06.23 16:33
Imigracja szkodzi wszystkim, należy pomagać im na miejscu, by mogli odbudować swoje państwo a nie je drenować, to jest egoizm UE .Widomo że ta imigracja ma na celu, zniszczenie kultury chrześcijańskiej przez inną kulturę, tak postanowili ateiści nasyłając jednych na drugich. Widzimy jak władze UE, dają większe prawa muzułmanom a ograniczają chrześcijaństwo.
katolik2021.06.23 16:30
Mordercy SSPIS już dziś zamknijcie całą Polskę, bo jak mówicie zakaznosc jest wielka, a juz 90 przypadków, to wystarczy, aby poszło domino. Nie mozna się doczekać, kiedy z Delta, którym fałszywie straszycie i to co macie zamiar zrobić przyjdzie wasz koniec!! Episkopacie Abp Gądecki doskonale wiesz, ze odpowiadasz za poparcie ludobójstwa! opartego o fałszywe przesłanki!!
Anonim2021.06.23 16:09
Kościół rzeczywiście musi być w głębokim dołku, skoro do ratowania go zabiera się kremlowski pachołek.😁😁😁
sd2021.06.23 16:08
Stypendysta i wróg sorosa jedzie na audiencje do pacynki sorosa
robaczek2021.06.23 15:59
JESZCZE BARDZIEJ SIE POGRAZACIE KATOLICY ..................................... mi pasuje ;] ................................ jeszcze bardziej mlodych do siebie zniechecacie ;] .................................................. NO PRZEMIJACIE i sie musicie z tym pogodzic ;]
plum2021.06.23 15:35
Orban ma więcej rozumu niż wszyscy bergolianiści razem wzięci. A beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia to sprzedaż wiązana. Bo jakże tu później występować przeciwko temu, który na tę beatyfikację zezwolił? Mniemam, że Kardynał w grobie się przewraca jak widzi, iż zwolennik sodomitów, nazywany nie wiedzieć czemu papieżem, także przez redaktorów "frondy" przyczynił się do wyniesienia go na ołtarze... Toż jakże tu czule nie myśleć o Bergoglio kiedy się będzie wzywało: bł. kardynale? Ja Kardynała bez problemu nazywam świętym, ale jeśli to wezwanie ma oznaczać akceptację heretyka, odstępcy, Fałszywego Proroka to wolę mówić tylko Kardynale. Jemu, który już dostąpił zbawienia i tak te tytuły nic nie dodają.