Mocne wystąpienie prezesa PiS: Walczmy o prawdę. Śp. Prezydent Lech Kaczyński to rozumiał - zdjęcie
10.04.19, 21:29zdj. screen TVP Info

Mocne wystąpienie prezesa PiS: Walczmy o prawdę. Śp. Prezydent Lech Kaczyński to rozumiał

19

"Tu, w tym wypadku chodzi o coś więcej. Wyprawa do Katynia nie była zwykłym wyjazdem. Była pełnieniem pewnej misji, która obejmowała sprawy dużo szersze, niż tylko wspomnienie, o tych, którzy zostali wymordowani. Chodziło o to, by Polska odzyskiwała to, co jest niezwykle istotne i co nam zabierano"-podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszych obchodów 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 

Po mszy świętej w Archikatedrze Warszawskiej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Krakowskie Przedmieście. Tam swoje przemówienie wygłosił lider partii rządzącej. Jarosław Kaczyński apelował do Polaków: "Pamiętajcie o tej tragedii, o tych, którzy zginęli. Choć różniło ich wiele, to w tym momencie byli zjednoczeni".

"Już dziewięć lat. To okres niemały w życiu człowieka, ale to okres liczący się nawet w dziejach narodów. Wydarzyło się w wielu miejscach świata tyle wydarzeń, które zmieniło bieg historii. Można zadać pytanie, dlaczego dziś w tej Polsce, ciągle wspominamy, ciągle organizujemy przedsięwzięcia, msze, spotkania, wiece, by uczcić tych, którzy zginęli"- mówił Jarosław Kaczyński. 

Były premier zaznaczył, że już sam fakt tragicznej śmierci 96 osób jest "bardzo mocną przesłanką", niemniej jednak "wiemy, jak krótka bywa społeczna pamięć".

"Tu, w tym wypadku chodzi o coś więcej. Wyprawa do Katynia nie była zwykłym wyjazdem. Była pełnieniem pewnej misji, która obejmowała sprawy dużo szersze, niż tylko wspomnienie, o tych, którzy zostali wymordowani. Chodziło o to, by Polska odzyskiwała to, co jest niezwykle istotne i co nam zabierano. To znaczy prawo do prawdy"-wskazał przewodniczący PiS. Polityk podkreślił, że dla naszego narodu prawo do prawdy równa się prawu do godności oraz "poczucia, że nasz naród wypełniał w różnych, bardzo trudnych chwilach swoje zobowiązania, także ogromnym kosztem, nie oczekując zapłaty od innych".

"Ta prawda była i jest ciągle przez bardzo wielu kwestionowana. Jeżeli chcemy odzyskać status wielkiego europejskiego narodu, to musimy o tę prawdę walczyć. Rozumiał to dobrze prezydent Lech Kaczyński i my to rozumiemy. Rozumie to nasz obecny prezydent Andrzej Duda"- wyliczał Jarosław Kaczyński. 

Lider Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że dlatego właśnie odbywają się te spotkania. 

"Przeciwstawiamy się tym, którzy ich nie chcą, by zamknęli pamięć o tym, jak wyglądała polska historia, ile było poświęcenia o najwyższe wartości z wolnością na czele"-mówił Kaczyński. W ocenie byłego premiera, dzisiejsze spotkanie stanowi dowód na "siłę, determinację i nadzieję" obecne w naszym narodzie. Polityk podkreślił, że musimy tę drogę kontynuować. 

"Tą drogą idzie obecny prezydent, obecny rząd. Jest ważne, aby jak najwięcej Polaków to zrozumiało i poszło tą drogą. Ona obejmuje to wszystko, co składa się na siłę naszego narodu, siłę naszego państwa. Musimy ją budować, a w wielu wypadkach odbudowywać"-mówił prezes PiS. 

Na zakończenie były premier zaapelował do zgromadzonych, aby pamiętali o tragedii smoleńskiej i jej ofiarach. 

"Z tą wiarą i z tą nadzieją mówię te słowa. Zwracam się do Was z apelem: pamiętajcie o tej tragedii, o tych, którzy zginęli. Choć różniło ich wiele, to w tym momencie byli zjednoczeni. Pamiętajcie też o tym, że musimy wiele uczynić, by nasz naród był zwarty, miał poczucie siły, znaczenia i wewnętrznej sprawiedliwości"-podkreślił.

yenn/Fronda.pl

Komentarze (19):

rdaneel2019.04.12 0:37
Poproszę o zapis ostatniej rozmowy Jarka z Lechem.
Kim Dzwon Kwacz2019.04.11 8:49
Warto przytoczyć zatem najznakomitszą wypowiedź tego człowieka: "spiepszaj dziadu".
Bracia Karni wielce marni2019.04.11 8:40
Kaczyński natomiast jest wyjątkowo cyniczną kreaturą pozbawioną jakichkolwiek zasad, poza dążeniem do osobistego wyniesienia, zaszczytów i splendorów. Komentatorzy wyrobili mu markę polityka "żelaznego", ale dużo bardziej niż z żelazem kojarzy się z gumą czy inną substancją na tyle glutowatą, że może wcisnąć się wszędzie i przybrać każdy kształt. Wystarczy zerknąć na jego polityczną drogę
Ewa2019.04.11 8:13
Notoryczny kłamco Jaka prawdę g ,,, prawde
Lennon2019.04.11 8:03
Ten sitcom jest realizowany za większe pieniądze niż "Dynastia", a akcja jest już żałośnie przewidywalna. Wybuchowy Antoni wyskakuje od czasu do czasu z "pewnymi faktami", szczególnie gdy obolałe gnaty podleczy po kolejnym wypadku samochodowym. Waaadza daje myliony na realizację kolejnych odcinków. Ciemna masa tłoczy się przed telewizorami i cieszy, że to wszystko takie przewidywalne. Wszak najlepiej ogląda się coś, co już się dobrze zna - przynajmniej nie ma zaskoczenia.
lolek kremowka2019.04.11 7:09
I tak od dziewięciu lat: prawda jest blisko! dojdziemy do prawdy!
rdaneel2019.04.11 2:42
A może nagranie ostatniej rozmowy z Lechem opublikować? - wylądowałeś już? To na co czekasz?
anonim2019.04.11 0:58
Jarku, kiedy zmyles krew z rąk?
Januszeczek Barwineczek2019.04.11 0:38
Oto kto rządzi w Polsce: 1/4 Putin 1/4 Niemcy 1/4 USA 1/4 Żydzi....dla Polaków nic już nie zostało!!!!
Kasia Królik2019.04.10 23:43
Taki poseł to ma klawe życie.
olo2019.04.10 23:20
Ludzie jak możecie słuchać paplanine takiego karła, pajaca bez konta w banku, nigdy nie będącego na wczasach za granicą,zakompleksionego, łagodnie mówiąc żyjącego całe życie w celibacie wstyd dla narodu
kaszel2019.04.10 23:24
Zaraz tam w celibacie?! Myślę że on z tych lubiejących chłopców jest.
olo2019.04.10 23:31
Myśle że on niezdolny do niczego
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.10 23:03
A gdzie Antek?
kaszel2019.04.10 23:05
Pewnie schowali go znowu przed wyborami. Zaczął coś pleść niedawno, pewnie uciekł z oddziału.
kaszel2019.04.10 22:54
Czy pisowcy powiedzą w końcu prawdę o tym, że śp. Prezydent swoim podpisem pod Traktatem Lizbońskim zatwierdził wyższość prawa unijnego nad polskim? Faktycznie dokonując zdrady narodu polskiego. Przyznają to w końcu czy dalej będą stawiać siebie jako rzekomą opozycję wobec platformersów? Są tacy sami. O drobniejszych kwestiach jak treść rozmowy obu bliźniaków tuż przed rozbiciem rządowego samolotu nie wspominając.
anonim2019.04.10 22:29
To już dziewięć lat tej smoleńskiej operetki, a wesoła gromadka pana Jarosława wciąż nas bawi równie mocno, jak przed laty. Owszem, wszystko to za nasze pieniądze, niemniej cyrk ten wart jest niemal każdej ceny :D
Jarosław Leśny 2019.04.11 6:56
Widownia jednak już znużona, ziewa i podjada popcorn z podlogi. Ilekroć słyszę tekst "walka o prawdę" zasiadam w pierwszym rzędzie i czekam kiedy tą walkę zobaczę. Najczęściej to jakaś pantomima.
Animalny element pis2019.04.11 8:51
Ja jednak jestem za tym, żeby w cyrku nie było zwierząt, a tu z tym slabo.