Media tworzą liberalną karykaturę papieża! - zdjęcie
25.02.14, 20:46Kard. Burke

Media tworzą liberalną karykaturę papieża!

6

Dotyczy to zwłaszcza mających rzekomo nastąpić zmian w sprawie nauczania na temat aborcji czy homoseksualizmu. Stwierdził, że wiele osób „wytworzyło sobie całkiem odmienną wizję [papieża] jako rezultar popularnej prezentacji Ojca Świętego i jego poglądów”. Tymczasem, jak wskazuje kard. Burke, papież mocno „potwierdził nauczanie Kościoła” w sprawie aborcji „oraz nierozerwalności małżeństwa”.

Kardynał przyznał jednak, że dość trudny styl bycia papieża Franciszka sprawia, że niekiedy nie jest łatwo go zrozumieć. „Oczywiście, słowa i czyny Ojca Świętego wymagają z naszej strony odpowiednich narzędzi do interpretacji, jeżeli chcemy prawidłowo zrozumieć, czego chciał nauczyć” – powiedział kard. Burke. Dodał, że klucz interpretacyjny znajduje się w tym, co papież robi.

Hierarcha powiedział, że papież, gdy mówił np. o tym, że zbyt wiele mówi się o aborcji czy rozwodach, chciał po prostu przesunąć akcent na głoszenie ludziom radosnej nowiny o Chrystusie. To jednak „nie może zmienić obowiązku Kościoła i jego pasterzy do jasnego i ciągłego nauczania na najbardziej fundamentalne moralne kwestie naszych czasów” – dodał.

Liberalne media zdaniem kardynała „szydzą z faktu, że to jest następca św. Piotra”, który „ufając tylko w Boga odrzuca akcpetację i pochwałę świata”.

pac/lsn

Komentarze (6):

anonim2014.02.25 22:10
Czy potrzebny jest klucz aby wypowiedzieć się jednoznacznie.
anonim2014.02.25 23:10
Papież nie jest twórcą dogmatów, ale ma być ich strażnikiem. Nie jest człowiekiem rewolucji, ale ma strzec wierności Ewangelii i tradycji Kościoła. mam nadzieję, że Franciszek o tym pamięta. Z drugiej strony chciałbym, aby bardzo jasno i precyzyjne to wyrażał, a nie żeby później dostojnicy watykańscy musieli tłumaczyć, "co Franciszek miał na myśli". Boli mnie, że papieża używa się do walczenia z księżmi i nauczaniem Kościoła; boli mnie stawianie go w opozycji do poprzedników. Ja już nie wiem jak go odbierać... Denerwował mnie Benedykt z tymi szatkami wziętymi z lamusa, ale jak czytam jego słowa i to co mówi Franciszek, to w sercu mam jedno: Benedykcie wróć. Już wolę te Twoje śmieszne karnawałowe stroje, niż Franciszkowe czarne buty i homilijki z kapelusza. Papież to musi być strażnik wiary i tradycji jednak. Benedykt to jest jednak teolog i człowiek Kościoła.
anonim2014.02.26 8:21
Nikt papieżowi krzywdy nie wyrządza! Sam przecież napisał o tym w swojej adhortacji. W Adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium", n. 49: "Wolę raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody kurczowego przywiązania do własnego bezpieczeństwa. Nie chcę Kościoła zatroskanego o to, by stanowić centrum, który w końcu zamyka się w gąszczu obsesji i procedur". Tym pierwszym poturbowanym, zwłaszcza w mediach, jest - zgodnie z życzeniem i metodą działania - sam papież Franciszek.
anonim2014.02.26 8:29
@Erjotowi do sztambucha: n. 43. "W procesie nieustannego rozeznawania Kościół może także dojśc do przekonania, że niekóre jego zwyczaje nie są bezpośrednio związane z sercem Ewangelii i - choć niektóre z nich bardzo zakorzenily się w historii - dziś nie są już interpretowane tak samo, a ich przesłanie zwykle nie jest właściwie odbierane. Mogą one być piękne, ale dziś nie służą już właściwemu przekazowi Ewangelii. Nie bójmy sie dokonać ich rewizji".
anonim2014.02.26 10:10
Papiez Franciszek jest pieknym przykladem milosci do czlowieka. Tylko szatan chce go zdeformowac i niektorzy mu w tym pomagaja.
anonim2014.02.26 12:24
@Mirra, p[owiedziałaś, że "Papiez Franciszek jest pieknym przykladem milosci do czlowieka.Tylko szatan chce go zdeformowac i niektorzy mu w tym pomagaja." To prawda, ale papieża wybiera się nie tyle po to, by świecił miłością, bo to może i powinien robić poganin, i muzułmanin, i buddysta... Od papieża oczekuje się jasnego przekazu wiary i według niej kierowania Kościołem. "A ty [Piotrze] nawróciwszy się, umacniaj braci we wierze" (Łk)