Obecność wojsk NATO w Polsce i na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego to symbol bezpieczeństwa - powiedział szef MON. Antoni Macierewicz, w 18. rocznicę wstąpienia naszego kraju w struktury Paktu Północnoatlantyckiego, spotkał się z korpusem dyplomatycznym państw członkowskich oraz z przedstawicielami jednostek natowskich w Polsce.

Minister Macierewicz przypomniał zebranym, że początki naszej obecności w NATO były trudne, a obecność Sojuszu w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej symboliczna.

Przełom - jak mówił Antoni Macierewicz - nastąpił niedawno: najpierw w trakcie szczytu w Walii, gdzie podjęto decyzje o wzmacnianiu wschodniej flanki, a potem w Warszawie, gdy doprecyzowano szczegóły dzisiejszej obecności oddziałów sojuszniczych.

"Obecność NATO w Polsce to symbol naszego bezpieczeństwa w równym stopniu, jak wzmocniona, zwiększona, zmodernizowana armia polska" - powiedział szef resortu obrony. Antoni Macierewicz podziękował przy tej okazji w imieniu rządu za zrozumienie przez NATO, że takie wartości jak bezpieczeństwo, wolność i niepodległość nie mają ceny.

Minister obrony podkreślił, że Polska jest największym beneficjentem ustaleń zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Zaznaczył jednak, że nasz kraj nie tylko "bierze dla siebie". Wysyłamy żołnierzy w ramach kanadyjskiej brygady na Łotwę, angażujemy się również w sojusznicze misje na Wschodzie, które mają przeciwstawić się zagrożeniu terrorystycznemu. Minister zapowiedział, że będziemy tę obecność - w ramach wspierania sojuszników w walce z terrorystami – zwiększać.

Szef MON dodał, że Polska zwiększa swój potencjał obronny także poprzez między innymi zwiększenie do 2 procent PKB nakładów na armię oraz decyzję o utworzeniu nowego rodzaju wojsk, co da wzrost liczebności armii w 2019 roku o ponad 50 tysięcy żołnierzy. Z tych samych powodów - jak mówił minister Macierewicz - główne wysiłki modernizacyjne są ukierunkowane na rozwój sił antyrakietowych. Przy okazji minister poinformował, że jeszcze w tym roku podpiszemy kontrakt finalizujący program "Wisła" na dostawę antyrakietowego systemu. Negocjacje w tej sprawie są prowadzone od wielu miesięcy z rządem USA.

W trakcie rocznicowego spotkania poświęconego wstąpieniu Polski do NATO został również odczytany list od prezydenta Andrzeja Dudy. Zwierzchnik Sił Zbrojnych napisał między innymi, że wstąpienie naszego kraju w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego było bardzo dobrą decyzją. Zwrócił uwagę na ważne dla Polski ustalenia ze szczytu w Warszawie i wyraził nadzieję, że majowa narada NATO w Brukseli wytyczy nowe kierunki rozwoju Sojuszu oraz rozpocznie dyskusję o niezbędnych reformach. Prezydent Andrzej Duda napisał też, że majowy szczyt powinien być początkiem zmian doktryny obronnej NATO, która powinna uwzględniać najnowsze zagrożenia.

dam/IAR