,,L'Osservatore Romano’’ postanowił zrehabilitować Judasza - zdjęcie
07.04.21, 21:24

,,L'Osservatore Romano’’ postanowił zrehabilitować Judasza

64

Apostoł wymieniany przez ewangelistów jako ostatni, „Judasz Iskariota, który stał się zdrajcą”, jest jedną z najbardziej intrygujących postaci Nowego Testamentu. Stał się symbolem zdrady i odrzucenia łaski Chrystusa. Przez wieki nie brakowało jednak interpretacji chcących zrehabilitować Judasza. Jedną z nich na łamach „L'Osservatore Romano” zaprezentował w Wielki Czwartek redaktor naczelny watykańskiego dziennika, tytułując swój tekst: „Judasz i skandal miłosierdzia”.

Na okładce dziennika opublikowano obraz przedstawiający Zmartwychwstałego, który z czułością pochyla się nad martwym ciałem zdrajcy. Interpretacją tego dzieła nieznanego artysty zajął się w swoim wstępniaku Andrea Monda, zapowiadając, że wielkoczwartkowe wydanie zostanie poświęcone właśnie tej „najbardziej tragicznej i niepokojącej postaci” Nowego Testamentu.

Obraz namalował nieznany z nazwiska francuski katolik. Wedle red. nacz. „L'Osservatore Romano” to owoc refleksji nad książką papieża Franciszka. W 2018 roku wydano napisaną przez papieża książkę „Kiedy się modlicie, mówcie Ojcze Nasz”, w której ojciec święty pochylił się m.in. nad tajemnicą Judasza.

W wielkoczwartkowym wydaniu dziennika przywołano też przemówienie ks. Primo Mazzolariego, który w 1958 roku wzywał wiernych do patrzenia z litością na Judasza. W swoim przemówieniu duchowny wskazywał wówczas, że Judasz mógł zostać zbawiony. Dziennik opublikował też trzy inne teksty katolickich duchownych, którzy proponowali bardziej wyrozumiałe od powszechnie przyjętego spojrzenie na Judasza.

kak/churchmilitant.com

Komentarze (64):

Piotr2021.04.18 8:51
Judasz mógł odpokutować i nawrócić się , aby grzechy jego zostały zgładzone . (Dz. 3, 19) Strach - Zły go opanował i nie podniósł swojego Krzyża. Nie uwierzył w Miłosierdzie Boże. Zatracił się na wieki.
Konrad Józef Turzyński2021.04.11 0:34
Tę włoską gazetę wyprzedziła 15 lat temu na tydzień przed Wielkim Piątkiem "Gazeta Wyborcza", nr 83(5091) z 7 kwietnia 2006 r., mianowicie w tekstach: Katarzyna Wiśniewska, "Ewangelia Judasza odnaleziona po stuleciach - Judasz nie był zdrajcą. Jezus go wyznaczył", str. 1; Katarzyna Wiśniewska, Marcin Gadziński, "Ewangelia Judasza. Był wykonawcą boskiego planu, zaufanym Jezusa", str. 2. I przydało się. Po upływie ok. 5 miesięcy rozpętała się nieprzytomna kampania w obronie dobrego imienia Jacka Kuronia przed RZEKOMYM zarzutem bycia konfidentem bezpieki (po tym, jak wiadomości o jego rokowaniach z funkcjonariuszami bezpieki opublikowano w dwumiesięczniku "Arcana"). Ta sama "Gazeta Wyborcza", nr 202(5209) z 30 sierpnia 2006 r., na str. 18 zamieściła materiał pt. "Wałęsa: Upoważniłem Kuronia do negocjacji z SB", a w nim taką oto wypowiedź Lecha Wałęsy: "Prowadził negocjacje, bo go osobiście do tego upoważniłem. Nie tylko Jacka Kuronia. Robiło to jeszcze dwadzieścia innych zaufanych osób.". Czyli innymi słowami: "Jacek nie był zdrajcą. Lechu go wyznaczył". Wzorzec sprzed 5 miesięcy przydał się znakomicie!
Alojzy Cedzidło2021.04.12 22:55
Nie jestem teologiem ani politykiem i nie mam zamiaru polemizować z Pana wpisem , Myślę jednak ,że warto przemyśleć taką sprawę . Dwunastu apostołów plus trzynasty Judasz .. Gdyby porównać historie , życiorysy, tej dwunastki czy trzynastki ,to w moim mało naukowym odbiorze , mamy stan naszego społeczeństwa . Od zdrajców poprzez nawróconych do swiętych .
AAAtomek2021.04.9 8:41
jakie czasy, jaka gazeta tacy rehabilitowani
Mikolaj Kensky2021.04.9 0:47
Diabel rehabilituje swojego najemnika. Znak kto rządzi na Watykanie! A czasopismo Zielonych, komunistów, mitomanów, agnostyków i homodewiantów; "L'Osservatore Romano" zaprzecza słowom Jezusa który mówi o Judaszu jako o 'synu zatracenia', i że 'lepiej żeby się nie narodził" link do o. Pelanowskiego https://www.youtube.com/watch?v=2p2WWQkKzso
rebeliant2021.04.8 14:54
O ile Judasza idzie zrehabilitować, to już "a kto silniejszemu zabroni", czyli Jahwe nie idzie zrehabilitować choćby powstał trzeci tom Biblii, a on sam powiesił się jajami do stu krzyży.
Diabła sie nie rehabilituje2021.04.8 10:59
Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest DIABLEM”, jak czytamy w Ewangelii wg św. Jana (6, 70). . Ten sam ewangelista zauważa, że w czasie Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku „diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty (…) wstąpił w niego szatan” (13, 2.27), i sugeruje, że źródłem zdrady była chciwość (12, 4–6). Wola Judasza nie była więc ograniczona, działał zgodnie z nią, ulegając diabelskiej pokusie.
KLOT2021.04.8 10:19
Z Judaszem sprawa prosta. Ocenił Go JX.
ryszard2021.04.8 10:11
Dziś roi się od zdrajców, którzy są gotowi popełnić największe draństwo aby załatwić tych, których wielkości znieść nie mogą, tacy też muszą mieć jakiegoś patrona.
Sede vacante!2021.04.8 9:26
http://www.ultramontes.pl
Sede vacante!2021.04.8 9:27
O modernizmie współczesnym: http://www.ultramontes.pl/ultra_montes_wspolczesne.htm
marek2021.04.8 7:44
Mógł zostać zbawiony ale nie został, bo nie chciał. O losie Judasza wyraźnie i jasno mówi Pan w modlitwie Arcykapłańskiej. To definitywnie zamyka historię Judasza i jego tragicznego losu na wieki. Wszystko co obecnie mówią o Judaszu tzw postępowi teolodzy to brednie i stek bzdur mający tyle wspólnego z faktami co lewackie miernoty z moralnością.
aaa2021.04.8 12:12
ja też nie chce być nawracany na żadną wiarę. chce się smażyć w piekłach każdej wiary i być osądzanym przez wszystkich bogów, boginie, bożków, herosów, krasnoludków, jednorożców i rusałki i etc. dacie radę ?! odpuścicie nawracanie ?
PISmark2021.04.11 18:41
Bądź wola twoja
"Syn zatracenia"2021.04.8 7:41
Słowa Chrystusa na temat Apostołów, zapisane w Ewangelii św. Jana (17, 11-12). Modlitwa do Boga: "Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo". Chrystus mówi wyraźnie o "SYNU ZATRACENIA", czyli o Judaszu. Współczesny świat nie chce słyszeć o piekle i o wiecznym potępieniu, stąd spekulacje, że nikt nie zostanie potępiony, a Bóg zbawi najgorszych zbrodniarzy, nawet Judasza. Wobec tego można robić wszystko, bo tak czy owak zostaniemy zbawieni. Nie jest to prawda. Chrystus powiedział też: "Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują! Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami" (Mt 7, 13 -15). Warto sobie powtarzać te wersety z Ewangelii św. Mateusza i zając się własnym zbawieniem, zamiast uprawiać spekulacje na temat zbawienia Judasza!
Anonim2021.04.8 7:29
Ale co on takiego zrobił? Wydał na śmierć faceta, który okazał się nieśmiertelnym bogiem. Nic się nie stało...
ladychapel2021.04.8 7:24
Judasza wybrał Bóg. ON wszystko czyni, jest wszystkowiedzący. Wszystko co uczynimy albo nie uczynimy, co powiemy lub nie, co pomyślimy - Bóg o wszystkim wie, dlatego co uczyni Judasz i że będzie to Judasz Bóg o tym wiedział i wszystko zaaranżował
An2021.04.8 7:59
Nie rozróżniasz tępaku, że co innego znaczy wiedzieć, a co innego zaaranżować? Na przykład wiesz, że twoja córka spędzi wieczór z kochankiem; czy to znaczy, że to spotkanie zaaranżowałeś? Każdy człowiek MA WOLNY WYBÓR, JEST WOLNY. Bóg wie wszystko, wie więc także, co ty wybierzesz, ale to nie znaczy to, że dokonuje za ciebie wyboru!!! Tak trudno to zrozumieć? Jeżeli stać cię na to, przemyśl sobie słowa Chrystusa: "Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie" (Mt 18, 7). Szatan działa w świecie i podsuwa człowiekowi zło, aby je czynił; a człowiek ma wolny wybór - może ulec szatanowi lub nie. Jeśli ulega, staje się stopniowo niewolnikiem grzechu, bo grzech czyni z człowieka niewolnika. Z niewoli grzechu może wybawić tylko Chrystus, bo On pokonał zło i szatana.
Anonim2021.04.8 10:55
Zdrada Judasza byla zaaranzowana aby wypelnilo sie Slowo
Anonim2021.04.8 10:56
sam jestes tepak, tak samo jak twoja gruba matka i ten idiota - twoj ojciec
Anonim2021.04.8 10:58
A ty - wierzacy jestes jezeli zwracasz sie do kogos w ten spodob? Typowys katol: ty lewacka swinio! masonie!!! ukleknij przed Bogiem parchu zydowski!!!
Zdenek2021.04.8 7:23
Trochę niezrozumiałe takie interpretacje, wynikają raczej z własnej twórczości, a nie z faktów. Oczywiście nikt nie wie, czy Judasz został zbawiony, ale z tekstu ewangelii zdaje się, że sprawa Judasza jest przesądzona: ...On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził». Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: «Czy nie ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak jest, ty»...
Anonim2021.04.8 3:24
Osła znamy, kwestia kto gra rolę małpy. Czy skórka znaczy napletek?
Anonim2021.04.8 3:08
Co istotnie szatan powiedział do Ewy? Zły Bóg nie pozwolił ci na rwanie jabłek ze wszystkich drzew. Ja jestem dobrym bogiem, nie uchronię cię przed żadnym doświadczeniem, nawet jeżeli cię ono unicestwi. Trzecia tajemnica, papież, który zgubił świat i ocknął się lecz poniewczasie.
Anonim2021.04.8 2:52
A sprawy mamy tutaj dwie. Po pierwsze Franciszek jest lepszy od Chrystusa, przywódca religii światowej, która zniesie niedoskonałe chrześcijaństwo. Po drugie mamy tu charakterystyczne dla gnozy, manicheizmu, masonerii równanie dobra ze złem, czyli moralnego chaosu, anarchii, której krańcem jest unicestwienie. Jest to apologia bezprawia, choć zakamuflowana.
Anonim2021.04.8 2:45
Widać dziewiąty krąg Piekła Dantego, to po prostu raj, tylko kto z nas chciałby w nim przebywać?
Jan Radziszewski2021.04.8 1:37
Napisane jest, bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wypełnia wytrwale wszystkiego, co nakazuje wykonać Księga Prawa.”(Ga. 3,10) Podobnie i Judasz był potrzebny do skazania na śmierć Jezusa Chrystusa, któremu tylko dużo obiecano, ale gdyby Wierzył i pokładał Nadzieję w Ewangelii, w Jezusie Chrystusie, i nie popełniłby grzechu przeciwko V Przykazaniu - samobójstwa, to wówczas by go zamordowano; -„Jeżeli zabijemy Nazarejczyka, choć jest Sprawiedliwy, to czy nie możemy również zabić grzesznika Judasza” i zostałby pierwszym męczennikiem. Sami, bowiem idąc na zatracenie, bo odrzucili i zabili Dawcę Życia, (Dz. 3,15) przekraczając Torę - Prawo pociągnęli w otchłań i Judasza. Nie ma znaczenia bowiem fakt, że Judasz potępiając się, uprzedził ich przyjście do piekła. + O ile Jezusa z Nazaretu musieli zabić w Majestacie Prawa, publicznie, tak aby wszyscy widzieli, na drzewie Krzyża, bo wraz Nim, chcieli usunąć całą Jego Dobrą Nowinę o Zbawieniu - Ewangelię, pragnęli publicznie wymazać Jego Imię, przedstawić Go jako mąciciela, nauczyciela kłamstwa. To Judasza nie musieli usuwać publicznie, nie był Rabbim, zabiliby go, skrytobójczo, nim ktoś by się zorientował, że został zabity. + Co za dziwny paradoks, także kapitan okrętu na którym płynął i doświadczył oświecenia słynny w dzisiejszym świecie Darwin, także popełnił samobójstwo jak Judasz. Czyżby mógł pewnym dowodom przedstawionym w pracy naukowej Darwina zaprzeczyć, udowodnić fałsz tej Teorii Ewolucji. Nie ma znaczenia, że Judasz pierwszy został pogrzebany, podobnie jak Bogacz (Łk. 16,27-31) Który został pogrzebany wcześniej niż - jego bracia. To samo, więc może spotkać owych przyjaciół, zagorzałych przyjaciół Illuminati - Masonerię. Którzy wzorując się na Żydach, nie miłują się, ale tylko popierają się wzajemnie, dla osiągnięcia i zdobycia celu pełni Władzy w świecie. Tworzących Antykościół dla czcicieli Bestii (Ap. 13,1 nn.) w Apokalipsie św. Jana nazwany „Synagogą szatana”. (Ap. 2,9 ; 3,9)
Cierpliwy2021.04.8 9:29
Dobrze napisane.
dz2021.04.8 0:24
Współcześni Judasze szukają pocieszenia. Tak, tak to jest nie nie, czarne jest białe a białe jest czarne, chore jest zdrowe a zdrowe jest chore, dobrzy ludzie pójdą do piekła a zdrajcy do nieba. Dlaczego ? bo tak judasze napisali w L'Osservatore Romano.
Bo L'Osservatore Romano to nie…2021.04.8 0:06
dla tępych polskich katoli.
matis892021.04.7 23:41
Nie dziwne że autor wstydził się podpisać. Ale watykański dziennik od Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika już wie że to zapewne owoc refleksji nad książką papieża Franciszka. Hehe przecież to z daleka śmierdzi niezłym kitem i propagandą bergogliańską.
Aldona2021.04.7 23:39
Judasz jak zabójca własnego siebie , V - Nie zabijaj - do Nieba raczej nie pójdzie . Wielu takich było jest i będzie . Nie ma co żałować bo oni sie nad nami nie litowali. Teraz to samo robią z Narodem Palestyńskim, ludobójstwo , apartheid , syjonizm
­2021.04.7 23:50
Nie stawiaj spacji PRZED znakami przestankowymi, bo cię wezmą za gimbazę.
Żuk Gnojarz2021.04.7 23:30
Aż mi - Kopara Opadła !
Judas Priest2021.04.7 23:27
­ ­ ­­ ­ ­­ ­ ­­ ­ ­­ ­ ­­ ­ ­­ ­ ­ ­ ­ ­
Żuk Gnojarz2021.04.7 23:26
Smalec Boży ! Czuję :)
Anonim2021.04.7 23:24
Ktoś musiał zdradzić bo taki był plan Boży, wobec Jezusa. Kazdy prawdziwy katolik to wie, niedzielnie tego nie zrozumieją.
­2021.04.7 23:38
By się wypełniło proroctwo.
ToJa2021.04.8 10:26
Św. Piotr też zdradził, ale obecnie jest świętym.
dz2021.04.8 0:29
dzięki za oświecenie ciemno świecący
Żuk Gnojarz2021.04.7 23:23
Swój Chłop :)
­2021.04.7 23:22
Iskariot to forma zhellenizowana. Naprawdę nazywał się Jehuda i miał przydomem isz Kariot, co znaczy mąż kariocki.
Żuk Gnojarz2021.04.7 23:17
Judas Priest
matis892021.04.7 23:16
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik i wszystko jasne. Niedawno dobry był u niego demon Pachamama, biblijna Ohyda Spustoszenia. Biblia mówi o Antychryście i jego Fałszywym Proroku że zostaną zwaleni do piekła.
­2021.04.7 23:09
Trzeba przyznać, że Jehuda isz Kariot to intrygująca postać. I wcale nie jednoznaczna jak to opisują ewangelie. Wystarczy zapoznać się z Ewangelią wg Judasza…
dz2021.04.8 0:32
a wiesz kto ją napisał i na czyje zlecenie ?
Mikolaj Kenski2021.04.7 22:42
Starannie wyselekcjonowani przez kol. Bergoglio homoaktywisci w koloratkach od dawna ignorują bądz zmieniają Ewangelię Judasz to prawdopodobnie będzie wkrótce 'owca w wilczej skórze' a Pani poseł Spurek 'Nową Wenus'. .. a póki co proponuje ważne (prorocze) koferencje o. Pelanowskiego, link poniżej https://www.youtube.com/watch?v=Jr5KYkNeOEI
https://www.if-jesus-returns-kill-him-again.com/2021.04.7 22:36
j.w.
Ben2021.04.7 22:26
Judasz zdradził za kasę. Potem nawet żal mu nie pomógł. Zapieczętował swój los.
hehe2021.04.7 23:11
Gdyby nie "zdradził", nie byłoby ukrzyżowania.
dz2021.04.8 0:39
to prawie tak samo jak socjalizm, który tyle dobra i pomysłowości wykrzesał z ludzi. Ale pisanie, że to ich zasługa, to chyba przesada.
Anonim2021.04.7 22:20
Mądralki od Franciszka, Judasz popełnił grzech zdrady Boga i zadośćuczynił go popełniając następny grzech samobójstwa. Ta logika Franciszka wskazuje ,że grzech naprawiony następnym grzechem prowadzi do zbawienia jest zapewne wynikiem herezji lub całkowitym upadkiem przyzwoitości.
Anonim2021.04.7 22:43
Powiedzcie Franciszkowi , że szykuje sobie takie samo prawo do zbawienia jak jego bohater Judasz.
Mikola Kensky2021.04.7 22:18
Diabel rehabilituje swojego najemnika. Znak kto rządzi na Watykanie! A czasopismo Zielonych, komunistów, mitomanów, agnostyków i homodewiantów; "L'Osservatore Romano" zaprzecza słowom Jezusa który mówi o Judaszu jako o 'synu zatracenia', i że 'lepiej żeby się nie narodził"
Anonim vel AAATomek vel reszta bandy2021.04.7 22:05
Doszedłem do wniosku, że moim duchowym idolem jest… Adolf Hitler. Sam się zdumiałem, ale to fakt! A to ze względu na jego ważne słowa, które te wypowiedział na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Przecież ja (i moje wierne klony, jazgoczące kundelki szatana) nie robimy od lat na tym forum niczego innego! Zniszczyć Polskę! Zniszczyć Kościół! Zacytuję Hitlera: "Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. […] Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni". Piękne, prawda? Jemu nie udało się Messerschmittami i Tygrysami, ale nam uda się aborcją i LGBT!!!
AAAtomek2021.04.8 8:15
Ależ prawiczku-katoliczku to oczywiste, że dla ciebie prawaka idolem był i jest Adolf Hitler????
Jawny2021.04.7 22:02
Jeszcze trochę, a zrehabilitują Anonima, Po 11..., AAAtomka, ladychapel, kretynizację... Słowem - swoich. To dopiero będzie heca. Sorry: nie heca -- LOLcontent.
Po 11 ...2021.04.7 21:51
Ostatnia wieczerza. Wchodzi Jezus do sali a tam stoły zastawione, pełno wina różnego gatunku, patrzy i pyta: - Co to jest i skąd mieliście na to pieniądze? Jeden z apostołów odpowiada: - Nie wiem, podobno Obajtek coś dostał.
Żyd2021.04.7 22:10
Nie Obajtek. Michnik dla Wybiórczej wyłudził z reklam za poprzedniej ekipy.
Żyd i ksiądz2021.04.7 23:12
Jezus: moje wina, moje wina, gdzie się podziały moje wina? Apostoł: wszystko widziałem. Świadek je chowa.
dz2021.04.8 0:47
to było inaczej : Sikorski dał nam złote karty i ten adres (U Sowy)
Po 11 ...2021.04.7 21:47
Polecam wejść na https://www.osservatoreromano.va/pl.html i poklikać w różne wersje językowe. Dobre nie?
Wystarczy czytać Pismo święte2021.04.7 21:45
Chrystus powiedział: „biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził” (Mt 26, 24)
Cierpliwy2021.04.7 22:02
Nadmierny rozrost płatów czołowych u niektórych hierarchów i księży zablokował hipokamp i zapomnieli o czym napisano w Ewangeliach. Cytowany werset jest tego potwierdzeniem.