Lider Państwa Islamskiego zapowiada rozszerzenie kalifatu - zdjęcie
15.11.14, 09:48Abu Bakr al-Bagdadi (fot. YouTube)

Lider Państwa Islamskiego zapowiada rozszerzenie kalifatu

5

Al-Bagdadi nawoływał również do walki z szyitami w Jemenie, którzy w  ruchu Huti  walczą z tamtejszym reżimem. 

Nie wiadomo, kiedy nagrano przemówienie al-Bagdadiego. Na pewno zostało ono przygotowane już po 7 listopada, bo w jego treści znajduje się nawiązanie do zatwierdzenia przez prezydenta Baracka Obamę wysłania dodatkowo 1,5 tys. żołnierzy amerykańskich do Iraku. Tę decyzję Obama podjął właśnie 7 listopada.

Jeśli film okaże się autentyczny, będzie to pierwsze przemówienie al-Bagdadiego od czasu rozpoczęcia przez koalicję pod wodzą USA nalotów na pozycje dżihadystów w Iraku i Syrii.

Według TVN24 bojownicy Państwa Islamskiego i Al-Kaidy mieli zawrzeć porozumie, aby zjednoczyć siły w walce z koalicją Zachodu.

ed/polskatimes.pl, TVN24

 

Komentarze (5):

anonim2014.11.15 9:55
Wariat obracający się wśród wariatów może się pomylić co do ich normalności. Już widzę jak rządzący Jemenem czy szczególnie Arabią Saudyjską czekają na kalifat z otwartymi ramionami. Interwencje w tamtym regionie są zbędne i niepotrzebnie angażują zewnętrzne państwa w konflikt. Niech sobie muzułmanie sami z tym poradzą, my popatrzymy i poczekamy.
anonim2014.11.15 9:59
Tak panie żabo,potem obrócą karabiny w naszą stronę. Teraz jest okazja ich ukatrupić póki nie są zbyt liczni.
anonim2014.11.15 10:32
@Sebinus: Kolejna już intwerwencja zbrojna w tym regionie dowodzi czegoś innego. A karabiny zwrócą właśnie dlatego, że państwa zachodu stają się stroną konfliktu. A tak: stworzą kalifat, podbita ludność po czasie zobaczy, że oprócz rozrywki w postaci wysadzania budowli czy ucinania głów, nie oferują zbyt wiele w kwestiach typowych dla administracji państwowej (jakieś zarządzanie, świadczenia, opieka, infrastruktura). Dajcie im czas, niech podbici muzułmanie X odegrają się na muzułmanach Y (nie pamiętam w tej chwili po której stronie konfliktu są sunnici a po której szyici). Taki ich świat. I jeszcze: nowoczesne media niesamowicie skracają dystans. Jak już islamiści obrócą w naszą stronę karabiny, to jeszcze będą musieli przehasać kilka kilometrów (mówię o totalne ofensywie, nie pojedynczych atakach) - czyż nie?
anonim2014.11.15 20:06
Dystans nie ma tu nic do rzeczy,bardzo łatwo mogą wjechać do zachodu i zacząć dokonywać zamachów bombowych,a fanatyków będą rekrutować z dzielnic których panuje islam-są tworzone przez arabskich imigrantów gdzie nawet policja jest bezsilna. Pastwo Islamskie powstało poczęci z winy zachodu bo dozbrajało się powstańców przeciw Syryjskiemu reżimowi.
anonim2014.11.16 13:00
@Darth Misiek. Jeżeli Polacy dalej się będą tak depopulować i niewieścieć to za20-30 lat nie musi to być żart. A atak nastąpi zza Odry, kalifatu berlińskiego.