Liczne ofiary cywilne w Strefie Gazy. Sprawie przygląda się MTK. Czy i tym razem to dla Netanjahu antysemityzm? - zdjęcie
14.05.21, 10:56Fot. Max Koot Studio via wikimedia CC BY-SA 3.0 / screenshot Twitter - We Are Not Numbers / wikipedia domena publiczna

Liczne ofiary cywilne w Strefie Gazy. Sprawie przygląda się MTK. Czy i tym razem to dla Netanjahu antysemityzm?

72

Eskalacja konfliktu w Izraelu osiągnęła apogeum. Między palestyńskim Hamasem a Izraelem trwa regulany ostrzał rakietowy. Strona żydowska wprowadziła do akcji artylerię. Liczne cywilne ofiary wśród Palestyńczyków.

Sytuacja w Izraelu przeradza się w prawdziwą wojnę. Krajem wstrząsnęła fala protestów, w trakcie których dochodziło do regularnych linczów i aktów przemocy - więcej czytaj tutaj.

Oprócz walk ulicznych między Żydami a Arabami trwa ostrzał rakietowy zarówno Izraela, jaki i Strefy Gazy. Izrael wprowadził do akcji również artylerię, która atakuje pozycje palestyńskiego Hamasu.

Pierwotną przyczyną konfliktu były walki uliczne pomiędzy próbującymi modlić się na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie Arabami, a żydowskimi siłami bezpieczeństwa. W trakcie Ramazanu - świętego miesiąca Islamu - do takich walk dochodziło regularnie po zachodzie słońca.

Wtedy bowiem muzułmanie, po ścisłym poście w ciągu dnia, spotykają się, by wspólnie ucztować i się modlić. Jerozolima jest ponadto ważnym miastem również w Islamie. Według tradycji muzułmańskiej to właśnie w Jerozolimie (arab. Al-Kuds) Mahomet wstąpił do siedmiu niebios.

Sytuację zaogniły także planowane wysiedlenia ludności palestyńskiej z jerozolimskiej dzielnicy Asz Szajch Dżarrah.

Sytuacja przerodziła się w reguarny konflikt zbrojny.

Siły powietrzne Izraela ostrzelały sieć podziemnych tuneli Hamasu. Przedstawiciele sił powietrznych mówią, że był to jeden z najbardziej agresywnych ataków ostatnich lat.

W trakcie 40-minutowej kampanii powietrznej, która rozpoczęła się w czwartek w okolicach północy około 160 samolotów zrzuciło ponad 450 pocisków na 150 celów należących do sieci tuneli wykopanych przez grupę terrorystyczną zwaną "Metro" pod Gazą.

Izraelskie czołgi, działa artyleryjskie oraz piechota z oddziału Golani stacjonujące wzdłuż granicy również przeprowadziły atak na cele Hamasu, kiedy ten rozpoczął atak na cele izraelskie - donosi Jerusalem Post.

W roli mediatora konfliktu próbował występować Egipt, który zaproponował roczne zawieszenie broni - informuje agencja Al Arabija. Na to nie zgodził się jednak premier Izraela Benjamin Netanjahu.

- Powiedziałem, że wyegzekwujemy bardzo wysoką cenę od Hamasu i innych organizacji terrorystycznych. Tak postępujemy i będziemy z wielką siłą postępować. Ostatnie słowo nie zostało powiedziane, będzie kontynuować naszą operację tak długo jak to konieczne w celu przywrócenia bezpieczeństwa i spokoju w Państwie Izrael - powiedział Netanjahu.

Według izraelskich mediów w trakcie intensywnych nalotów rakietowych na południowy Izrael zmarła 87-letnia kobieta. Ciężko ranny został także 50-letni mężczyzna. Izraelskie media twierdzą, że na terytorium Izraela spadło około 2000 rakiet.

Al-Jazeera donosi, że co najmniej 119 Palestyńczyków zginęło w wyniku izraelskich ataków. Wśród nich było 31 dzieci. Ponad 830 Palestyńczyków zostało rannych. Setki palestyńskich rodzin szuka schronienia przed izraelskimi pociskami w szkołach prowadzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w północnej Gazie.

Palestyńska agencja informacyjna Safa udostępniła zdjęcia zniszczeń dokonanych przez siły Izraela.

Izrael nie neguje liczby ofiar po stronie palestyńskiej. Wskazuje jednak, że zdecydowana większość ofiar to członkowie Hamasu lub Palestyńskiego Dżihadu albo że zginęli oni w wyniku rakiet wystrzelonych przez Hamas, które spadły na terytorium strefy Gazy.

Ponadto w marcu 2021 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął postępowanie w sprawie możliwych żydowskich zbrodni wojennych na cywilnej ludności palestyńskiej w 2014 roku. Śledztwo w tej sprawie nadal się toczy, a MTK przygląda się również wydarzeniom mającym obecnie miejsce w Strefie Gazy.

- Bardzo poważnie przyglądamy się tym zdarzeniom. Czujnie je monitorujemy, przypominam, że śledztwo (w sprawie wydarzeń z 2014 roku - red.) zostało wszczęte, a rozwój wydarzeń (mających obecnie miejsce w Strefie Gazy - red.) jest tym, na co również będziemy patrzeć - powiedziała dzisiaj Reutersowi Fatou Bensouda z Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Wcześniej w bieżącym roku Benjamin Netanjahu stwierdził, że MTK wybiórczo podchodzi do Izraela, a śledztwo toczące się w sprawie wydarzeń z 2014 roku określił jako "antysemityzm".

Pochodzącą z Gambii Fatou Bensoudę zastąpi jednak 16 czerwca pochodzący z Wielkiej Brytanii Karim Khan.

jkg/jerusalem post, al jazeera, anadolu agency, reuters

Komentarze (72):

rychu2021.05.15 8:15
Taki mamy wolny kraj ! Blokada informacji o Palestynie blokada wpisow na portalach
PRAWDA2021.05.15 7:00
Benjamin Franklin: W jakimkolwiek kraju by się osiedlili w większej liczbie, Żydzi demoralizowali go, niszczyli integralność ekonomiczną, segregowali się od reszty społeczeństwa, wyszydzali i podkopywali chrześcijańską wiarę, na jakiej oparty jest kraj.
PRAWDA2021.05.15 6:59
„Aby na świecie nie było wojen, wystarczy trzymać w izolacji 50 najbogatszych zydów” – Henry Ford.
PRAWDA2021.05.15 6:59
Franciszek Liszt: Nadejdzie dzień, gdy wszystkie narody, pośród których mieszkają dziś Żydzi, będą musiały stanąć przed problemem całkowitego ich wypędzenia - problemem życia i śmierci, zdrowia lub chronicznej choroby, pokojowej egzystencji albo nieustających niepokojów społecznych.
PRAWDA2021.05.15 6:58
Rafał Ziemkiewicz:Żydzi pracują krok po kroku jeśli nie na kolejny holocaust, to na pewno na kolejna falę pogromów.
Glaudiusman2021.05.15 0:16
Po tych mordach Palestyńczyków, nasili się w Niemczech tłuczenie żydków.
już się bibi przestraszył2021.05.14 19:47
że go asfalt będzie sądził, i to w dodatku kobieta
sołtys2021.05.14 19:50
Żyd rasista buhahaha a gdzie twoja wrazliwosc koszerna
rychu2021.05.14 19:25
Bedzie oswiadczenie konfederacji odnosnie mordow w Palestynie a może poczuli cykorie ?
Tomek2021.05.14 19:22
Bandyci zydoscy pisza w mediach ze Palestynczycy ich morduja tak jak Polacy w 45 roku .Podajcie dalej
Arab penis matters!2021.05.14 16:34
only
kaka2021.05.14 14:49
tak medy placza nad antysemityzmem i holokaustem a --SAMI TO ROBIA Z DUZYM BEZWZGLEDNYM ZACIECIEM.
"prof. dr" Jan Hertrich-Woleński - Żyd2021.05.14 13:52
𝐩𝐬𝐞𝐮𝐝. 𝐓𝐡𝐨𝐦𝐚𝐬𝐙𝐍𝐢𝐞𝐦𝐢𝐞𝐜 udaje Niemca ...jakie to k urwa żenujące... CYT.: Jeśli jestem wsród Niemców i ktoś zaczyna na ten temat kombinować, manipulować, mówiąc „ale, ale, oni też, Gdansk, Versailles itd”, wtedy mu mówię: „ale MY (Niemcy) zaczynaliśmy, MY zrobiliśmy znacznie gorzej niż on itd…. .” Czyli bedzie „my” o to mi chodzi."
indeed2021.05.14 22:22
When used in casual conversation, ellipses connote hesitation, confusion, and apathy — they're the most passive-aggressive of all the punctuation marks.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.14 13:46
Izrael buduje IV Rzesze.
@Po11...2021.05.14 13:43
Kto by "przypuszczał", że prof. dr" Hertrich-Woleński i jego synek ułomek to ... syjoniści. Brzydki jest patriotyzm polski, żydowski patriotyzm-syjonizm jest "ok". Całkiem to naturalne, jak go mame i tate wykarmiło mlekiem od krów rasy "Yitzhak Shamir". ..... Jasiu i Tadziu Hertrich-Woleński to nie tylko gówna żydowskie antypolskie i antykatolickie, ale i ... syjoniści (Brzydki jest patriotyzm polski, żydowski patriotyzm-syjonizm jest "ok"), ale nade wszystko, to kawał kürwy HIPOKRYTY. D.Trump dla niego to taki i owaki szympans, rasista i chüj wie jeszcze co, ale dla Wysraela dobroczyńca. ..... Nigdy, ale to nigdy, nie wierz żydowi jak "identyfikuje" się z Polską. Żyd jest genetycznym hipokrytą, łgarzem, hejterem z najwyższej półki, podły charakter typowy untermenschen. I have nothing but deep contempt for this old fuck and his lame faggot son - mostly for the falsehood, mendacity, and degeneration. Utterly shameless log of shit.
Anonim2021.05.14 13:37
Żydostwo w ofensywie! W Ojczyźnie mordują, ale i w Polin od 5 lat pełnia władzy a tubylcy sprowadzeni do poziomu Palestyńczyków.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.14 13:38
Konfederacja buntuje sie przeciwko walce z wirusem razem z chasydami wedlug zasad Talmudu !
A.2021.05.14 13:21
Liczne ofiary cywilne, bo Hamas umyślnie ustawia swoje wyrzutnie w gęsto zaludnionych dzielnicach. Cywilów traktuje jak żywe tarcze, a potem podnosi krzyk, że giną.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.14 13:35
Mossad przypomina jednak Gestapo.
rabbi stinkfurtz2021.05.14 13:15
... my lubimy tersowac ..... goji ..... my jestesmy wybrancami diabla na swiecie !!!!
chłopka2021.05.14 13:13
Joe Biden Izraelczykom już powiedzioł , że mogom sie " bronić " . Polsko tyż je za nimi to o co tym Polokom chodzi ? Wczoraj zaglondałach na TVN i z Izraela komyntowała o tym co sie tam dzieje " Polka " . Czystej krwi Żydowka co miała już wykupione bilety do całej rodziny do Polski . Ale LOT niy przilecioł . Jak w Polsce zacznie sie mloś to poleci do Izraela abo do USA . I tak se bydzie lotać w lufcie .
chłopka2021.05.14 13:15
Zaś byk . Niy " mloś " yno ......mloć .
Anonim2021.05.14 13:12
Kto zarządził owację na stojąco w Kongresie USA dla tego pana? A kiedy zapytamy kto walczy z terrorystami, czy nie wyjdzie nam iż mafiozi?!
Anonim2021.05.14 13:10
Kalkstein kibicuje Żymianom.
rebeliant2021.05.14 13:10
Ale to chyba nie tylko Żydzi bawili się antysemityzmem. Przestępstwa mają swoje nazwy: gwałt, zabójstwo, napaść z pobiciem, kradzież, fałszerstwo. Za każdym razem sprawcom chodzi o wyrządzenie komuś krzywdy, ale jest to zawsze przykrywane jakimiś faszyzmami, antysemityzmami, rasizmami lub innymi "bo miał rude włosy i był gruby"... nie tak jest, to są tylko maski chęci wyrządzenia komuś krzywdy. Ale ja widzę światełko nadziei, które jest lekarstwem na te zjawiska - to jest praca konkretna zwłaszcza ta, która przynosi żywność oraz dach nad głową.
Świat walczy z depopulacją2021.05.14 12:57
a żydzi w świetle całego świata mordują Palestyńczyków i jest ok. Wszyscy milczą każdy się boi być nazwany antysemitą, bravo, te ludy semickie nienawidzą wszystkich.
Po11...2021.05.14 12:44
Nasz ❤️ Izrael ma najnowszy sprzęt taktyczny, czołgi, samoloty i broń jądrowa.
Brakuje wam kochones ZBUKU :)2021.05.14 12:58
wolę walki mają tylko POLACY a żydki to tchórze :) szlalom !!!
Anonim2021.05.14 13:28
antysemitow, dzielnych polakow, bronic nie bedziemy. sami sa, jak w 13. Dzielnie sie znow beda bronic.
Aldona2021.05.14 16:42
No i zobaczymy ile was to wszystko będzie kosztować bo jeszcze 3 tygodnie i po Israel zapaść na suchoty.
Po11...2021.05.14 12:43
Mały polaczku! Przyjeżdżając do mojego pięknego kraju - Izraela, załóż jarmułkę bo ci głupota i polskie chamstwo bije z pod zawszonej hitlerowskiej polskiej głowy.
rada2021.05.14 13:00
ja widzę po składni, że tu troll się znalazł ciekawe za jaką wschodnią granicą mieszka
katolicka deratyzacja Polski2021.05.14 13:37
Zydzi zrobili z Izraela prawdziwa III Rzesze.
PILNE! SZOK! ZAORANIE!2021.05.14 12:32
Sam się przekonaj! Co robi Konfederacja u Putina: https://www.youtube.com/watch?v=u_B3GN4Jnbw
PILNE! SZOK! ZAORANIE!2021.05.14 12:21
Czy Frendzle pamiętają aferę Piebiaka? dymisjonowany wiceminister sprawiedliwości. Jego oddany pomagier odwołany z pracy w resorcie. Sędzia Izby Dyscyplinarnej SN oraz pracownicy neo-KRS wezwani do złożenia wyjaśnień. Zaalarmowana prokuratura i rzecznicy dyscyplinarni. Otóż teraz - tenże Piebiak został awansowany do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Głosowanie było tajne. BRAWO!
Prawda2021.05.14 12:21
Iran zbuduje == Bombe Atomowa to Żydzi bedą mieli straszny problem Istnieć
Aldona2021.05.14 12:12
Obijam się cały dzień zamiast wycierać dupska Polskim Panom. Zwykle w szabes nas posługaczy i posługaczki dyrekcja częstuje schabowym z kapustą. Tak, tak wiem o tym, że jestem głupią pisdą!
A czy wilczur już nakarmiony "hrabio" ?2021.05.14 11:49
Tak się nie godzi, wszak już prawie szabat a mimo to gadzina skomle i skomle. http://poznan.jewish.org.pl/index.php/judaizmcom/Traktowanie-zwierzat.html
Anonim2021.05.14 12:04
Co to za durne aluzje? My szanujemy zwierzęta. Ale Palestyńczycy, Polaczki i in. to gorzej, niż zwierzęta.
To dlaczego wilczur skomle coraz głośniej?2021.05.14 12:24
j.w.
Bon appetit!2021.05.14 12:35
https://www.youtube.com/watch?v=u_B3GN4Jnbw
Zmarnowałeś okazję by siedzieć cicho cebulo2021.05.14 11:38
Sekretarz generalny ONZ apeluje do hamasowskich bandytów, którzy wystrzeliwują na bezbronnych Izraelczyków rakiety z terenu szkół, szpitali, meczetów?
Aldona2021.05.14 11:53
Za Narodowego Socjalizmu pana Hitlera Żydzi nie walczyli, chcieli żęby to inni za nich gineli oni martwili sie tylko o swoje majątki. Chowali się po strychach i piwnicach PILNIE UCZĄC SIE OD NIEMCÓW RASIZMU I LUDOBÓJSTWA. W 1948 r ONZ po łapówce 2mln USD dla niemoty Prezydenta USA Trumana uznały Israel jako państwo zaznaczając w ,żepozostałe ziemie Palestyny mają być przeznaczone na powstania Państwa Narodu Palestyńskiego. Od tego czasu Syjoniści utworzyli rasistowski wojskowy reżym oparty na NARODOWYM SYJONIŻMIE . W wyniku agresji i ludobójstwa spowodowali wypędzenie z prywatnej własnośći 4,5 mln Palestyńczyków , odcinali ich od żródeł wody , zabijali ludnośći aż ostatnio ustanowili na wzór Usatw Norymberskich Hitlera - Syjonistyczny Narodowy APARTHEID .Tylko dla Niemców zastąpili przez Tylko dla Syjonistów. Dziwia sie te ludobójcze kanalie ,żę wyklęty i zdeptany Naród Palestyński podniósł głowę w akcie rospaczy!!!!!! To obłudni rasiiści i ludobójcy ci Syjonistyczni siepacze.
"w akcie rospaczy"2021.05.14 12:23
wystrzeliwują na Żydów rakiety z terenu szpitali, szkół i meczetów?
Aldona2021.05.14 16:39
Widziałeś to czy ci tylko tak napisali?? Zydzi strzelają z palestyńskiej ziemi do Palestyńczyków .Pomyśl ONZ 1848!!
Widziałem2021.05.14 22:08
to na filmie pt. "To shoot an elephant" - scena pod szpitalem. Hamasowskie szczury robiły to w 2008, postępują tak i dzisiaj.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.14 13:40
Zydzi jak zwykle niewinni jak pisarz gminny...
matis892021.05.14 11:32
Nadchodzi Antychryst, a wszytko to po to aby się ujawnił na Bliskim Wschodzie i zaprowadził fałszywy pokój. Jego czas się rozpoczął od kiedy Bergoglio wprowadził Ohydę Spustoszenia demona Pachamamę do KK. Kadencja szatanisty Bidena i Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika to czas ujawnienia się Antychrysta na Bliskim Wschodzie z jego fałszywym pokojem. Za fałszywy pokój całe lewactwo, massmedia, politycy, korporacje, lewakoateiści, gwiazdeczki będą wielbić Antychrysta. Po to sfałszowano wybory w USA i konklawe w Watykanie. U nas szatanistyczny PIS już teraz oficjalnie wspiera masoński i apokaliptyczny projekt państwa bezgotówkowego Antychrysta do Znamienia Bestii oraz szatanistyczne aborcyjne szczepienie Antychrysta.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.14 13:42
Konfederacja WOLI Rosje i Rozbiory.
Anonim2021.05.14 11:32
TAM GDZIE SIĘ CHCE DRZEWO RĄBAĆ TAM WIÓRY LECĄ !!!! A TERAZ CHCE SIĘ ROZMÓW I ZAWIESZENIA DZIAŁAŃ WOJSKOWYCH !!!!!!
Aldona2021.05.14 12:08
Gdyby USA i ich prezydenci byli wierni Konstytucji , wolnośći narodów , demokracji to juz dawno pzestaliby wysyłać co roku po 10 mld USD bezzwrotnej pomocy na uzbrojenie dla Israel. Juz dawno powstało by Państwo Narodu Palestyńskiego. Niestety żydzi zdeponowali złoto i trzymają za jądra tych bez honory Yankes
GÓWNO wiesz o USA!2021.05.14 12:13
Wycieraj dupska Polskim Panom, wycieraj!
Czy "hrabia" nadal daje sobie radę2021.05.14 12:26
samodzielnie?
Aldona2021.05.14 16:46
Wróc do gminy i pożal sie Przewodniczącemu albo sekretarzowi w Ambasadzie I
Anonim2021.05.14 13:32
zazdrosny polaczek? jestescie sami, jak w 193. My was na odstrzal mamy, do zdychania za wolne Niemcy.
Praworządność2021.05.14 11:21
A co tam u Nawalnego ?
"prof. dr" Jan Hertrich-Woleński - Żyd2021.05.14 11:14
𝐩𝐬𝐞𝐮𝐝. 𝐓𝐡𝐨𝐦𝐚𝐬𝐙𝐍𝐢𝐞𝐦𝐢𝐞𝐜 udaje Niemca ...jakie to k urwa żenujące... CYT.: " Moje rodacy dali przyklad w Polsce jak mordowac, gwalcic i torturowac, a gdzie anarchia w Panstwie wtedy to tylko kwestia czasu (w kazdym kraju byloby tak) ze bandyci wszystkich narodow zaczynaja mordowac. ............ przeprasza za "niemcow' czy zydow"
Anonim2021.05.14 11:13
A nie może jak nasz Mateuszek powiedzieć, że jego zdaniem ma rację i dalej robić swoje?
Ix Ypsilon2021.05.14 11:12
Należy chazarskim żydom zabrać te ich zabawki i wygonić z piaskownicy.
Anonim2021.05.14 13:34
najpierw was bomba atomowa przetrzebi, antysemici.
Ix Ypsilon2021.05.14 14:38
Anonim, ty jesteś atomowym tępakiem. My w żaden sposób nie możemy być antysemitami, ponieważ Semitami są Palestyńczycy, a do nich my nic nie mamy. Do chazarskich żydów - owszem.
Anonim2021.05.14 15:13
ale my mamy atom, a wy tepe antysemickie lby do celowania w nie. mamy tez zolniezy na waszym podworku, smieciu polski antysemito. jestes przegrany!
Ix Ypsilon2021.05.14 16:30
A jednak mam rację, - jesteś atomowym tępakiem.
Anonim2021.05.14 20:10
ty bez atomu wygrasz z nami? Nasi chlopcy na wasze zaproszenie maja was na celowniku.
Emeryt2021.05.14 11:11
Decyzją nowej Krajowej Rady Sądowniczej Łukasz Piebiak zostanie członkiem Naczelnego Sądu Administracyjnego.Przypomnijmy, że według doniesień medialnych Łukasz Piebiak miał stać za skoordynowaną akcją oczerniania sędziów, którzy w krytycznych słowach odnosili się do reformy wymiaru sprawiedliwości autorstwa Zbigniewa Ziobry. Po ujawnieniu tych informacji Piebiak podał się dymisji ( tak było).
Aldona2021.05.14 12:04
Nie napisałeś zakończenia tego donosu. Pomawiaczowi nie udało sie nic wykazać a pan Plebniak zachował się dobrze pomówiony czekał na wyjaśnienie sprawy. Po wyjaśnieniu zaczął działać. A teraz Dziadek patrz na takiego OPRAWCĘ SYJONISTYCZNEGO B.NETANJAHU. MA TRZY POSTAWIONE ZARZUTY PROKURATORA I JEST NADAL PREMIEREM ISRAELA I CO WIĘCEJ SAM SOBIE DOBIERA MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI. ISRAEL TO PAŃSTWO Z DYKTY , BEZPRAWIE , ŁAPOWNICTWO , BANDYTYZM MIĘDZYNARODOWY.
Patriota2021.05.14 11:00
Je bać Arabów brawo
Anonim2021.05.14 11:04
Wolał bym Arabki
Grizzly2021.05.14 11:14
Jestem gejem wolę Arabów
A to dlatego wilczur ostatnio2021.05.14 12:28
taki osowiały!
katolicka deratyzacja Polski2021.05.14 13:44
Mossad uzywa Polaczkow do walki za Israel do mordowania ludzi.