Leczenie uzależnienia od alkoholu - zdjęcie
17.10.21, 18:03Zdjęcie ilustracyjne

Leczenie uzależnienia od alkoholu

24

Mechanizm uzależnienia, czy to od alkoholu, narkotyków, czy nikotyny i hazardu, zawsze wygląda w podobny sposób. Osoba uzależniona stopniowo przekracza pewne granice. Niezauważalnie dla siebie coraz bardziej uzależnia się od używki, aż w końcu nie jest w stanie bez niej normalnie funkcjonować. Uzależnianie się od alkoholu może trwać całymi miesiącami, a nawet latami, w zależności od tego, jaki kto ma organizm. Dlatego też wychodzenie z uzależnienia nie może trwać tydzień czy dwa.

Należy naszykować się na to, że leczenie alkoholika potrwać może nawet 2 lata. Podstawowym celem leczenia jest uwolnienie się od konieczności sięgania po alkohol w sytuacjach stresujących i nerwowych, ale nie tylko. Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu w praktyce?

Jak wygląda rozwój choroby alkoholowej?

Choroba alkoholowa jest podstępna i destrukcyjna. Niszczy życie zarówno osoby, która jest uzależniona od alkoholu, jak i osób z jej najbliższego otoczenia, które często nazywane są współuzależnionymi. Problem ten dotyka i mężczyzn i kobiety, choć częściej alkoholikami są jednak panowie. Nie jest tak, że pije tylko margines społeczny. Często z alkoholizmem mamy do czynienia wśród dobrze sytuowanych, młodych ludzi czy tych piastujących wysokie stanowiska w korporacjach i instytucjach. Osoba uzależniona od alkoholu musi uświadomić sobie, że ma problem i wyrazić chęć pozbycia się go, zanim trafi do ośrodka leczenia uzależnień. Nie można jej zmusić do leczenia, dopóki swoim zachowaniem nie naraża innych osób na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

Alkoholizm postępuje stopniowo, w różnym tempie wciągając w uzależnienie dane osoby, które dotyka. Początkowo doświadczają one niemal niezauważalnych sygnałów utraty kontroli nad swoim picie. Sięgają po alkohol coraz częściej, w wielu różnych sytuacjach, także i po to, by odreagować codzienny stres. W efekcie piją nie tylko na imprezach, ale i bez okazji, a niekiedy też samotnie. Kończy się to całkowitym załamaniem się życia alkoholika, w różnych jego aspektach. Czas trwania poszczególnych etapów choroby alkoholowej może być różny, w zależności od uwarunkowań dotyczących konkretnej osoby. Jedni są bardziej podatni na popadanie w uzależnienia, a inni muszą przez dłuższy czas nadużywać napojów wyskokowych, by odczuć uzależnienie i efekty odstawienne, przy pozostawaniu w abstynencji choćby przez kilka dni.

Leczenie w ośrodku zamkniętym

Jeśli choroba alkoholowa daje się już mocno we znaki, a chory zdaje sobie sprawę ze swojego stanu, można mu pomóc w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Przy pierwszym kontakcie z nim pacjent jest diagnozowany przez znajdujących się w nim lekarzy oraz terapeutów. Na podstawie diagnozy stanu chorego poczynionej przez lekarza, można zaplanować leczenie alkoholizmu.

Najczęściej takie leczenie prowadzone jest w zamkniętym ośrodku odwykowym, gdzie organizowany jest detoks alkoholowy. Detoksykacja musi uwzględniać to, w jakim ogólnym stanie zdrowotnym znajduje się chory. Jak pracuje jego układ krążenia, układ oddechowy czy jak wypadają badania neurologiczne w jego przypadku.

Detoks to inaczej odtrucie alkoholowe, czyli oczyszczenie organizmu alkoholika z alkoholu i toksyn, które nagromadziły się w nim w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu. Podczas przeprowadzania detoksu alkoholowego możliwe jest wystąpienie u pacjenta zespołu abstynencyjnego, który przejawia się w bólach głowy, drżeniu kończyn, złym samopoczuciu, występowaniu lęków i tym podobnych. Jeśli pacjent odbywający w ośrodku leczenia uzależnień odwyk alkoholowy zgłasza takie skutki uboczne detoksu, mogą one być łagodzone poprzez leczenie farmakologiczne. Ich zniwelowanie wspiera wytrwanie w terapii. Proces prowadzący do odtruwania organizmu z toksycznych substancji i alkoholu może potrwać nawet kilkanaście dni.

Później w programach terapeutycznych stosowana jest terapia behawioralna poznawcza. Łączona jest psychoterapia indywidualna z terapią grupową, gdzie w grupie wsparcia łatwiej jest alkoholikom utrzymać postanowienie o abstynencji. Terapeuci moderują takie grupy i ułatwiają uczestnikom otworzenie się na terapię. Dzięki pozostawaniu chorego w zamkniętym ośrodku można skutecznie odgrodzić go od życia zewnętrznego i czyhających tam na niego różnych pokus. W szczególności w pierwszym etapie leczenia i odwyku jest to bardzo ważne i pożądane.

Podstawowe cele leczenia alkoholizmu

W ośrodkach terapii uzależnień alkoholizm uznawany jest za chorobę, podobnie jak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stoi na stanowisku, że uzależnienie od alkoholu jest jednostką chorobową. Pacjenci znajdujący się w takich centrach leczenia uzależnień są pod stałą opieką ze strony personelu medycznego, terapeutów i personelu wspomagającego.

Celem podjęcia leczenia uzależnienia od alkoholu jest zachowanie trwałej abstynencji przez pacjenta. Musi on uwolnić się od przemożnej potrzeby sięgania po alkohol za każdym razem, gdy dzieje się coś w jego życiu – w wyniku stresu, obniżonego nastroju lub wręcz przeciwnie, w sytuacjach pozytywnych, radosnych dla uczczenia ważnych chwil. Jednak abstynencja alkoholika nie jest jedynym celem podejmowanej terapii (sprawdź także: https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu).

Terapeuci dążą przy pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu do tego, by poprawiła się kondycja zdrowotna ich podopiecznych. Chodzi tu o poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Pracują z alkoholikami tak, by ci nauczyli się rozwiązywania problemów emocjonalnych, społecznych i osobistych bez konieczności picia alkoholu. Muszą sobie uświadomić, że uzależnienie nie prowadzi do niczego dobrego, a chwilowe zapomnienie o problemach przepłacają kacem – fizycznym i emocjonalnym.

Do niedawna ośrodki leczenia uzależnień dążyły głównie do tego, żeby pacjent kończący terapię zachowywał całkowitą abstynencję, ale obecnie dopuszczalne są i inne standardy leczenia tego uzależnienia. Choć abstynencja jest najbardziej zalecanym efektem leczenia, to jednak dopuszczalne są inne programy terapeutyczne ukierunkowane na ograniczenie spożywania alkoholu oraz redukcję szkód, jakie powoduje picie wysokoprocentowych trunków w nadmiernych ilościach.

Komentarze (24):

Skrzypek na dachu2021.11.1 1:42
Dobre piwo Perla Lubelskie zaluje ze nie pilem wiecej kiedy bylem mlody . Pij pij pij bracie pij , na starosc torba i kij .
Najlepsza skuteczna metoda leczenia alkoholizmu2021.10.26 11:32
Znam jednego alkoholika który dał się namówić na dwie dawki Pfizera. Minęło pół roku od pierwszej dawki a jakieś dwa od drugiej i facet zszedł z tego świata. Co ciekawe już po pierwszej dawce przestał pić! Tak go osłabiło! A po drugiej dosłownie zaczął sztywnieć!
leczyć szczura, pannę Krychę2021.10.23 18:55
i innych selebrytów
katolicka deratyzacja Polski.2021.10.23 4:41
Wyciag z japonskich roslin KUZU leczy wszystkie uzaleznienia chorobowe,do nabycia w kazdej aptece. A wtedy pijesz,kiedy chcesz,ale nie musisz.
czekista2021.10.23 3:45
Leczenie uzaleznia od alkoholu, jezeli kuracja polega na zazywaniu wyciagow alkoholowych z ziol.
PRAWDA2021.10.21 2:25
W Rosji --Ukrainie pijoki czyli Alkocholicy zyją do 50 roku zycie i Polsce to samo --są bez wartości ==
Anonim2021.10.21 10:46
E coś głupoty opowiadasz, abp Głódź hla dłużej niż ja żyje i ma się świetnie, tak samo Czarnek ba ministrem jest.
Glaudiusman2021.10.20 22:54
Najgorzej zacząć chlać codziennie, bez okazji, tak do lustra. To potem bardzo trudno jest wyrobić na zakręcie. Tym bardziej, że mają odbierać nie tylko prawka, ale i fury. Ale chlacz pospolity i tak będzie to robił, aż nie trafi na prycze.
Anonim2021.10.21 10:44
Jakbym miał prawko to jeszcze pół biedy, miałbym motywację żeby nie pić :D
Anonim2021.10.20 10:01
Mi do rzucenia alkoholu trzeba tylko jednego, zmiany władzy w Polsce, po prostu nie mogę wytrzymać pisowskich rządów na trzeźwo, a wyjeżdżać z mojego kraju nie chcę.
ASTOM2021.10.20 16:47
No i po to jest leczenie, żebyś nie musiał pić ze względu na władzę, żonę, teściową, szefa i miliona innych okoliczności.
koma2021.10.22 16:17
Pie.. pijesz bo lubisz , powód jes drugorzedny .
katolicka dertatyzacja Polski2021.10.23 4:35
PO to partia faszystowska
byly uzalezniony2021.10.19 21:25
Palilem papierosy /20 dziennie. Pytanie :po co pale i co to mi daje??? Doszedlem do wniosku ,ze glupota.Szkodze zdrowiu ,wydaje pieniadze,zasmiecam srodowisko !!! Czyli idiota!! Papierosy rzucilem natychmiast ,w ciagu sekundy i nie pale juz 53 lata. Pilem alkohol systematycznie ,a w pewnym momencie b. duzo ,/skutek problemow w malzenstwie/ 2 but.0.7 wodki dziennie ,nie bedac pijanym!!! Ktoregos dnia ,gdy wychylalem kolejna malpke ,syn spytal:Tato ,czy Ty musisz pic???? Napoczeta butelke wyrzucilem i od tamtej pory ,nie wzialem alkoholu do ust.W kazdej postaci / 17 lat/. Mam dalej dobry humor,potrafie sie bawic,barek w domu jest pelny/dla gosci/. Jak sie chce ,to mozna,,,trzeba tylko miec szacunek ,przed samym soba!!!!
Anonim2021.10.20 10:03
Gratuluję, ja picia puki co rzucić nie potrafię, a papierosy rzuciłem podobnie jak ty, na studiach na przewie stwierdziłem że przecież to głupota i wyrzuciłem paczkę do kosza.
Marek2021.10.19 19:23
Jest jeden lekarz który tak naprawdę potrafi wyleczyć alkoholizm, jest nim Jezus Chrystus. Współczesna medycyna ogranicza się niesłusznie i z własnego zadufania jedynie do sfery cielesnej i emocjonalnej. Człowiek jest istotą duchowo cielesną i dopóki nie zrozumieją tego tępaki na uniwersytetach medycznych dopóty leczenie alkoholizmu będzie przypominać walkę z wiatrakami.
Po 11 ...2021.10.18 14:58
Paradne. Portal katolicki i ani słowa o uzależnieniu od religii. A to czystej wody narkotyk, który poprawia nastrój, wprowadza w euforię, który obiecuje sztuczne raje, powodzenie tu i przede wszystkim “na tamtym świecie”. Takie opium dla ludu (Opium des Volkes). Ani słowa o tym uzależnieniu?
xs2021.10.19 21:26
Ponieważ to pozytywne uzależnienie, więc tego nie zrozumiesz nigdy.
Po 11 ...2021.10.25 21:56
Pozytywne uzależnienie od np. sekty? Świątynia Ludu??? Aum Shinrikyo??? Zakon Świątyni Słońca??? To wszystko to pozytywne uzależnienie??? Naprawdę?
Do "Po11"! ... Paradne...!?2021.10.19 22:52
Lechu K... i znów sobie strzeliłeś! .... Piszesz o dobrym uzależnieniu, OK.! ... Dlaczego tu nie piszesz o swoim strasznym uzależnieniu od pedofilstwa?! ..... Przecież wiemy wszyscy, że jesteś starym "pedziem, dzieci mają traumę na całe życie! Ciężko im zapomnieć te krzywdy! ... Nie obchodziło cię ich cierpienie! ... Innym twoim uzależnieniem jest trollowanie na Polskę i Polaków oraz na Boga i cały Kościół! PARADNE!... DLACZEGO TEGO U SIEBIE NIE WIDZISZ??? To tylko niektóre twoje uzależnienia, zbyt dużo ich masz! Chwaliłeś się sam! No odpisz, co masz na swoją obronę?! Znów stchórzysz?
Anonim2021.10.20 13:16
Po 11 ... Moje kilkusekundowe objawienie to byla wiazka energii. Milosc pozbawiona pozadania. Taka milosc ze bym ci wszystkie rzeczy z domu wyniosl. Objawienie przypadkowe, nieplanowe, jednorazowe, w czasach fascynacji buddyzmem. Nie moglem sie uzaleznic, bo nie wiem jak przezyc to znowu. Nie boje sie tez ze moge cos stracic bo stracic moga tylko ch.uje jak ty co chca komus cos zabrac. Twoja lewacka ideologia polega tylko na zabieraniu.
jula2021.10.18 10:17
Wolna wola zabrana przez wódkę, oddana za alkohol, odrzucona dla rozluźnienia przy drinku. Wolna wola za flaszkę. Taki wybór.
Paweł2021.10.18 7:52
Nie ma żadnego alkoholizmu. Ta "choroba" została wymyślona dla uzasadnienia istnienia ośrodków i tzw. terapeutów. Tak naprawdę to wyłącznie kwestia wyboru pić lub nie pić, przecież nikt nikomu na siłę do gardła nie wlewa a alkohol jest dla ludzi tyle że z umiarem jak wszystko.
Anonim2021.10.17 22:23
Coś dla Flaszki Głódzia!