Łacina w Kościele nie zginie! Wyjątkowy projekt szwajcarskich kleryków  - zdjęcie
19.10.21, 15:36Fot. screenshot - YouTube (OPChant)

Łacina w Kościele nie zginie! Wyjątkowy projekt szwajcarskich kleryków

16

„Jak wielu katolików wie, radykalna zmiana w muzyce liturgicznej w obrębie Kościoła szła w parze z liturgiczną i architektoniczną destrukcją ostatnich 50 lat. Destrukcja chóru łacińskiego była często usprawiedliwiana tak zwanym duchem Vaticanum Secundum. Jednak ta zmiana przeczy wyraźnej nauce Soboru Watykańskiego II. W rzeczy samej soborowy dokument na temat liturgii tak naprawdę stwierdza: Śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej. Dlatego w czynnościach liturgicznych powinien on zajmować pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu (Sacrosanctum Concilium, §116)” – pisze na portalu „Church Militant” Jake Ross.

Dwóch kleryków studiujących w Szwajcarii postanowiło tej destrukcji zaradzić i pielęgnować piękną tradycję chorałów gregoriańskich. Brat Stefan Ansinger z Holandii oraz brat Alexandre Frezzato ze Szwajcarii, studenci teologii na Uniwersytecie w Fryburgu, którzy należą do dominikańskiego Zakonu Braci Kaznodziejów, upowszechniają tradycję chorałów gregoriańskich poprzez Internet, zachęcając do subskrybowania ich kanału na YouTube. Swój projekt nazwali „OPChant”, tworząc stronę internetową o podobnej nazwie.

Bracia zakonni nagrywają filmy wideo z poszczególnymi kompozycjami muzyki sakralnej w pięknych wnętrzach starych kościołów położonych w szwajcarskich Alpach. Udostępniają też link do partytury oraz pełne tłumaczenie każdej modlitwy. Oprócz tego udzielają darmowych lekcji internetowych dla tych, którzy chcą się nauczyć tradycyjnego śpiewu. Dzięki nowoczesnej technologii klerycy mogą dotrzeć ze swoją inicjatywą do widzów, słuchaczy i miłośników chorałów gregoriańskich na całym świecie.

Zainicjowany w roku 2019 projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów różnych krajów. Wywiady z braćmi pojawiły się w Radio Watykańskim i w holenderskiej telewizji, a informacje o ich działalności można znaleźć w światowych mediach nie tylko w języku hiszpańskim, polskim, angielskim czy niemieckim, ale również językach tak egzotycznych, jak wietnamski, arabski czy japoński.

W chwili obecnej kanał „OPChant” na YouTube ma ponad 22 000 subskrybentów, a bracia, mimo skromnym środków, zamieszczają każdego tygodnia przynajmniej jedno nowe nagranie. Jak pisze Ross, „klerycy odpowiadają na prawdziwy głód piękna wśród wiernych, którzy od zbyt dawna cierpią na brak muzyki sakralnej”.

Jak konkluduje publicysta „Church Militant”: „Czasy są szczególnie trudne dla tych, którzy kochają i promują tradycję. Subskrybując kanał OPChant każdy może wnieść piękne śpiewy do domu, jednocześnie okazując wsparcie pewnym dzielnym (i bardzo utalentowanym) młodym ludziom”.

 

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (16):

Adeptus2021.10.20 9:19
Jak już przywracamy dziedzictwo starożytności w Kościele, to może warto by pomyśleć o zastąpieniu kultu bliskowschodniego bożka jahwe kultem grecko-rzymskich bogów? Co prawda ichnia mitologii jest tak samo zmyślona, jak Biblia, ale przynajmniej mniej niemoralna, mniej bzdurna i posiada większą wartość artystyczną. adeptusrpg.wordpress.com
A w czym2021.10.19 20:14
jest łacina lepsza od innych języków? Chyba w niczym to takie szukanie dziury w całym.
leszczyna2021.10.19 20:48
Żaden język nie jest lepszy czy gorszy, każdy ma natomiast swoją specyfikę i krąg kulturowy. Łacina jako język Kościoła Rzymskokatolickiego zawiera treści teologiczne, liturgiczne i prawne Kościoła zbudowanego na konfesji św. Piotra i jest językowym świadectwem rozwoju jego wiary. Zerwanie z łaciną uderza w tę tradycję i godzi w uniwersalność Kościoła.
Adeptus2021.10.20 9:26
Zerwanie z łaciną jest elementem wielowiekowej tradycji Kościoła "Wierni nie powinni rozumieć doktryny religii, bo mogą zacząć ją kwestionować, zamiast tego należy ich oszołomić magicznością rytuałów". adeptusrpg.wordpress.com
skowronek2021.10.19 18:35
GLOBALNY Neo"kościół" TO TEŻ projekt MASONÓW i onz. Posoborowi Klerycy zamiast podśpiewywać nawet po łacinie niech lepiej postudiują PRAWDZIWĄ NAUKĘ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i TRADYCJĘ nie dla ładnego śpiewu ale dla ZBAWIENIA swoich dusz , bo neokościół w jakim sobie śpiewają to NIE JEST K.K.
Anonim2021.10.19 18:20
/stp/ Jeśli macie ludzi, to uczcie ich raczej prawd wiary, bo tego baaardzo nam brak w Kościele, a nie traćcie czasu na naukę łaciny!
janton2021.10.19 17:46
łacina jest niezwykle przydatna dla polskich narodowców ......hahhahahaha
Michał Jan2021.10.19 16:37
Z tym, że nie jest to łacina klasyczna, tylko średniowieczna łacina kościelna.
leszczyna2021.10.19 19:12
Zanim łacina była klasyczna, wcześniej była archaiczna. Potem średniowieczna i kościelna. Kopernik i Frycz Modrzewski pisali po łacinie. Łacina to łacina.
Ateista2021.10.19 16:30
Tak z ciekawości to ilu z Was zna łacinę? Ja coś tam pamiętam ze studiów filozoficznych, a Wy?
matis892021.10.19 16:40
Ja nie znam angielskiego jak większość Polaków, a cisną to na siłę i zastępują słowa. Modlitwę Ojcze nasz zna każdy, po łacinie jest ta sama, ważne tylko by słowa były prawdziwe.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.19 17:11
Nacjonalistyczna Konfederacja chce traktowac KK jako wyznanie partyjne.
Ateista2021.10.19 17:43
Na Podkarpaciu angielski to konieczność połowa krewnych w NY :D
Anonim2021.10.19 16:19
I dobrze, bo nic tak Panbucka nie łechce, jak paciorek zmówiony po łacinie...😁😁😁
matis892021.10.19 16:12
Walka Bergoglio z tradycyjną Mszą Św., z łaciną jasno pokazuje że jest on Fałszywym Prorokiem Antychrysta. Wspiera LZPKNTB+, aborcjonistów, masonerię, lewactwo, wprowadza pogaństwo..........a zwalcza katolicką Msze Św. i łacinę w jego służbie dla Antychrysta.
Adeptus2021.10.20 9:24
Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że Biblia nie była pisana po łacinie, prawdopodobnie ani Jezus ani żaden z apostołów nie znał łaciny, a w Apokalipsie Jana Bestią Wychodząca z Morza - czyli Antychrystem (którego chwałę ma głosić druga Bestia - wspomiany przez Ciebie Fałszywy Prorok) - miało być Cesarstwo Rzymskie? Zaś przez wieki Rzym zaciekle tępił antyludzką, szkodliwą sektę chrześcijańską. Gdybyś powiedział Szymonowi Rybakowi pseudonim "Piotr", że łacina to jakiś święty język i jeśli jego następcy (którymi ponoć są papieże) odejdą od niego, to będzie znaczyło, że są sługami Antychrysta, pomyślałby, że zwariowałeś. adeptusrpg.wordpress.com